Η 15η συνεχόμενη νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ για τα πλέι οφ μπήκε στα «βιβλία» χάρη στην απόλυτη κυριαρχία του στην τέταρτη περίοδο του σημερινού πρώτου αγώνα της σειράς των ημιτελικών.

*Το επιμέρους 28-9 της τελευταίας περιόδου ήταν απόρροια της εξαιρετικής άμυνας των «πράσινων» που μάλιστα ισοφάρισαν την καλύτερη φετινή εντός έδρας αμυντική επίδοση τους, αφού τόσους είχαν δεχτεί και στην 4η περίοδο του αγώνα της κανονικής περιόδου με τον Κολοσσό H Hotels.

*Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισαν με την απόδοση τους κατά κύριο λόγο οι Φώτσης και Μαυροκεφαλίδης. Ο «υπαρχηγός» του Παναθηναϊκού μάλιστα σημείωσε δύο ξεχωριστά επιτεύγματα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ που είναι όχι μόνο η καλύτερη φετινή επίδοση του –είχε 10 στο ματς της 25ης αγωνιστικής με τον Πανελευσινιακό- αλλά και η δεύτερη καλύτερη της καριέρας του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. 11 είχε και πέρυσι στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Ρέθυμνο Aegean. Επρεπε να γυρίσουμε στην περίοδο 2002-2003 και στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ για να βρούμε καλύτερη επίδοση και το ρεκόρ καριέρας του «batman» στην κατηγορία, που ήταν τα 12 ριμπάουντ. Την ίδια σεζόν σε ματς πλέι οφ με την ΑΕΚ είχε 11.

*Εκτός αυτού όμως, ο Φώτσης έχοντας και 12 πόντους, πέραν των 11 ριμπάουντ, σημείωσε «νταμπλ-νταμπλ» για πρώτη φορά από την περίοδο 2002-2003 και στο εντός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΚ στο οποίο είχε 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Την ίδια σεζόν ο διεθνής φόργουορντ σημείωσε διψήφιες επιδόσεις στις δύο κατηγορίες σε ακόμη τρία παιχνίδια.

*Ως προς τον Μαυροκεφαλίδη που τείνει να δημιουργήσει παράδοση εξαιρετικών εμφανίσεων απέναντι στην πρώτη ομάδα του στην κατηγορία, πέραν των 16 πόντων και των επτά ριμπάουντ του, είχε και πέντε ασίστ που αποτελούν ισοφάριση της καλύτερης φετινής επίδοσης του. Τόσες είχε και στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανελευσινιακό.

*Την καλύτερη επίδοση του στο σκοράρισμα ισοφάρισε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος σημειώνοντας οχτώ πόντους, όσους και στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Κόροιβο.

«ΟΑΣΗ» Ο ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ

Ο ΠΑΟΚ για σχεδόν τρία δεκάλεπτα ήταν μέσα στο παιχνίδι αλλά «εξαφανίστηκε» στο τέταρτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι 28 πόντοι που δέχτηκε σε αυτό το διάστημα αποτελούν ισοφάριση της χειρότερης του φέτος, αφού τόσους είχε δεχτεί και στην 3η περίοδο του εκτός έδρας αγώνα με τον Απόλλωνα Carna.

*Σε ατομικό επίπεδο, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ήταν με διαφορά ο καλύτερος του ΠΑΟΚ. Μάλιστα με τους 18 πόντους που πέτυχε, όχι μόνο βελτίωσε την καλύτερη φετινή επίδοση του –είχε 16 στο εκτός έδρας ματς της κανονικής περιόδου με το Ρέθυμνο Aegean- αλλά ισοφάρισε και το ρεκόρ καριέρας του αφού τόσους είχε και πάλι κόντρα στους Κρητικούς στο παιχνίδι της σεζόν 2012-2013 για την κανονική περίοδο.

*Ακόμη ο έμπειρος φόργουορντ με τους 18 πόντους που σημείωσε σήμερα, ξεπέρασε τους 600 με τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα.