Με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα και ανατροπή στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 28-18) ο Ολυμπιακός στο κατάμεστο από 12.000 φίλους νίκησε την Μονακό στο τελευταίο αγώνα των πλέι οφ της Ευρωλίγκας (94-88) και προκρίθηκε στο Φάιναλ Φορ του Βελιγραδίου (19 και 21 Μαΐου), όπου στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Έφες! Το άλλο ζευγάρι του ημιτελικού του Φάιναλ Φορ θα είναι ισπανικό ελ κλάσικο με την Μπαρτσελόνα να αντιμετωπίζει την Ρεάλ.

Ο Σλούκας μέχρι 6΄΄ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου δεν είχε πετύχει πόντο. Σε εκείνο το σημείο μείωσε με δύο βολές στον πόντο για τον Ολυμπιακό (67-66). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς (70-66) και η τελευταία περίοδος ήταν υπόθεση του Σλούκα, που ηγήθηκε της τελικής αντεπίθεσης των «ερυθρόλευκων» που τους οδήγησε στην επιστροφή στο Φάιναλ Φορ μετά από 5 χρόνια.

Ο Σλούκας πέτυχε 13 πόντους με 2/2 τρίποντα, ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 28-18 και έφτασε στην νίκη και στην πρόκριση!

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με τρίποντο έκανε το 94-88, με 1’ και 18’’ να απομένουν για την λήξη του ματς και… σφράγισε τη νίκη της ομάδας του Πειραιά. Ο Ντόρσεϊ πέτυχε συνολικά 16 πόντους με 2/5 τρίποντα.

Ο Τόμας Γουόκαπ… κράτησε τον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο ήταν εκπληκτικός. Συνολικά ο Γουόκαπ, που ίσως ήταν ο καλύτερος παίκτης των «ερυθρόλευκων» στην σειρά κόντρα στην Μονακό, σκόραρε 17 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ που πέτυχε 18 πόντους με 4/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα ήταν εκείνος που… κράτησε τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ και με διψήφιες διαφορές (30-19 στο 14’).

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (3), Ντόρσεϊ 16 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 4, Σλούκας 15 (2/2 τριπ., 5 α.), Μάρτιν 9, Βεζένκοβ 9 (2), Πρίντεζης, Παπανικολάου 6, ΜακΚίσικ 18 (2).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 14 (3).Μπέικον 12 (1), Βέστερμαν, Τόμας 6, Μοτιεγιούνας 7 (1), Ουαταρά 15 (5), Άντζουσιτς 5 (1), Χολ 5, Τζέιμς 24 (2 τριπ., 10 α.).