Μπορεί να μην είχε ανατροπή όπως το πρώτο όμως και το δεύτερο παιχνίδι του Ρεθύμνου Aegan με τον ΠΑΟΚ ήταν συγκλονιστικό. Οι Κρητικοί επικράτησαν με 65-61 έχοντας “καθαρό” μυαλό στα τελευταία κρίσιμα λεπτά για να ισοφαρίσουν τη σειρά στο 1-1 και έτσι όλα θα κριθούν στο τρίτο ματς που θα γίνει την προσεχή Τρίτη στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Μαρκ Κάρτερ που ήταν στην αποστολή αλλά δεν μπορούσε να βοηθήσει έχοντας ένα πρόβλημα στον λαγονοψοϊτη και μάλιστα η συμμετοχή του χαρακτηρίζεται αμφίβολη και για τον αγώνα που θα κρίνει την πρόκριση. Το παιχνίδι ήταν “κλειστό” με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν με διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων. Επειτα από έξι λεπτά δράσης, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 9-7 όμως στο τέλος της πρώτης περιόδου αρκέστηκαν σε ένα προβάδισμα δύο πόντων (16-14).

Ο “Δικέφαλος” βελτίωσε σε ένα βαθμό το επιθετικό του παιχνίδι, βρίσκοντας λύσεις με τα τρίποντα του Δέδα (2/4 στο ημίχρονο) και τον Βον από κοντά. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους στηρίζονταν σχεδόν αποκλειστικά στους Φαγιέ και Καλαμπόκη που έβγαλαν το πρώτο μέρος έχοντας από εννιά πόντους. Προηγήθηκαν στο 14΄ με 22-18 όμως δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν μπροστά με 25-24. Η μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου ήταν εκείνη που πήρε ο ΠΑΟΚ στο 18ο λεπτό όταν προηγήθηκε με 33-28 όμως στο δρόμο προς τα αποδυτήρια όλα ήταν ανοιχτά (31-33) με τις δύο ομάδες να έχουν πολύ χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα (1/8 το Ρέθυμνο Aegean, 3/13 ο ΠΑΟΚ).

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, καλάθι-καλάθι στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται ισόπαλοι στους 38, στους 42 και στους 44 πόντους όμως το Ρέθυμνο Aegean κατάφερε να προηγηθεί με πέντε (49-44). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν τα πολλά επιθετικά τους ριμπάουντ και έτσι στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι Κρητικοί είχαν το προβάδισμα με 51-48.

To Ρέθυμνο Aegean μπήκε αποφασισμένο στην τελευταία περίοδο για να δημιουργήσει μια διαφορά μεγαλύτερης ασφαλείας και να αποφύγει το πάθημα του πρώτου αγώνα. Ετσι στο πρώτο δίλεπτο με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε με 56-48 με τον Φαγιέ να σημειώνει έξι πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά της περιόδου (60-53). Με τέσσερις σερί πόντους του Μπρέμερ όμως ο ΠΑΟΚ έγινε και πάλι απειλητικός μειώνοντας στο 60-57, πέντε λεπτά πριν το τέλος και λίγο μετά στο 60-59. Το παιχνίδι είχε γίνει και πάλι θρίλερ! Ενα λεπτό πριν το τέλος του σκορ ήταν 64-61 με καλάθι του Βον που έμοιαζε να παίζει μόνος του απέναντι στο Ρέθυμνο Aegean στα τελευταία λεπτά.

Ο Δέδας αστόχησε στα 44΄΄, ο Κάουνσιλ δε βρήκε τον στόχο στα 22΄΄ για τους γηπεδούχους, ακολούθησε λάθος του Οντουμ που έκανε φάουλ στον Καλαμπόκη και αυτός με 1/2 βολές στα 14΄΄ “έγραψε” το 65-61. Ο Μπρέμερ δεν μπόρεσε να μειώσει με τρίποντο στα 7΄΄, ο Οντουμ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ένα φάουλ από τον Φαγιέ ωστόσο αστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε στα 4΄΄.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 31-33, 51-48, 65-61

