Ενα ακόμη βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης έκανε ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε του Κολοσσού H Hotels στο Παλατάκι με 77-72 για την 24η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Στις κερκίδες του PAOK SPORTS ARENA βρέθηκε και ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι. Πήρε ρυθμό μέσα από την πιεστική άμυνά του, βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο σε αντίθεση με τον Κολοσσό H Hotels που δεν είχε ρυθμό. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι είχε 10/12 προσπάθειες δύο πόντων στο δεκάλεπτο, αλλά κι έξι τελικές πάσες. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε με 18-9 (78’), έχοντας κορυφαίο τον Τζέικ Οντουμ ο οποίος ήταν μάλιστα και το κεντρικό πρόσωπο του αγώνα των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο στη Ρόδο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 27-17.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στην ευστοχία τους στα τρίποντα, είχαν 5/10 προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γιώργος Δέδας έδωσε αρκετές λύσεις και η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 17 πόντων (36-19, 13’). Εκεί όμως ήρθε η αντίδραση του Κολοσσού H Hotels. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους, μέσα από το αμυντικό ριμπάουντ ή το κλέψιμο τον τρόπο να εκτελέσουν στο ανοιχτό γήπεδο και απάντησαν με επιμέρους σκορ 18-9 έως το τέλος του ημιχρόνου (45-37) που ολοκληρώθηκε με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Αγγελο Τσάμη.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Οντουμ ήταν το πρόσωπο του αγώνα καθώς οι τελικές πάσες του έδωσαν πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ λύσεις κάτω από τα καλάθια έδωσε και ο Κέβιν Λάνγκφορντ (53-43, 24’). Η διαφορά επανήλθε μάλιστα στα επίπεδα των δεκατριών πόντων (58-45) μπαίνοντας στα τελευταία πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 64-53 έπειτα από καλάθι του Λάνγκφορντ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν στην τελευταία περίοδο με 5-0 σερί, ανεβάζοντας τη διαφορά (69-53, 33’). Εκεί όμως άλλαξαν τα δεδομένα. Ο Κολοσσός H HOTELS απάντησε με δικό του 7-0 σερί και με έμμεσο τρίποντο από τον Αγγελο Τσάμη μείωσε σε 69-60 (36’), αλλά δεν σταμάτησε εκεί. Παίρνοντας κατοχές μέσα από την άμυνά του, επέστρεψε στο παιχνίδι της διεκδίκησης της νίκης καθώς με τον Σκοτ μείωσε σε 71-68, 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Κέβιν Λάνγκφορντ έδωσε ανάσα στην ομάδα του καθώς με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το 73-68, ο Χάγκινς του Κολοσσού H Hotels απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη του ΠΑΟΚ αλλά και πάλι ο Λάνγκφορντ διατήρησε τη διαφορά των πέντε πόντων (75-70) και ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη για τον ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 27-17, 45-37, 64-53, 77-72

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Σούλης Μαρκόπουλος, εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη νίκη της ομάδας του. «Συγχαρητήρια στους παίκτες οι οποίοι παρά τα προβλήματα, μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα παίξαμε όπως έπρεπε. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είχαμε ορισμένα αρνητικά σημεία πάνω στα οποία πρέπει να δουλέψουμε. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που είναι από τις καλύτερες στο να εκτελούν σε 24 δευτερόλεπτα, άρα έπρεπε να παίξουμε καλή άμυνα στον ανάλογο αριθμό των δευτερολέπτων. Τους δώσαμε τη δυνατότητα να τρέξουν στο transition παρότι είχαμε δουλέψει πάνω σε αυτό και δεν ανταποκριθήκαμε στο συγκεκριμένο κομμάτι. Ξέρουμε ότι ο χρόνος μας πιέζει ώστε να παίξουμε ακόμη καλύτερα. Όταν είμαστε όλοι απόλυτα υγιείς και θα μπουν όλοι οι παίκτες στο κανονικό πρόγραμμα προπόνησης θα γίνουμε καλύτεροι».

Ο Μαρκ Κάρτερ εκπροσώπησε τους παίκτες του ΠΑΟΚ. «Ηταν μια καλή νίκη μέσα στην έδρα μας, αλλά αξίζουν συγχαρητήρια και στον Κολοσσό που είναι καλή ομάδα και μας πίεσε για σαράντα λεπτά, κάνοντας αυτά που ξέρει να κάνει. Πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα όπως για παράδειγμα θέματα που σχετίζονται με την άμυνα, να βοηθάει ο ένας περισσότερο τον άλλον. Πρέπει να βελτιωθούμε και στον τομέα των επιθετικών ριμπάουντ. Επιθετικά, δημιουργήσαμε ελεύθερα σουτ, πολλά από αυτά δεν μπήκαν. Ηταν θετικό ότι περιορίσαμε τον Γουότερς ο οποίος ξεκίνησε καλά αλλά μετά τον σταματήσαμε».

Ο προπονητής του Κολοσσού H HOTELS, Αρης Λυκογιάννης, έκρινε ότι η ομάδα του στάθηκε αξιοπρεπέστατα. «Ηταν ένα δύσκολο εκτός για την ομάδα. Στην εξέλιξη του αγώνα ήταν καθοριστικό το δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου το οποίο ήταν το χειρότερα για μας. Ο ΠΑΟΚ είχε ένα προβάδισμα από την αρχή και νομίζω ότι στα τελευταία δεκάλεπτα οι ομάδες ήταν ισάξιες. Προσπαθούσαμε περιορίσουμε τα επιθετικά ατού του ΠΑΟΚ, αλλά αφήναμε ημιτελή την δουλειά», είπε και συμπλήρωσε: «Ο Γουότερς για 37 λεπτά που αγωνίστηκε δέχθηκε πολλά άσχημα μαρκαρίσματα και δε μπορώ να καταλάβω γιατί δόθηκαν μόνο τόσα λίγα φάουλ, το οποίο θεωρώ παράξενο. Γι’ αυτό ήταν εκνευρισμένος. Σε ότι αφορά τον Λάνγκφορντ, από τους 13 πόντους που έβαλε στην τελευταία περίοδο, πόσες βολές σούταρε; Είναι εννιά βολές. Η απόφαση δείχνει ότι κάναμε φάουλ στον Λάνγκφορντ».

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης εκπροσώπησε τους παίκτες του Κολοσσού H HOTELS και δήλωσε: «Εμείς αργήσαμε να μπούμε στο γήπεδο, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που μπήκε πολύ δυνατά. Στόχος για μας είναι η 6η θέση. Κρατάμε τα θετικά και προχωράμε. Καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ»