Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου και με 7 στο 35’, νίκησε στο ΣΕΦ με 77-76 την Βαλένθια, έμεινε αήττητος μετά τις πρώτες έξι αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στο «Top 16» της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα και πήραν την νίκη με ανατροπή και μεγάλα τρίποντα των Δημήτρη Αγραβάνη, Όλιβερ Λαφαγιέτ και Βασίλη Σπανούλη.

Με σερί 10-0 από το τέλος της πρώτης περιόδου, χάρις στην πολύ καλή άμυνα του, που του έδωσε πόντους στον αιφνιδιασμό, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με διαφορά 12 πόντων (33-21) λίγο μετά το 12’. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 12 (40-28) και 4’ και 26’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στην συνέχεια «κόλλησαν» στην άμυνα ζώνης των «Νυχτερίδων», οι οποίες με 7 πόντους του Πάου Ρίμπας κατέβασαν την διαφορά στους 5 (45-40) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Η Βαλένθια συνέχισε την αντεπίθεση της με τους Ρίμπας, Μπόγιαν Ντούμπλεβιτς πρωταγωνιστές και στο 25’ πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ από τις αρχές του αγώνα με 49-47. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν ξανά την άμυνα τους σε ζώνη, ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το λάθος και η Βαλένθια με δύο λέι απ του Νεμάνια Νέντοβιτς στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε με 10 (64-54) πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους, μείωσαν στους 4 (67-63) με έξι λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα, όμως, ο Βλάντιμιρ Λούσιτς με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 7 (70-63) στο 35’. Ο Ολυμπιακός απάντησε με καλάθι του Οθέλο Χάντερ και δύο μεγάλα τρίποντα από τους Δημήτρη Αγραβάνη, Όλιβερ Λαφαγιέτ, το δεύτερο στο τρανζίσιον και πέρασε μπροστά (71-70) με 3’ και 11’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Ο Λούσιτς με δύο βολές έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Βαλένθια (72-71) λίγο μετά το 37’. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με δύο βολές του Σλούκα (73-72) με 1’ και 13’’ να απομένουν για το τέλος του ματς.

Στα 44’’ πριν την λήξη ο Ντούμπλεβιτς με τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ των φιλοξενούμενων, έδωσε προβάδισμα στην Βαλένθια με 75-73. Ο Σπανούλης, ωστόσο, με μεγάλο τρίποντο από τα 7,5 μέτρα έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (76-75) 33’’ πριν το τέλος. Ο Ρίμπας στα 25’’ έβαλε μόνο την μια βολή (76-76). Όπως έκανε και ο Σπανούλης στα 11’’ (76-77), όμως, ήταν αρκετή για να δώσει την νίκη στους «ερυθρόλευκους», καθώς το λέι απ του Νέντοβιτς 2’’ πριν την λήξη ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 45-40, 54-60, 77-76.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5, Χάντερ 7, Ντάνστον 14 (6 ριμπ.), Σπανούλης 15 (2 τριπ., 4 λ. 7 ασ.), Σλούκας 6 (4 ριμπ., 4 α., 2 κλ.), Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 2 (4 ριμπ.), Καββαδάς, Λαφαγιέτ 9 (3), Ντάρντεν 11 (1).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Περάσοβιτς): Ρίμπας 16 (1), Νέντοβιτς 6, Σάτο 5 (1), Λίστσουκ 5, Λούτσιτς 16 (3), Ντούμπλιεβιτς 18 (2), Βίβες 8 (1), Μαρτίνεθ, Λόντσαρ 2, Αγκιλάρ, Χαραγκόντι.

«Είχαμε ψυχικά αποθέματα»

«Είναι πολύ σημαντική νίκη, γιατί ξέραμε ότι η Βαλένθια θα παίξει από τα τελευταία χαρτιά της για πρόκριση στο «Top 16» απόψε», σχολίασε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής των «ερυθρολεύκων», και επισήμανε: «Έχει πολύ καλό ρόστερ και αδικείται από το ρεκόρ που έχει τώρα. Όσο πιο πολύ προχωράς στον θεσμό οι νίκες είναι πιο σημαντικές. Έδωσα συγχαρητήρια στους παίκτες για την νίκη. Ήρθε με όχι καλή εμφάνιση, αλλά πρέπει να σταθούμε στο γεγονός ότι όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ είχαμε ψυχικά αποθέματα. Σίγουρα έχουμε πολλά να διορθώσουμε. Για μας είναι σημαντικό ότι κερδίζουμε. Συνεχίζουμε προσπάθεια μας».

Σε ερώτηση για τα λάθη που έκανε ο Ολυμπιακός σε πάσες, ο Σφαιρόπουλος παρατήρησε ότι: «Σίγουρα ήταν νευρικό παιχνίδι, όταν παίζεις στην έδρα σου και ξέρεις ότι πρέπει να πάρεις το αποτέλεσμα, το γεγονός αυτό σου προκαλεί πίεση. Η έξτρα πίεση οδηγεί σε λάθη σε πάσες, αλλά και στην άμυνα, που δεν είναι τόσο εμφανή. Γι’ αυτό είπα ότι κάναμε λάθη και θα τα διορθώσουμε, αλλά και μπράβο στους παίκτες γιατί έδειξαν ψυχικά χαρίσματα για να πάρουμε την νίκη. Μετράει πολύ αυτό».

Σε άλλη ερώτηση εάν περίμενε την Βαλένθια να παίξει για τόση ώρα ζώνη, ο κόουτς των «ερυθρόλευκων» απάντησε: «Είχαμε δουλέψει για ζώνη, συνήθως χρησιμοποιούν πολύ την 1-3-1, σήμερα έπαιξαν περισσότερο 3-2. Είχαμε καλύτερες αποφάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο είχαμε εκνευρισμό, κάναμε εύκολα λάθη. Πιστεύω ότι ήταν πολύ σημαντικό ότι μεταξύ τρίτης και τέταρτης, ηρεμήσαμε ομάδα και συγκεντρωθήκαμε ξανά». «Το καλύτερο αμυντικό δεκάλεπτο μας ήταν το τέταρτο και αυτό σημαίνει πολλά», υπογράμμισε ο Σφαιρόπουλος.