Με τον Κρις Σίνγκλετον σε εξαιρετική βραδιά ο Παναθηναϊκός Superfoods πέρασε νικηφόρα από την Εύβοια με 90-73 κόντρα στην Κύμη για την έκτη αγωνιστική και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα της Stoiximan.gr Basket League. O Αμερικανός των «πρασίνων» τελείωσε το παιχνίδι με 35 πόντους, που αποτελεί την καλύτερη φετινή επίδοση στη λίγκα, έχοντας 5/6 βολές, 6/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα και ακόμα 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι που συνεχίζουν δίχως νίκη στη φετινή σεζόν, στάθηκαν πολύ καλά στο πρώτο μέρος, όμως στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου είδαν τους πρωταθλητές να ανοίγουν τη διαφορά και να ξεφεύγουν στο σκορ.

Οι δύο ομάδες ήταν από την αρχή του αγώνα αρκετά εύστοχες με αποτέλεσμα το σκορ να ανέβει γρήγορα σε υψηλά επίπεδα αλλά και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Στο 4ο λεπτό η Κύμη προηγήθηκε με 14-11 μετά από τρίποντο του Σμιθ όμως οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με ένα σερί 11-0 σε ενάμισι λεπτό (5π. ο Σίνγκλετον και 4π. ο Όγκαστ) με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 14-22. Λίγο πριν από το φινάλε της περιόδου ο Λεκαβίτσιους με 2/2 βολές έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (20-30) με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-30.

Στη δεύτερη περίοδο η Κύμη βρήκε λύσεις, ειδικά κοντά στο καλάθι και μετά από ένα επιμέρους σκορ 10-2 μετέτρεψε το 25-33 του 13' σε 37-35 στο 18' με τον ΜακΓκι να δίνει σημαντικές λύσεις στην επίθεση. Σε αυτό το διάστημα οι «πράσινοι» είχαν 1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2 λάθη μη μπορώντας να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους στα ριμπάουντ. Παρόλα αυτά ο παναθηναϊκός Superfoods με τρεις πόντους του Καλάθη έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενος με 40-37.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι νταμπλούχοι έτρεξαν στο πρώτο δίλεπτο ένα σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 37-49. Η Κύμη προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ όμως με τον Σίνγκλετον να είναι σε εξαιρετική επιθετική βραδιά ο Παναθηναϊκός Superfoods διατηρούσε την υπέρ του διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 52-63 στο 28' όμως ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος 71-54 έχοντας σκοράρει 31 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός Superfoods κατάφερε να πάει τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους (πρώτη φορά στο 34' με τον Παππά να κάνει το 60-80) με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους. Οι «πράσινοι» έφτασαν στην τελική επικράτηση με 90-73 και συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας σε αντίθεση με την ομάδα της Κύμης που μετρά έξι ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 37-40, 54-71, 73-90.

Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Πρώτα απ’ όλα θέλω να πω συγχαρητήρια στην Κύμη και να ευχηθώ τα καλύτερα για την συνέχεια. Έκαναν εξαιρετικό ματς. Έτσι όπως αγωνίστηκαν ήταν δύσκολο για εμάς να φτάσουμε στην νίκη. Έπαιξαν με ενέργεια και συγκέντρωση και στην άμυνα και στην επίθεση. Εμείς ξεκινήσαμε καλά στην επίθεση, αλλά στην άμυνα δεν βρήκαμε ρυθμό. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως σταματήσαμε να σκοράρουμε. Δεν βρίσκαμε πάσες, κάναμε πολλές ντρίμπλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ήμασταν πολύ βελτιωμένοι και φτάσαμε στην νίκη που τόσο θέλαμε. Προσπαθούμε να παίξουμε καλή άμυνα και να είμαστε καλύτεροι στην επίθεση. Όσο για την φιλοσοφία μας θέλουμε να κάνουμε τα πάντα τέλεια. Αυτό ήθελα από την πρώτη μέρα. Κάποια βράδια κάνουμε καλύτερη δουλειά από κάποιοι άλλα, αλλά πάντα θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο. Να προετοιμαζόμαστε σοβαρά και να σεβόμαστε τους πάντες».

