Η τέταρτη ομάδα του φετινού Final-4 θα κριθεί επί ελληνικού εδάφους, στο ΣΕΦ! Ο Ολυμπιακός νίκησε με 74-62 την Εφές στο «Αμντί Ιπεκτσί» ισοφάρισε σε 2-2 με τη σειρά πλέον να επιστρέφει στην έδρα των «ερυθρόλευκων». Ο νικητής της αναμέτρησης της ερχόμενης Τρίτης (2/5) θα προκριθεί στο Final-4 όπου βρίσκονται ήδη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Φενέρμπαχτσε και η Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Ολυμπιακός ήταν με την πλάτη στον τοίχο καθώς δε περίπτωση ήττα αποκλειόταν από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Και παρά το αρνητικό ξεκίνημα καθώς η Εφές άνοιξε τη διαφορά, είχε υπομονή και λύσεις με οδηγό τον Βασίλη Σπανούλη, ώστε να το ισορροπήσει και στην τελευταία περίοδο πλέον, να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό και να φτάσει στη νίκη και το 2-2.

Με τον Γκρέιντζερ να σημειώνει 10 γρήγορους πόντους η Εφές κατάφερε να ανοίξει από νωρίς τη διαφορά και να την ανεβάσει σε διψήφια επίπεδα (18-6 στο πεντάλεπτο) ωστόσο η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση καθώς με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 18-14 με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 21-14. Και πάλι όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν καθώς προηγήθηκαν με 27-14 αλλά ο Ολυμπιακός βρίσκοντας λύσεις και από τον πάγκο του επέστρεψε και πάλι, ροκάνισε τη διαφορά και εν τέλει πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο υπολειπόμενος τρεις πόντους.

Παίρνοντας ενέργεια από την άμυνά του ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο έχοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ. Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ένα μικρό σερί 6-0 έστειλε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +7 (54-61) με την ελληνική ομάδα να συντηρεί αυτή τη διαφορά βρίσκοντας άμεσες λύσεις στους πόντους της Εφές. Με τον Σπανούλη να ευστοχεί έξω από τα 6,75μ. το προβάδισμα του Ολυμπιακού έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (57-68) ενώ δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 58-71 δίνοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νικητής.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74

ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4, Μπαλμπάι 3 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 17 (2), Ερτέλ 6, Πολ, Ντάνστον 7, Κιρκ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 6 (2), Σπανούλης 18 (5), Ουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 11 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1).

Νέα νίκη και πρόκριση για τη Ρεάλ

Η τρίτη χρονικά ομάδα που προκρίνεται στο Final-4 έγινε η Ρεάλ Μαδρίτης που νίκησε για δεύτερη φορά την Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη με 89-78 (Γιουλ 17, Ράντολφ 15 - Ουαναμέϊερ 25, Ουίλμπεκιν 14) και έκανε το 3-1 στη σειρά. Πλέον στο Final-4 θα βρει μπροστά της την Φενέρμπαχτσε στον πρώτο ημιτελικό σε μία... επανάληψη του προπέρσινου ημιτελικού μόνο που τότε είχε γίνει στη Μαδρίτη!