Σε κακή επιθετική βραδιά ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μπάγερν Μονάχου με 77-60 για την δεύτερη ημέρα του τουρνουά που διοργανώνει η ΚΚ Ζαντάρ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ άστοχοι και επιχείρησαν 11 παραπάνω τρίποντα από δίποντα (11/21 δίποντα και 8/32 τρίποντα), έδωσαν μόλις 9 ασίστ και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Στην άμυνα ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει την... εξωπραγματική ευστοχία της γερμανικής ομάδας έξω από τα 6,75 μέτρα (9/11) και δεν κατάφερε να σταματήσει τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς και τον Ντιόν Τόμπσον.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους προερχόμενους από συμμετοχή στο Ευρωμπάσκετ Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη, Ντάνιελ Χάκετ και Νίκολα Μιλουτίνοφ.Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν την συνάντηση με πιεστική άμυνα και προηγήθηκαν με 12-8 στην πρώτη περίοδο, αλλά στην δεύτερη το σκηνικό άλλαξε. Η Μπάγερν με πρωταγωνιστή τον Σαβάνοβιτς και εκμεταλλευόμενη τα πολλά επιθετικά λάθη του Ολυμπιακού κυριάρχησε και με επιμέρους σκορ 25-12 τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 9 πόντων (33-24).

Με τρίποντο του Σαβάνοβιτς η γερμανική ομάδα ανέβασε την διαφορά στους 15 (41-26) στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και επέβαλλε τον ρυθμό της και στο τρίτο δεκάλεπτο, με συνέπεια ο Ολυμπιακός να χάσει κάθε επαφή με το σκορ. Η περίοδος τελείωσε με την Μπάγερν στο +23 (60-37). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Πειραιά προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά λόγω των προβλημάτων της και στις δύο πλευρές του γηπέδου δεν κατάφερε πολλά...

Tα δεκάλεπτα: 12-8, 24-33, 37-60, 60-77.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9 (9 ριμπ.), Παπαπέτρου 11 (3), Στρόμπερι 8 (1), Τσαϊρέλης 5, Τολιόπουλος 2, Αγραβάνης 10 (3/10 τρίποντα), Μάντζαρης, Καββαδάς 2, Καλαμπόκης, Λοτζέσκι 3 (1), Αθηναίου 9 (1).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς): Ρίβερς 6 (2), Τόμπσον 15 (1), Σέλφερθ 6, Ρένφρο 1, Ζίπσερ 5, Σαβάνοβιτς 21 (3), Γκαβέλ 5, Μέιρ, Τέιλορ 11 (2), Μπράιαντ 7 (1).