Σε ερώτηση για την κατάσταση του Κέι Σι Ρίβερς σχολίασε πως « Στο ημίχρονο ένιωσε αδιαθεσία, δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά αποφασίσαμε να τον αφήσουμε στα αποδυτήρια για να ξεκουραστεί. Θα πάει για εξετάσεις στο νοσοκομείο και ελπίζω ότι θα φανεί ότι δεν είναι τίποτα».

Τέλος για την κατάσταση στο ευρωπαϊκό μπάσκετ τόνισε πως « Πριν από ενάμιση μήνα αποφάσισα να μην πάρω θέση γι αυτό το θέμα, για αυτήν την κατάσταση. Ότι και να πω κάποιος θα γίνω κακός με κάποιον, οπότε προτιμώ να μην πω τίποτα γιατί δεν δημιούργησα εγώ αυτήν την κατάσταση. Όποιος την δημιούργησε ας βρει και την λύση»

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Κύμης): «Καταρχάς, πριν μιλήσουμε για το σημερινό παιχνίδι, θα μου επιτρέψετε να εκφράσουμε εκ μέρους όλης της οικογένειας της Κύμης τη θλίψη μας για τους συνανθρώπους μας που έχασαν την ζωή τους στις περιοχές που επλήγησαν από την κακοκαιρία. Θέλουμε να ευχηθούμε καλή δύναμη και κουράγιο στις οικογένειές τους. Θα τελειώσω την αναφορά μου με την ευχή να βρεθούν σώοι οι αγνοούμενοι και να μην επαναληφθούν ποτέ ξανά φαινόμενα σαν και αυτά.

Σε ότι έχει να κάνει με το σημερινό παιχνίδι, θεωρώ ότι ήταν ένα ακόμα βήμα προς τα εμπρός για εμάς. Οπωσδήποτε έχουμε να διαχειριστούμε ένα δύσκολο κομμάτι, που έχει να κάνει με το σερί αρνητικών αποτελεσμάτων. Δεν είναι ακριβώς νωρίς στο πρωτάθλημα, καθώς έχουν περάσει ήδη έξι αγωνιστικές, αλλά σιγά σιγά περνάει το δύσκολο πρόγραμμα που εμείς είχαμε και από δω και πέρα έρχονται παιχνίδια που μπορούμε να διεκδικήσουμε τη νίκη.

Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας για τη σημερινή τους εμφάνιση. Μην ξεχνάμε ότι και σήμερα αγωνιστήκαμε με τέσσερις ξένους, ενώ και ο Κώστας Εζόμο δεν μπόρεσε να μας βοηθήσει ούτε στην προπόνηση όλη τη βδομάδα, όπως και ο Γερομιχαλός που ήταν τραυματίας και έχασε πολλές προπονήσεις. Το γεγονός αυτό ήταν πολύ σημαντικό για εμάς, αφού η προπόνηση είναι το βασικό κομμάτι στην λειτουργία μιας ομάδας. Με αυτό το δεδομένο λοιπόν, φυσικά δεν είμαστε χαρούμενοι για το αποτέλεσμα, αλλά είμαστε ικανοποιημένοι από την εμφάνιση και οφείλουμε να δώσουμε συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έπαιξαν.

Επιπλέον, τα συγχαρητήρια μου στον κόουτς Πασκουάλ και στον Παναθηναϊκό για την πορεία στο πρωτάθλημα και στην Ευρωλίγκα, και να τους ευχηθούμε καλή συνέχεια. Επίσης θέλω να ευχηθώ υγεία σε όλους μας παίκτες και πολύ γρήγορα να μπορέσουμε να προπονηθούμε επιτέλους όλοι μαζί, για να δείξουμε το αγωνιστικό πρόσωπο που θέλουμε και αυτό που δικαιούται ο κόσμος της Κύμης να παρακολουθήσει.»

Σε ερώτηση για πιθανή μεταγραφή ξένου: «Όπως γνωρίζετε η αγορά των ξένων είναι πολύ δύσκολη αυτή την περίοδο και δεν είναι εύκολο για καμία ομάδα να βρει αυτό ακριβώς που ψάχνει και να αντικαταστήσει κάποιον τραυματία. Να είστε σίγουροι ότι και η διοίκηση και εμείς κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να ενισχυθεί η ομάδα όπως πρέπει. Για να απαντήσω πάντως πιο συγκεκριμένα στην ερώτηση, ευελπιστούμε ότι στην επόμενη προπόνηση που θα κάνει ομάδα θα έχουμε μαζί μας έναν καινούργιο παίκτη».