Ο Αρης πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του, επικράτησε του Ολυμπιακού στο άδειο - λόγω τιμωρίας - «Nick Galis Hall» με 84-74 και μείωσε στη σειρά σε 2-1 για τα πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι για τους «κίτρινους» καθώς σημείωσε 28 πόντους.

Ο Αρης πρόσθεσε ένταση, είχε συνεργασίες, ενώ ήταν αποτελεσματικός και στο transition game στο πρώτο ημίχρονο, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που είχε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν πάλι στο «Nick Galis Hall» χωρίς την παρουσία θεατών, μεθαύριο Πέμπτη (4/6, 20:30).

Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι καθώς προηγήθηκαν με 7-0 πριν την συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός έδωσε απαντήσεις δια χειρός Μάντζαρη. Ο διεθνής πλέι μέικερ σημείωσε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο με 3/4 προσπάθειες τριών πόντων. Οι Πειραιώτες βασίστηκαν και στα έξι επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν σε αυτό το διάστημα και απάντησαν με επιμέρους σκορ 9-2 (9-9, 5'). Οι γηπεδούχοι πήραν λύσεις μέσα από το καλάθι με τον Κώστα Χαρίση, προηγήθηκαν με 20-14 (9'), για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 21-18.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επέμεινε στην άμυνα ζώνης που εφάρμοσε από το δεύτερο μισό της 3ης περιόδου και η οποία προκάλεσε προβλήματα στον Ολυμπιακό. Ετσι, ο Αρης διατήρησε την πρωτοπορία, προηγήθηκε με 32-26 (15'), βρίσκοντας πόντους μέσα από την γρήγορη μετάβαση της ομάδας από την άμυνα στην επίθεση. Εκεί, ο Ολυμπιακός πήρε διαδοχικούς πόντους από τον Γιώργο Πρίντεζη και ισορρόπησε την κατάσταση (34-34, 17'). Ωστόσο, με την ίδια συνταγή οι «κίτρινοι» πήραν και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ και στο τέλος του ημιχρόνου, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Κώστα Χαρίση, προηγήθηκαν με 44-37.

Ο Αρης ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα τρίποντα από τους Τόμας, Βεζένκοφ συνδυάστηκαν με λανθασμένες επιλογές του Ολυμπιακού στην επίθεση και η διαφορά έφτασε έως και στους 14 πόντους (54-40, 23'). Η αντίδραση των Πειραιωτών μέσω του Χάντερ (54-44), δεν είχε συνέχεια καθώς ο Αρης διατήρησε την ίδια ένταση αλλά και την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (61-45, 27') καθώς ο Σάσα Βεζένκοφ έβρισκε τρόπους ώστε να φθάσει στο αντίπαλο καλάθι. Εκεί, ο Ολιβερ Λαφαγιέτ έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό, κυρίως όμως πέρασε την μπάλα στο καλάθι και με ηγέτη τον Ντάνστον μείωσε σε 65-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι άμυνες κυριάρχησαν στην τελευταία περίοδο, όπου οι δύο ομάδες δεν απέφυγαν τα λάθη, ενώ ήταν αναποτελεσματικές στις προσπάθειές τους. Τούτο λειτούργησε υπέρ του Αρη καθώς διατήρησε διαφορά ασφαλείας (78-66) περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε πολλά ελεύθερα σουτ έξω από τα 6,75 αλλά ήταν απελπιστικά άστοχος έχοντας 6/30 σουτ έως εκείνο το σημείο. Ο δε Αρης προσπάθησε να περάσει την μπάλα στο καλάθι και συγκεκριμένα στον Κώστα Χαρίση.

Με έμμεσο τρίποντο από τον Κώστα Σλούκα, οι φιλοξενούμενοι «έριξαν» τη διαφορά στα επίπεδα των οκτώ πόντων (79-71), αλλά ο Αρης απάντησε με μία εύστοχη βολη από τον Μοχάμεντ Πάσαλιτς, 96 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.Δύο εύστοχες βολές από τον Λοτζέσκι ροκάνισαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (80-73, 39'), όμως ο Σπύρος Μούρτος είχε 2/2 βολές δίνοντας ανάσα στην ομάδα του (82-73) και ουσιαστικά τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-18, 44-37, 65-57, 84-74.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη και την εμφάνιση, πάλεψαν πιο πολύ, ήταν πιο έτοιμοι και το έδειξαν μέσα στο γήπεδο. Εμείς αντιθέτως πιστέψαμε ότι θα έχουμε ένα εύκολο απόγευμα και είναι μεγάλο λάθος αυτό. Ο Άρης το απέδειξε αυτό και στην προηγούμενη φάση κόντρα στην ΑΕΚ όταν και έχασε με μεγάλη διαφορά στο δεύτερο ματς, αλλά επέστρεψε εδώ στην έδρα του, νίκησε  και προκρίθηκε. Εμείς τα είχαμε επισημάνει αυτά, αλλά μπήκαμε χωρίς συγκέντρωση, με αστοχία και το πληρώσαμε. Συγχαρητήρια στον Άρη και προχωράμε στο επόμενο ματς»

Βαγγέλης Μάντζαρης (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Κάναμε μια απογοητευτική εμφάνιση, όταν στα προηγούμενα δύο ματς δεχτήκαμε κάτω από 60 πόντους και σήμερα δεχτήκαμε 84, αυτό τα λέει όλα. Πρέπει να αλλάξουμε την εικόνα μας στο 200%, δεν κάναμε τίποτα σωστά σε άμυνα και επίθεση. Πρέπει να αλλάξουμε την εικόνα μας, ιδιαίτερα στην άμυνα που δεν κάναμε τίποτα σωστά. Ο Άρης κέρδισε δίκαια και του αξίζουν συγχαρητήρια».

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες που μας εκπλήσσουν με την απόδοση τους. Σήμερα ήταν ακόμη πιο σοβαροί. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος και σιγά-σιγά εμείς βάλαμε μεγάλα μακρινά σουτ που μας έδωσαν τη νίκη. Σίγουρα είμαστε χαρούμενοι για το αποτέλεσμα, αλλά ξέρουμε ότι ο Ολυμπιακός δεν είναι αυτή η πραγματική του εικόνα».

Τόρεϊ Τόμας (μπασκετμπολίστας Άρη): «Ήταν σπουδαία νίκη για εμάς, απέναντι στην κορυφαία ομάδα του πρωταθλήματος. Έχουμε επιστρέψει με δύο ήττες με συνολική διαφορά 80 πόντων, αλλά αντιδράσαμε, παίξαμε καλά και πήραμε αυτή τη σημαντική νίκη».