Η ΑΕΚ από την αρχή της δεύτερης περιόδου έως το 33’ (80-56) κυριάρχησε στο παρκέ του ΟΑΚΑ του Λαυρίου Megabolt, αλλά στα τελευταία λεπτά... καρδιοχτύπησε. Τελικά με καθοριστικό τον Κέβιν Πάντερ, πρώην παίκτη των φιλοξενούμενων, πέτυχε και τους δύο στόχους της: Πήρε τη νίκη, «έπιασε» την ομάδα της Λαυρεωτικής στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League και κάλυψε την διαφορά των οκτώ πόντων που είχε ηττηθεί στο Λαύριο (80-72), καθώς επικράτησε με 10 (96-86).

Συνολικά καλύτεροι της Ένωσης, που την ερχόμενη Τετάρτη (28/1) υποδέχεται στο Μαρούσι την Στρασμπούρ για τον πρώτο προημιτελικό του Basketball Champions League, ήταν η τριάδα Μάνι Χάρις (19 πόντοι, 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ), Ντελρόϊ Τζέιμς (17 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και Δημήτρης Μαυροειδής (16 πόντοι και 6 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μακένζι Μουρ (23 πόντοι, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ), αλλά έκανε το... μοιραίο λάθος στο τέλος που έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να καλύψει την διαφορά του αγώνα του πρώτου γύρου.

Με τρίποντο του Βασίλη Ξανθόπουλου και καλάθι του Βινς Χάντερ στον αιφνιδιασμό οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 22-16, 40’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με δύο σερί καλάθια του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (30-20) στο 12’.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής πέτυχε 12 πόντους σε διάστημα πέντε λεπτών και η Ένωση ξέφυγε με 14 (48-34) με 1’ και 57’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Χάρις λίγα δευτερόλεπτά αργότερα ανέβασε την διαφορά στους 15 (50-35).

Με τον Χάρις «καυτό» η ΑΕΚ προηγήθηκε με 18 (63-45) στο 25’. Η Ένωση ξέφυγε και με 20 (69-49), 2’ και 29’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το 33’, που με τρεις σερί πόντους του Μάικ Γκριν αύξησε την διαφορά στους 24 (80-56). Σε εκείνο το σημείο το Λαύριο Megabolt... αφυπνίστηκε, εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση της άμυνας των γηπεδούχων και με σερί 15-0 (με τέσσερα τρίποντα από τους Τζαμάλ Νίξον, Ντορόν Λαμπ, Μιχάλη Περράκη, Τόνι Μέϊερ και γκολ φάουλ του Μουρ), μείωσε στους 9 (80-71), με 2’ και 56’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Η ΑΕΚ απάντησε με τρίποντο του Πάντερ (83-71, 2’ και 40’’ πριν την λήξη του ματς), αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Λαμπ και έξι πόντους του Μουρ, πλησίασαν στους πέντε (90-85) με 32’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Με τέσσερις βολές του Τζέιμς, η Ένωση προηγήθηκε με 8 (94-86), 25’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Στην επίθεση του Λαυρίου Megabolt ο Γιάννης Κουζέλογλου αστόχησε σε τρίποντο και τον... μιμήθηκε ο Μουρ, με 10’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Ο 26χρονος Αμερικανός γκαρντ των φιλοξενούμενων δεν έκανε μόνο βιαστική επιλογή. Επιπλέον στην εξέλιξη της φάσης έκανε φάουλ (πέμπτο προσωπικό) στον Πάντερ, ο οποίος με δύο βολές 8’’ πριν την λήξη, διαμόρφωσε το τελικό 96-86 και με την διαφορά των 10 πόντων, η ΑΕΚ έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-39, 74-56, 96-86.

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Είναι δύσκολη μέρα, γιατί για 30 λεπτά δεν υπήρχαμε στο γήπεδο. Αυτό οφείλεται και στην ΑΕΚ, που είναι έμπειρη ομάδα και παίζει και στην Ευρώπη. Βέβαια κι εμείς έπρεπε να είχαμε αντιδράσει καλύτερα, όπως κάναμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν γυρίσαμε την μπάλα, βγάλαμε άμυνες και γι’ αυτό περιορίσαμε τον αντίπαλο.

Κάτι που δεν μου άρεσε ήταν τα 47-29 ριμπάουντ υπέρ της ΑΕΚ και ειδικότερα το πρώτο ημίχρονο, οπότε η ΑΕΚ είχε 26 κι εμείς 8. Όταν υπάρχει τέτοια διαφορά στα ριμπάουντ, δεν μπορείς να περιμένεις κάτι παραπάνω. Το ότι διεκδικήσαμε τη διαφορά στο τέλος ήταν άθλος υπό αυτές τις συνθήκες. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν σκεφτήκαμε τίποτα άλλο από το πώς θα προστατεύσουμε την ομάδα. Να μην έχει αυτή την εικόνα. Να παίξει μπάσκετ σωστό».

Για το εάν λείπει ένας ψηλός από το ρόστερ του Λαυρίου: «Δεν μου πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο, γιατί αν μου περνούσε μετά από 20 αγώνες, θα σήμαινε ότι δεν ξέρω τι θέλω. Στον πρώτο γύρο παίξαμε με το ίδιο σχήμα και κερδίσαμε, άρα δεν υπάρχει λόγος να πάρουμε άλλον ψηλό. ΑΕΚ και Λαύριο είναι δυό διαφορετικές ομάδες, οπότε αν η μία επικρατήσει της άλλης, η διαφορά μπορεί να πάει ψηλά».

Ντράγκαν Σάκοτα (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη για την διαφορά, γιατί και αυτό ήταν σημαντικό σήμερα, αν και δεν ήταν πρώτος στόχος η διαφορά, αλλά το να κερδίσουμε μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις φέτος. Παίξαμε για 30 και κάτι λεπτά, το καλύτερο παιχνίδι μας, πιστεύω φέτος. Εννοείται σκεφτόμουν και τον χρόνο συμμετοχής. Ο Χάρις για παράδειγμα ήταν άρρωστος. Το σκορ δεν πήγε όπως θα το θέλαμε στο τέλος και αναγκάστηκα να βάλω και άλλους παίκτες ξανά στο ματς.

Υπάρχουν κάποια πράγματα στην διαιτησία που δεν μου αρέσουν. Θα πρέπει να υπάρχει ένα βίντεο και να μας πουν οι διαιτητές αν δεν είναι αντιαθλητικό το φάουλ που έκανε ο αντίπαλος στο τέλος, σε σημείο που κρίνεται το παιχνίδι. Γιατί δεν το έδωσε, το ξέρει μόνο ο ίδιος. Πετύχαμε αρκετούς στόχους σήμερα και είμαστε ευχαριστημένοι».

Για το εάν ο Ντούσαν Σάκοτα θα προλάβει την αναμέτρηση κόντρα στην Στρασμπούρ και πώς βλέπει το ματς αυτό: «Για τον Ντούσαν δεν ξέρω. Και να είναι καλύτερα, έχει μείνει εκτός προπονήσεων για 10 μέρες και αυτό είναι σημαντικό. Δεν μπορεί να προβλέψει κανένας πότε θα υποχωρήσει το αιμάτωμα που τον εμποδίζει να κάνει κάποιες κινήσεις, γιατί επηρεάζει το νεύρο. Σίγουρα είναι καλύτερα, αλλά θα δούμε.

Ναι μεν χάσαμε δύο φορές από τη Στρασμπούρ και στο τελευταίο ματς, με 1 πόντο. Τώρα που το συζητάμε, ευτυχώς το χάσαμε. Τώρα είμαστε στους «8», άρα μάλλον ήμασταν τυχεροί σε αυτή την ήττα. Πάντα πρέπει να υπάρχει εγωισμός σε μεγάλες ομάδες και να σκέφτονται να κάνουν διαφορετικό παιχνίδι, σε σχέση με τα ματς που έχασαν. Έτσι θέλω να σκέφτομαι εγώ και έτσι θέλω να πιστεύω ότι σκέφτονται και οι παίκτες.

Είναι η ευκαιρία μας. Όλα τα παιδιά έχουν όρεξη. Υπάρχει και αντίπαλος. Πρέπει να τον διαβάσουμε καλά. Είναι και περίεργο που δεν παίζεις για τη νίκη απαραίτητα, αλλά παίζεις και για τη διαφορά. Δεν είναι σύνηθες αυτό, αλλά είναι ο κανονισμός αυτής της διοργάνωσης. Είμαστε ικανοί να παίξουμε καλά και στο εκτός έδρας, οπότε το ματς στο ΟΑΚΑ πρέπει να το δούμε ως πρώτο ημίχρονο».

Για το εάν υπάρχουν σκέψεις για απόκτηση παίκτη: «Προς το παρόν όχι και αυτό δεν είναι θέμα για αυτή την στιγμή. Δεν ξέρεις ποτέ, χτύπα ξύλο, τι μπορεί να συμβεί».