Μία από τις ισχυρότερες εντός έδρας παραδόσεις του έχει οικοδομήσει ο Άρης στα παιχνίδια με τον Απόλλωνα Carna. Σε σύνολο 16 αναμετρήσεων στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος έχει νικήσεις 15 φορές. Συνολικά από το 1992 και ανεξαρτήτως έδρας, σε 31 αναμετρήσεις η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει 22 νίκες και εκείνη της Πάτρας εννιά.

Η μοναδική νίκη του Απόλλωνα Carna ήταν εκείνη της προπέρσινης περιόδου (2013-14) όταν επικράτησε μετά από παράταση με 75-67 με 20 πόντους του Ρος και 15 του Ουίλσον. Είναι πάντως χαρακτηριστικό ότι οι τρεις τελευταίες νίκες του Άρη ως γηπεδούχου σημειώθηκαν με μεγάλη δυσκολία. Την περίοδο 2006-2007 με 73-67, την περίοδο 2012-2013 με 68-64 και πέρυσι με 69-64.

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του Άρη ήταν εκείνη των πλέι οφ της περιόδου 1994-1995 όταν επικράτησε με 87-57. Όσο για την κορυφαία επίδοση σκοραρίσματος αυτών των 16 αγώνων στη Θεσσαλονίκη την κρατάει από την ίδια φάση πλέι οφ ο Τόνι Ουάιτ που σημείωσε 34 στο 90-77 του Άρη. Στον αντίποδα ο Τόνι Ντόσον είχε 29 στην ήττα του Απόλλωνα Carna την περίοδο 1997-1998 με 78-75.

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΑΡΗΣ

*Το παιχνίδι του Σαββάτου θα είναι το 100ό του Σπύρου Μούρτου στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο αρχηγός του Άρη είχε κάνει ντεμπούτο στις 7 Δεκεμβρίου 2008 στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό (84-59). Τον έριξε στο παρκέ ο Αντρέα Ματσόν για 1:46 και ο Μούρτος μάζεψε ένα επιθετικό ριμπάουντ.

*Πέντε πόντους χρειάζεται ο Μιχάλης Πελεκάνος για να γίνει ο 24ος στην ιστορία της Basket League ΣΚΡΑΤΣ που θα φτάσει τους 3.000.

*Με τρεις πόντους ο Βασίλης Σίμτσακ θα συμπληρώσει 900.