Μεγάλη ευκαιρία για να φύγει νικητής από την Κωνσταντινούπολη έχασε ο Παναθηναϊκός Superfoods. Ηττήθηκε από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Φενέρμπαχτσε με 67-62 λόγω της αδυναμίας του στο αμυντικό ριμπάουντ στο τελευταίο πεντάλεπτο και παράλληλα έχασε την ούτως ή άλλως μικρή διαφορά των δύο πόντων με τους οποίους είχε νικήσει στον πρώτο γύρο στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» έλεγξαν τον ρυθμό σε όλη την διάρκεια της συνάντησης για την 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, χάρις στην εξαιρετική άμυνα τους, και τα ριμπάουντ μέχρι το 35’. Γι’ αυτό και η ευκαιρία που είχαν να φύγουν με τους δύο βαθμούς από την «Ούλκερ Χολ» χαρακτηρίζεται μεγάλη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν μπόρεσε να βρει σκορ κοντά στην ρακέτα της τουρκικής ομάδας, αλλά πετυχαίνοντας τους 18 από τους 30 πόντους του, έξω από τα 6,75 μέτρα με έξι τρίποντα, έμεινε κοντά στο σκορ (35-30). Από τα 6 τρίποντα τα τρία σημείωσε ο Κρις Σίνγκλετον στην πρώτη περίοδο, που ολοκληρώθηκε με προβάδισμα των «πρασίνων» (20-18).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε ακόμη καλύτερη άμυνα, είχε επιθετική ισορροπία και με τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς προηγήθηκε με 47-43 στο 28’. Στα πρώτα τρία λεπτά του τελευταίου δεκάλεπτου η ομάδα του «τριφυλλιού» δέχθηκε σερί 7-0 από την Φενέρ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, η οποία προσπέρασε με 54-50. Ο Παναθηναΐκός Superfoods, όμως, αντέδρασε γρήγορα και με προσπάθεια του Νικ Καλάθη μείωσε στον πόντο (61-60) 1’ και 41’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Με 42’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, ωστόσο, οι «πράσινοι» έχασαν το πιο καθοριστικό από τα επτά επιθετικά ριμπάουντ, που πήρε η πρωταθλήτρια Ευρώπης στο τελευταίο πεντάλεπτο και ο Γουαναμέικερ, ο οποίος ήταν άποντος μέχρι τότε, σημείωσε το 63-60. Ο Ρίβερς δεν κατάφερε να απαντήσει έξω από τα 6,75 μέτρα 19’’ πριν την λήξη και ο Παναθηναϊκός που μέχρι το 35’ είχε χάσει μόλις τρία αμυντικά ριμπάουντ, ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη.

«Για εμάς «κλειδί» του αγώνα ήταν τα επτά επιθετικά ριμπάουντ της Φενέρ στο τελευταίο δεκάλεπτο», παραδέχθηκε ο Τσάβι Πασκουάλ, προπονητής των «πρασίνων».

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-30, 47-50, 67-62.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 14 (7 ριμπ.), Μέλι 7 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Ουάναμεϊκερ 2, Σλούκας 11 (1), Γκούντουριτς 9 (1), Βέσελι 12 (8 ριμπ.), Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 4 (7 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (4/8 τρ., 12 ριμπ.), Ρίβερς 8 (1), Παππάς 8 (1), Ντένμον 7 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Καλάθης 13 (1 τρ., 7 α.), Αντετοκούνμπο 3.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας:

Ερυθρός Αστέρας – Χίμκι 70-79

Μπάμπεργκ – Ζαλγκίρις 93-86

Ολυμπιακός – Μακάμπι 94-64

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 81-76