Η ΑΕΚ ήταν η απόλυτα κυρίαρχη, επιβλήθηκε του Αρη στο ΟΑΚΑ με 92-54 για την 2η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο αγώνα που θα διεξαχθεί το βράδυ (20:30) της Τρίτης (19/5) στο Nick Galis Hall.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ ΑΕΚ και Αρη. Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν κυρίως στη δυναμική του Μενσά Μπονσού κάτω από τα καλάθια, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν αποτελεσματικοί στα σουτ τριών πόντων έχοντας 5/8 προσπάθειες κυρίως με τον Λαμάρκους Ριντ. Ετσι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (12-10, 6’), ενώ όταν η ΑΕΚ έκανε απόπειρα να ξεφύγει στο σκορ προηγούμενη με 20-13, ο Αρης απάντησε με 8-2 επιμέρους σκορ και μείωσε 22-21 στο τέλος της περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετικό. Οι Θεσσαλονικείς σημείωσαν το πρώτο καλάθι της περιόδου, ακολούθησε όμως ένα σερί 13-0 από την πλευρά της ΑΕΚ με κορυφαίους τους Κασελάκη, Σάκοτα. Ετσι η Ενωση προηγήθηκε με 35-23 (15’) και δεν σταμάτησε εκεί. Εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Αρη έξω από τα 6,75 (σ. σ. είχε 0/6 προσπάθειες στο δεύτερο δεκάλεπτο) ανέβασε ακόμη περισσότερο την διαφορά παίρνοντας πόντους και από τους Αθηναίου, Μιλόσεβιτς. Συνολικά στη συγκεκριμένη περίοδο, η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 25-6 και στο τέλος του ημιχρόνου είχε διαφορά 20 πόντων (47-27).

Ο επιθετικός οίστρος του Καρλ Ινγκλις ήταν ο οδηγός για την ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο.Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού ενώ ο Αρης προσπάθησε να βάλει και την μπάλα στο καλάθι, αλλά είχε μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα. Ετσι, η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (64-40) με τον Ινγκλις να πετυχαίνει 11 πόντους σ’ αυτή την περίοδο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 69-43.

Η τελευταία πράξη της αναμέτρησης ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή για την ΑΕΚ αλλά και χειρότερη για τον Αρη. Η διαφορά έφτασε έως και στο επίπεδο των 35 πόντων (85-50) στα μισά της τελευταίας περιόδου καθώς η μεν ΑΕΚ βασίστηκε στον επιθετικό της πλουραλισμό, ενώ ο Αρης υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, ενώ με τρίποντο από τον Πολυτάρχου διαμορφώθηκε το τελικό 92-54 και η διαφορά των 38 πόντων που ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 22-21, 47-27, 69-43, 92-54

Ο προπονητής του Αρη, Δημήτρης Πρίφτης, δεν έκρυψε την απογοήτευσή του για την εικόνα της ομάδας του. «Είναι προφανές ότι πολλά πράγματα δεν πήγαν καλά για εμάς σήμερα. Η τελική διαφορά έχει σημασία σε ότι έχει να κάνει με την αξιοπρέπειά μας. Σαν αποτέλεσμα, είμαστε στο 1-1 και πλέον γυρνάμε στο γήπεδό μας. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά, να δούμε την ψυχολογία μας και να φροντίσουμε να αλλάξουμε αυτή την κατάσταση που είσαι εις βάρος μας. Είναι επίσης σαφές ότι πολλά από τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε ξεκίνησαν από το λόου ποστ. Γενικότερα όμως, ήταν χαμηλότερη η ενέργειά μας σε σύγκριση με τις απαιτήσεις του αγώνα, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που πήγαινε πρώτη στην μπάλα, έβγαλε πολύ ενέργεια, οι παίκτες της έβαζαν πρώτοι τα κορμιά τους με δύναμη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χαλάσει εντελώς το επιθετικό παιχνίδι μας, ενώ βρήκε και αυτοπεποίθηση μέσα από την άμυνά της».

