Αήττητη τερμάτισε η Εθνική ομάδα στον Γ’ Όμιλο της πρώτης φάσης Ευρωμπάσκετ μετά την νίκη της επί της Ολλανδίας με 68-65 και το Σάββατο (12/9, 15:30) θα αντιμετωπίσει στην γαλλική πόλη Λιλ το Βέλγιο σε νοκ άουτ αναμέτρηση για την είσοδο στους «οκτώ» της διοργάνωσης.

Η «επίσημη αγαπημένη» έπαιξε όσο χρειαζόταν για να νικήσει με δεδομένο ότι είχε εξασφαλίσει από την Τετάρτη (9/9) και μετά την νίκη επί της Σλοβενίας την πρώτη θέση του ομίλου. Ο Φώτης Κατσικάρης ξεκούρασε τον Σπανούλη, δοκίμασε σχήματα και μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής εν όψει του αγώνα κόντρα στο Βέλγιο. Κορυφαίος της Εθνικής ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που έκανε νταμπλ νταμπλ (11 πόντοι και ισάριθμα ριμπάουντ).

Η Ολλανδία μετά την αποψινή ήττα έμεινε εκτός της συνέχειας του Ευρωμπάσκετ και ως τέταρτη από τον Γ’ Όμιλο του Ζάγκρεμπ προκρίθηκε η Γεωργία.Η Εθνική ομάδα άρχισε τον αγώνα με αισθητά λιγότερη ενέργεια και συγκέντρωση σε σχέση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις. Η Ολλανδία που είχε κίνητρο να νικήσει για να προκριθεί στους «16» είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 19-17 για τους αντιπάλους της «επίσημης αγαπημένης». Η άμυνα της Εθνικής δεν κατάφερε σε αυτό το διάστημα να σταματήσει τον σέντερ της Ολλανδίας Νίκολας Ντε Γιονγκ, που πέτυχε 8 πόντους.

Η Ολλανδία αύξησε την διαφορά στους 6 (23-17) λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά η Εθνική με τους Μάντζαρη, Ζήση, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Μπουρούση να έρχονται από τον πάγκο και να έχουν περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση, σταδιακά άρχισε να βελτιώνεται. Μέσα από καλές συνεργασίες και με επιμέρους σκορ 12-5, η «επίσημη αγαπημένη» προσπέρασε με 29-28 με 3’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με σερί 5-0 στα τελευταία 1’ και 44’’ του πρώτου μέρους, η Εθνική πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα τριών πόντων (34-30).

Η «επίσημη αγαπημένη» χωρίς να φτάσει στα επίπεδα των προηγούμενων εμφανίσεων της στο Ζάγκρεμπ, είχε τον έλεγχο στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου και με τρίποντο του Περπέρογλου ξέφυγε με 8 (47-39) σχεδόν τρία λεπτά πριν την λήξη του δεκάλεπτου. Η Ολλανδία, ωστόσο, με δύο βολές του Κλουφ και τρίποντο του Άκερμπουμ μείωσε στους τρεις (49-46) στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με εύστοχο τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο (52-46).

Με σερί 4-0 η Ολλανδία πλησίασε στο καλάθι (52-50) στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου. Η Εθνική απάντησε με σερί 9-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Κώστα Σλούκα και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (61-50) περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης. Η «επίσημη αγαπημένη», όμως, χαλάρωσε και η Ολλανδία με δικό της σερί 9-0 με τέσσερις πόντους του Νορέλ και τρίποντο του Άκερμπουμ μείωσε πάλι στο καλάθι (61-59) με σχεδόν τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Ο Κλουφ αστόχησε και στις δύο βολές και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για την Ολλανδία 1’ και 49’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης και ο Γιάννης Μπουρούσης έξω από τα 6,75 μέτρα «καθάρισε» τον αγώνα (64-59) με 1’ και 1’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Διαιτητές: Ζαμοϊσκι (Πολωνία), Γιλμάζ (Τουρκία), Μαντίλα (Φινλανδία)

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 34-31, 52-46, 68-65

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 9, Ζήσης 5, Καλάθης 6, Περπέρογλου 5, Σλούκας 9, Καϊμακόγλου 4, Κουφός 9, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 4, Αντετοκούνμπο 11.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Βαν Χέλφτερεν): Φράνκε 3, Γουίλιαμς 4, Ντε Γιονγκ Γ 12, Κλουφ 2, Χεράζι, Ντε Πάχτερ 6, Άκερμπουμ 8, Σάφτενααρ 8, Ντε Γιονγκ Ν 5, Σμόλντερς 11, Νορέλ 3, Σλάχτερ.