Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του EuroCup. Ηττήθηκε στο «Δημήτριος Τόφαλος» για τον Δ’ Όμιλο της πρώτης φάσης του ευρωπαϊκού θεσμού από την ισπανική Γκραν Κανάρια με 86-75.

Η ομάδα της Πάτρας με τον Ίαν Μίλερ να πετυχαίνει 20 πόντους είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου (48-43) και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 61-58, ενώ είχε χάσει ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμα της.

Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, ο Προμηθέας δεν άντεξε στην αντεπίθεση των φιλοξενουμένων και με επιμέρους σκορ 28-14 γνώρισε την ήττα με διψήφια διαφορά.

Κορυφαίοι της Γκραν Κανάρια ήταν ο παίκτης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ την προηγουμενη αγωνιστική χρονιά Τζέικομπ Ουάιλι, ο οποίος σκόραρε τους 12 από τους συνολικά 22 πόντους του στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, και ο Άντριου Αλμπισί (17 πόντοι με 4/6 τρίποντα).

Οι 27 πόντοι με 5/10 τρίποντα του Ίαν Μίλερ και οι 14 πόντοι και τα 12 ριμπάουντ του Ντάνι Αγκμπελέσε δεν ήταν αρκετά για αποφύγει η ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 14 (12 ριμπ.), Λούντζης 8, Τζέιμς 2, Αγραβάνης 8, Νίξον, Φλόιντ, Γιαννόπουλος 16 (3), Μίλερ 27 (5), Μαντζούκας, Μπαζίνας.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίζακ): Ουάιλι 22 (6 ριμπ.), Μπαλσερόφσκι 4, Φεράρι 8 (2), Αλμπισί 17 (4), Ντέλα Βάλε 11 (1), Σούρνα 4, Μπουργιανάτζε, Κοστέλο 8, Μπεϊράν 2.