Με θριαμβευτική νίκη επί της Αργεντινής (79-71) στην Σεβίλλη η Εθνική ομάδα τερμάτισε αήττητη στην πρώτη θέση του Β’ Ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου και την Κυριακή (7/9, 7 μ.μ.) στην Μαδρίτη θα αντιμετωπίσει την Σερβία σε νοκ άουτ αγώνα για την πρόκριση στους «οκτώ» της διοργάνωσης!

Η ελληνική ομάδα επιβεβαίωσε την δυναμική στον αποψινό «τελικό» κόντρα στην πολύπειρη και ισχυρή Αργεντινή. Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου βρέθηκε να προηγείται με 19 πόντους αποδίδοντας εκπληκτικό ομαδικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση και όταν ο αντίπαλος της μείωσε στο καλάθι 4’ και 28’’ πριν το τέλος έδειξε χαρακτήρα και με σερί απάντηση 7-0 κράτησε την νίκη που της άξιζε με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Πρωταγωνιστές της μεγάλης νίκης της Εθνικής ήταν οι εκπληκτικοί Γιάννης Μπουρούσης, Νικ Καλάθης και Νίκος Ζήσης, με όλους τους παίκτες, ωστόσο, να βάζουν το… λιθαράκι τους.

Η ελληνική ομάδα με τους Καλάθη, Μπουρούση να αρχίζουν τον αγώνα δυναμικά και αποτελεσματικά προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (21-11) μόλις στο 7’ και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (28-16).

Με τους Αντρές Νοτσιόνι, Λουίς Σκόλα να… αφυπνίζονται η Αργεντινή κατέβασε την διαφορά στους τρεις (31-28) στο 14’. Γρήγορα, όμως, η Εθνική αντέδρασε και με δύο τρίποντα των Μπουρούση, Πρίντεζη επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (41-31) στο 18’. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε ιδανικά με τον Ζήση να ευστοχεί σε τρίποντο με την εκπνοή και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 11 πόντων (44-33). Πρώτος σκόρερ της Εθνικής στο πρώτο μέρος ήταν ο Καλάθης με 12 πόντους, αλλά και 3 ασίστ.

Με την ψυχολογική ώθηση από το εύστοχο τρίποντο του Ζήση στο τέλος του πρώτου ημίχρονο, μπήκε η ελληνική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 8-0 (συμπεριλαμβανομένων και δύο βολών του Ζήση από τεχνική ποινή στον Νοτσιόνι)… εκτόξευσε την διαφορά στους 19 πόντους (52-33) πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά στην τρίτη περίοδο.

Στην υπόλοιπη διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου η Εθνική δεν επέτρεψε στην Αργεντινή να ρίξει την διαφορά από το διψήφιο επίπεδο και με τέσσερις βολές από Καϊμακόγλου και Βουγιούκα η ελληνική ομάδα τελείωσε την περίοδο στο +14 (64-50).

Η «επίσημη αγαπημένη» δεν μπήκε καλά στο τελευταίο δεκάλεπτο και δέχθηκε σερί 10-0 από την Αργεντινή, που επωφελήθηκε από τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Μπουρούσης. Η διαφορά μειώθηκε στους 4 (64-60) σχεδόν επτά λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης. Με το τρίποντο του Καμπάσο μετά το καλάθι του Μπουρούση η Αργεντινή πλησίασε στους τρεις (66-63) λίγο μετά το 33’.

Ζήσης και Καλάθης με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ ανέβασαν την διαφορά στους 7 (70-63), αλλά με πέντε σερί πόντους του Καμπάσο η Αργεντινή μείωσε στο καλάθι (70-68) με 4’ και 28’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Η Εθνική, ωστόσο, σε εκείνο το σημείο έδειξε ψυχραιμία και χαρακτήρα. Έπαιξε την άμυνα που ξέρει και απέδωσε στο μεγαλύτερο διάστημα της συνάντησης και με σερί 7-0 με δύο βολές του Ζήση, κάρφωμα του Παπανικολάου και τρεις πόντους του Μπουρούση πήρε προβάδισμα νίκης (77-68) με 1’ και 31’’ να απομένουν για το τέλος.

