Με… διευθυντή της ορχήστρας τον Δημήτρη Διαμαντίδη (14 πόντοι με 4/6 βολές, 2/2 δίποντα και 2/3 τρίποντα και 10 ασίστ, 31 βαθμοί στο ράνκινγκ) και βελτιωμένη άμυνα μετά την πρώτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Δράμα (81-65 τον ΚΑΟΔ American Genetics) για την 20η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Τον αρχηγό των «πρασίνων», που ήταν εξαιρετικός, ακολούθησαν σε απόδοση οι Εστέμπαν Μπατίστα (20 πόντοι και 8 ριμπάουντ), Τζέιμς Γκιστ (15 πόντοι με 2/3 τρίποντα), ενώ «κλειδί» για την επικράτηση του Παναθηναϊκού, εκτός από την άμυνα, ήταν η διαφορά στην ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα (8/17 τρίποντα οι «πράσινοι», 6/23 οι γηπεδούχοι).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ παραγωγικό και για τους δύο αντιπάλους με τον ΚΑΟΔ American Genetics να σκοράρει μέσα από την ρακέτα με τους Ρομπ Λο, Γκι Μαρκ Μισέλ και τον Παναθηναϊκό, που τελείωσε την περίοδο με ισχνό προβάδισμα (25-24) να έχει σε καλή μέρα τον Έι Τζέι Σλότερ.

Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να δίνει την ώθηση ξέφυγαν στο σκορ. Με τρίποντο και καλάθι του αρχηγού του, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους 6 (30-24) πριν συμπληρωθεί το δεύτερο δεκάλεπτο. Με δύο καλάθια του Θοδωρή Ζάρα οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (34-32) λίγο πριν το 14’. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, με βολή και τρίποντο του Διαμαντίδη ξέφυγαν με 8 (42-34) περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε πάλι με 8 (44-36) μετά από καλάθι του Τζέιμς Γκιστ 25’’ πριν την λήξη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με δύο καλάθια του Εστεμπάν Μπατίστα και τρίποντο του Γκιστ ανέβασε την διαφορά στους 13 (51-38) στα πρώτα δυόμισι λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό σε όλη την διάρκεια του δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με προβάδισμα τους 11 πόντων (62-51).

Ο ΚΑΟΔ American Genetics προσπάθησε να γίνει απειλητικός στην τέταρτη περίοδο. Με δύο τρίποντα του Μάνου Παπαμακάριου και γκολ φάουλ του Ζάρα οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 6 (66-60) με επτά λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με πίεση στην άμυνα και με σερί 10-0 με 6 πόντους του Μπατίστα. Οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στους 16 (76-60) με 2’ και 39’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης και σε εκείνο το σημείο κρίθηκε οριστικά η νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 34-42, 51-63, 65-81.

Ντούσκο Ιβάνοβιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Προετοιμαστήκαμε όσο το δυνατόν καλύτερα γι’ αυτόν τον αγώνα, παρότι δεν είχαμε πολύ χρόνο στη διάθεσή μας. Ο ΚΑΟΔ είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα, έπαιξε και σήμερα πολύ καλά και προετοιμάστηκε καλά. Τον περιμέναμε. Εμείς πήραμε διαφορά 10-12 πόντων, αλλά ποτέ ένα παιχνίδι δεν τελειώνει, αν δεν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Θεωρώ ότι η ομάδα φυσιολογικά παίζει καλύτερα στην άμυνα σε σχέση με την επίθεση, αλλά σήμερα παίξαμε καλύτερα στην επίθεση».

Νίκος Παππάς (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Ήταν ένα δύσκολο ματς. Δεν είχαμε πολύ χρόνο να προετοιμαστούμε, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Είμαστε καταδικασμένοι να πρωταγωνιστούμε γιατί είμαστε στον Παναθηναϊκό. Καταφέραμε να ελέγξουμε καλύτερα την άμυνά μας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και να πάρουμε μια διαφορά και στο τέλος της νίκης. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας και την δουλειά γιατί έχουμε ακόμα πολύ δρόμο και στο πρωτάθλημα και στην Ευρώπη».

Κώστας Μέξας (προπονητής ΚΑΟΔ American Genetics): «Ξέραμε ότι είναι πολύ δύσκολο, ο Παναθηναϊκός είναι ομάδα διαφορετικού επιπέδου από μας. Παρόλ’ αυτά προετοιμαστήκαμε καλά, αλλά δεν ήμασταν αποφασιστικοί και συγκεντρωμένοι σε κάποια σημεία του παιχνιδιού για να εκμεταλλευτούμε τα λάθη στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Είναι αλήθεια όταν ήρθαν συγκεντρωμένοι, δεν μπήκαν χαλαρά στο παιχνίδι και αυτό φαίνεται από τον χρόνο συμμετοχής των βασικών κι όταν είναι και σε καλή μέρα ο Διαμαντίδης τα πράγματα για την αντίπαλη άμυνα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Έτσι ήταν και για μας σήμερα. Υπήρχαν και στιγμές που ήμασταν και συγκεντρωμένοι και επιθετικοί και στην άμυνα και στην επίθεση και φτάναμε κοντά στο σκορ, αλλά στο τέλος δεν αντέξαμε.

Σε αυτά τα ματς αν δεν βάλεις και μεγάλα σουτ σε συγκεκριμένες στιγμές του παιχνιδιού είναι πολύ δύσκολο. Χάσαμε δίκαια αλλά τα παιδιά έκαναν μεγάλη προσπάθεια, πάλεψαν και το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν μια συνέχεια των τελευταίων εμφανίσεων, που ήταν σε πολύ καλό επίπεδο. Το ζητούμενο πλέον είναι να συνεχίσουμε στο ίδιο επίπεδο. Παίζουμε τώρα με τον Ολυμπιακό και μετά έχουμε ένα μεγάλο παιχνίδι με την Ελευσίνα εδώ, το οποίο είναι ίσως το πιο σημαντικό της χρονιάς».

Ντάρελ Χάρις (μπασκετμπολίστας ΚΑΟΔ American Genetics): «Έγινε ένα μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες, που δεν σταμάτησαν να συναγωνίζονται και να μάχονται. Στο τέλος η ευστοχία που είχε ο Παναθηναϊκός ήταν αυτή που έκρινε και το παιχνίδι και τους έδωσε τη νίκη. Εμείς αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε με την ίδια ένταση στις προπονήσεις και ο ένας να πιέζει τον άλλον σαν συμπαίκτες για να γινόμαστε καλύτεροι».