Σε ερώτηση σχετική με τη διαφορά ενόψει του τρίτου αγώνα, απάντησε: «Η διαφορά παίζει ρόλο στο κομμάτι της ψυχολογίας και για τις δύο ομάδες. Από εκεί και πέρα, για μας είναι ένα χαμένο παιχνίδι και πρέπει να κοιτάξουμε το επόμενο που θα κρίνει τα πάντα».

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Ντράγκαν Σάκοτα, σημείωσε: «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Σήμερα βοήθησαν όλοι. Όπως ξέρουμε τα πλέι οφ είναι τέτοιο Πρωτάθλημα που η διαφορά δεν παίζει κανένα ρόλο. Κάναμε το 1-1 αλλά ξέρουμε ότι μας περιμένει ένα δύσκολο παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη το οποίο δεν θα έχει σχέση με το σημερινό. Ο Άρης θα προσπαθήσει να αντιδράσει. Η άμυνα πρέπει να λειτουργεί όπως πρέπει σε αυτούς τους αγώνες και νομίζω ότι και στο άλλο παιχνίδι η άμυνα θα παίξει καθοριστικό ρόλο».

Για την καλή εμφάνιση της ΑΕΚ στο αποψινό παιχνίδι: «Εμείς όλη τη σεζόν είχαμε διαφορετική ομάδα από την αρχή. Ο μόνος που ήταν σταθερά εδώ από την αρχή ήταν ο κόσμος ο οποίος πάντα μας βοηθούσε. Θέλαμε ο κόσμος να καταλάβει ότι προς το τέλος της σεζόν είχαμε προβλήματα με τους καλύτερους παίκτες και δεν ήταν εύκολο να μοιράσουμε τους ρόλους. Θέλαμε λίγο χρόνο ώστε να βάλουμε όλους τους παίκτες στο rotation. Σήμερα βοήθησαν όλοι. Ο Ποπς κάθε μέρα βελτιώνεται με το πρόβλημα που έχει. Ξέρετε όλοι ότι κάνει πολύ ελαφριές προπονήσεις και προσπαθεί να επανέλθει στο επίπεδο που μπορεί. Σήμερα κατάφερε να μας δώσει σκληράδα κοντά στο καλάθι. Αλλά βοήθησαν όλοι οι παίκτες και κυρίως όσοι ήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν ανάσες στους βασικούς».

Ο Λεωνίδας Κασελάκης εκπροσώπησε τους παίκτες της ΑΕΚ και δήλωσε: «Ξέραμε ότι παίζουμε έναν «τελικό». Μας πλήγωσε ο τρόπος που χάσαμε από τον Άρη την Τετάρτη. Θεωρώ ότι κάναμε πολύ καλό παιχνίδι. Διορθώσαμε κάποιες αδυναμίες τις οποίες εντοπίσαμε μέσα από το βίντεο. Αφιερώνουμε αυτή τη νίκη στον Μαλίκ που τραυματίστηκε στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν. Τον περιμένουμε κοντά μας και του αφιερώνουμε και τη νίκη και την προσπάθεια που θα κάνουμε στην Θεσσαλονίκη. Προχωράμε, δεν έχουμε χρόνο για πανηγυρισμούς. Ο κόουτς που έχει την εμπειρία μας έχει προετοιμάσει κατάλληλα ώστε να μην απογοητευόμαστε μετά από μία ήττα ούτε να πανηγυρίζουμε μετά από μία νίκη. Τώρα μάς περιμένει ένας «πόλεμος» στην Θεσσαλονίκη. Εμείς ξέρουμε την προσπάθεια που καταβάλλουμε μέσα στο γήπεδο και θέλουμε να ανταποκριθούμε στις προσδοκίες. Να ευχαριστήσουμε και τον κόσμο που έδωσε δυναμικό παρών και νομίζω ότι με την παρουσία του από το ζέσταμα, έδειξε ποιος είναι το αφεντικό».