Το τρίποντο του Σκόλα ήρθε αργά για τους Αργεντινούς (77-71) και η νίκη… σφραγίσθηκε με το καλάθι του Πρίντεζη από εκπληκτική ασίστ του Μπουρούση (79-71) περίπου 42’’ πριν την λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 33-44, 50-64, 71-79.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λάμας): Σκόλα 17 (1), Μάτα, Καμπάσο 10 (1), Πριτζιόνι 10 (2), Λαπροβιτόλα 7 (1), Γκουτιέρεζ 3 (1), Ντέλια 4, Χέρμαν 7, Νοτσιόνι 8, Σαφάρ 5 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 16 (1 τριπ., 15 ριμπ.), Ζήσης 13 (1 τριπ., 5 α.), Βασιλειάδης 2, Καλάθης 18 (2 τριπ., 5 ρ., 4 α.), Παπανικολάου 6, Σλούκας 3 (1), Καϊμακόγλου 2 (6 ριμπ.), Αντετοκούνμπο, Βουγιούκας 4, Πρίντεζης 15 (1).

«Σπουδαίοι οι παίκτες μου, ετοιμαζόμαστε για… πόλεμο»

Ο Φώτης Κατσικάρης αποθέωσε τους παίκτες του («είναι σπουδαίοι»), αλλά τόνισε εν όψει του νοκ άουτ αγώνα με αντίπαλο την Σερβία την Κυριακή (7/9, 7 μ.μ.) ότι: «Τώρα σβήνουν τα φώτα, ετοιμαζόμαστε για… πόλεμο»!

«Ήταν μια μεγάλη νίκη για την ομάδα», ήταν τα πρώτα λόγια του Φώτη Κατσικάρη, προπονητή της Εθνικής, οποίος επισήμανε στην συνέχεια: «Θέλαμε τη νίκη για να τερματίσουμε πρώτοι και κάναμε καλή δουλειά. Ήμασταν συγκεντρωμένοι, αποφασιστικοί και σε κάθε παιχνίδι μεγαλώνουμε σαν ομάδα. Κάνουμε τα πράγματα που πρέπει και παρότι δεν είμαι λάτρης των στατιστικών, κυριαρχήσαμε και στα πέντε παιχνίδια μας. Αντιμετωπίσαμε μια πολύ σκληρή ομάδα και δεν χάσαμε την ψυχραιμία μας. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, είναι σπουδαίοι και αξίζουν την πρώτη θέση. Τώρα έχουμε δύο μέρες για να ξεκουραστούμε και να προετοιμαστούμε για ένα μεγάλο ματς με τη Σερβία. Τώρα σβήνουν τα φώτα, ξεχνάμε ό,τι κάναμε και ετοιμαζόμαστε για έναν πόλεμο. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας, που ήρθαν στο γήπεδο, αλλά και εκείνους που μας υποστηρίζουν από την Ελλάδα».

«Μεγάλη καρδιά ο Μπουρούσης»

«Έπαιξε με την καρδιά του», δήλωσε ο Κατσικάρης για τον Γιάννη Μπουρούση και εξήγησε: «Ακόμη και όταν ήταν εξουθενωμένος, ήταν καθοριστικός. Δεν είναι εύκολο να αντιμετωπίζεις τον Σκόλα στην άμυνα και ταυτόχρονα να παίζεις τόσο σημαντικό ρόλο στην επίθεση. Είναι ένας παίκτης νικητής, με μεγάλη καρδιά».

Για την προετοιμασία του αγώνα με τη Σερβία, ο προπονητής της ελληνικής ομάδας σημείωσε: «Ένα από τα ατού της ομάδας είναι ότι ελέγχουμε από την πρώτη μέρα τα συναισθήματά μας. Έχουμε τη νοοτροπία και το χαρακτήρα να μη μένουμε στις νίκες μας. Θα προετοιμαστούμε σοβαρά για τον αγώνα με τη Σερβία. Θα είναι δύσκολο παιχνίδι. Θα δούμε τα λάθη μας, τι πρέπει να βελτιώσουμε και να εστιάσουμε στα δυνατά μας σημεία σαν ομάδα».

«Είχαμε τον έλεγχο»

«Από την αρχή μπήκαμε όπως έπρεπε», σχολίασε ο Νικ Καλάθης και υπογράμμισε ότι: «Είχαμε διαβάσει καλά τον αντίπαλο, είχαμε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, περιορίσαμε τα ατού τους και χτυπήσαμε τις αδυναμίες τους. Κερδίσαμε μια πολύ καλή ομάδα, με παίκτες που έχουν πετύχει μεγάλα πράγματα. Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη, σε κάθε παιχνίδι βελτιωνόμαστε και τώρα πάμε σε ένα νέο στάδιο».

«Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό και κάθε κατοχή θα μετρά», είπε για την συνέχεια και το νοκ άουτ αγώνα με αντίπαλο την Σερβία ο 25χρόνος γκαρντ και πρόσθεσε: «Πρέπει να συνεχίσουμε να κάνουμε τη δουλειά μας».

Τα ζευγάρια και το πρόγραμμα των νοκ άουτ αγώνων της φάσης των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου: