Ο Άρης ηττήθηκε από την πρωταθλήτρια Τουρκίας Πίναρ Καρσίγιακα (84-74) στον τελικό του 2ου διεθνούς τουρνουά «Nick Galis Cup».

Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου πίσω στο σκορ με διαφορά 14 πόντων. Κατάφεραν, ωστόσο, να προηγηθούν με 4 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά δεν άντεξαν στο τέλος και η Καρσίγιακα με έξι τρίποντα στα τελευταία λεπτά πήρε την νίκη.

Η πρωταθλήτρια Τουρκίας είχε τον έλεγχο από τις αρχές της αναμέτρησης (8-2) έως το 22', που ξέφυγε με διαφορά 14 πόντων (47-33). Ο Άρης ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σλάβεν Τσούπκοβιτς προσπέρασε με 61-57 με οκτώ λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Η απάντηση της Καρσίγιακα ήρθε έξω από τα 6,75 μέτρα. Με έξι τρίποντα έως το τέλος του αγώνα, η πρωταθλήτρια Τουρκίας ξέφυγε με διψήφια διαφορά (82-71) λίγο πριν την λήξη και πήρε την νίκη.