Ο Σούλης Μαρκόπουλος στάθηκε στις πολλές χαμένες βολές του ΠΑΟΚ: «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ρέθυμνο Aegean και στον κόουτς για τη νίκη τους. Είχαμε πει και στο προηγούμενο παιχνίδι ότι οι ομάδες είναι ισοδύναμες. Όσον αφορά την δική μου ομάδα για ακόμη μία φορά ήμασταν πολύ άστοχοι στις ελεύθερες βολές και όταν χάνεις 12 βολές δεν έχεις την απαίτηση να ζητήσεις τίποτα. Από εκεί και πέρα έγινε το 1-1. Τώρα έχουμε ακόμη ένα παιχνίδι την Τρίτη που θα δείξει ποια ομάδα θα είναι πιο έτοιμη για να προχωρήσει στην επόμενη φάση».

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος ευχαρίστησε τον συνάδελφο του για όσα είπε για την ομάδα του: «Ευχαριστούμε τον κόουτς για τα καλά του λόγια. Έχουν ιδιαίτερη σημασία για μας όταν αυτός μιλάει έτσι. Εγώ από την σειρά μου θέλω να πω συγχαρητήρια στην ομάδα του ΠΑΟΚ. Πάλι έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Νομίζω και τα 4 ματς που έχουμε παίξει με τον ΠΑΟΚ είναι συναρπαστικά και πολύ δυνατά. Σήμερα καταφέραμε μετά από 3 ήττες να είμαστε εμείς οι νικητές σε ένα πολύ σκληρό ματς. Θεωρώ ήμασταν και λίγο τυχεροί με την απουσία του Κάρτερ και τις άστοχες βολές. Αλλά από την άλλη και εμείς για ακόμα μία φορά κάνουμε κάποια λάθη που είναι δύσκολο να δικαιολογήσεις. Γίνονται κάποια λάθη που κοστίζουν απέναντι σε ομάδες όπως ο ΠΑΟΚ. Σήμερα δεν κόστισαν. Είναι θέμα εμπειρίας και νομίζω θα το βρούμε σιγά-σιγά. Το παιχνίδι γυρίζει στην Θεσσαλονίκη. Σίγουρα ο ΠΑΟΚ είναι πολύ δυνατός στην έδρα του. Το αβαντάζ το δικά μας είναι ότι θα παίξουμε χωρίς άγχος, να παίξουμε καλά και ότι καλύτερο καταφέρουμε. Ξέρουμε ότι είναι δύσκολο αλλά αισιοδοξούμε. Δεν νομίζουμε ότι μπορούμε να αλλάξουμε κάτι σημαντικό. Εμείς έχουμε την πρωτοτυπία ότι δεν ξέρουμε ποιος παίκτης μας θα είναι πρωταγωνιστής σε κάθε ματς».

Ο Απόλλωνας Τσόχλας σημείωσε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι σήμερα. Πολύ κλειστό, με πολύ σκληρές άμυνες. Δεν μπορέσαμε να ανταπεξέλθουμε. Επιθετικά ήμασταν πολύ άστοχοι και δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη που θέλαμε για να προκριθούμε. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι όπου πρέπει να το πάρουμε οπωσδήποτε για να πάμε στην τετράδα και να έχουμε συνέχεια στην φετινή χρονιά».

Ο Ντέγιαν Κράβιτς είπε από την πλευρά των παικτών του Ρεθύμνου Aegean «Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, το 4ο της φετινής χρονιάς εναντίον του ΠΑΟΚ. Στο 1ο ημίχρονο ήμασταν πολύ κακοί στο ριμπάουντ, χάσαμε αρκετά και είχαμε πολλά λάθη. Στο 2ο ημίχρονο καταφέραμε και ισορροπήσαμε σε αυτούς τους τομείς και κερδίσαμε. Είμαστε ενθουσιασμένοι που καταφέραμε και ισοφαρίσαμε την σειρά. Σίγουρα θα είναι ένα πολύ σκληρό παιχνίδι και περιμένουμε με ανυπομονησία το παιχνίδι της Τρίτης».