Με τον Κεμ Μπιρτς να... σκεπάζει τα καλάθια και να αξιοποιεί τις ασίστ του Βασίλη Σπανούλη (11 συνολικά) ο Ολυμπιακός νίκησε στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο τον Άρη (70-63) και παρέμεινε αήττητος μετά τις πρώτες πέντε αγωνιστικές της STOIXIMAN.GR Basket League.

Ο 24χρονος Καναδός σέντερ με νταμπλ νταμπλ (10 πόντοι και 12 ριμπάουντ) και 4 κοψίματα είχε καθοριστική συμβολή στην νίκη των «ερυθρόλευκων. Από τα «κλειδιά» της επικράτησης του Ολυμπιακού ήταν ότι η άμυνα του κράτησε στους τρεις πόντους τον σκόρερ των «κίτρινων» Μάικλ Τζένκινς.

Μετά το αρχικό κακό ξεκίνημα (8-1 υπέρ των «κίτρινων» στα πρώτα 3’ και 21’’) ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο – βοήθησε σε αυτό και το σχήμα με τους τρεις κοντούς του Γιάννη Σφαιρόπουλου (Σπανούλης, Χάκετ και Γκριν στην ίδια πεντάδα) - και με επιμέρους σκορ 18-2, που ολοκληρώθηκε με δύο τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου, σε διάστημα πέντε λεπτών, ξέφυγε με διαφορά 16 πόντων (52-36) 1’ και 33’’ μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

Στην συνέχεια οι παίκτες του χαλάρωσαν και ο Άρης βρήκε την ευκαιρία να ανασυνταχθεί και να αντεπιτεθεί . Με επιμέρους σκορ 20-6 και πρωταγωνιστή τον Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς οι «κίτρινοι» πλησίασαν στο καλάθι (58-56) λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» αφυπνίστηκαν και με δύο τρίποντα των Δημήτρη Αγραβάνη, Ματ Λοτζέσκι και ένα κάρφωμα του Μπιρτς, ξέφυγαν με 10 πόντους (66-56) με έξι λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ο Καναδός σέντερ δεν άφηνε τίποτα να... περάσει από την ρακέτα του Ολυμπιακού, οι «κίτρινοι» πέτυχαν μόλις πέντε πόντους μέχρι την λήξη της αναμέτρησης και η ομάδα του Πειραιά έφυγε με τους δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-44, 51-58, 63-70.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Πάντα είναι σημαντικό να κερδίζουμε σε αυτή την έδρα. Πρόκειται για μια ομάδα ο Άρης αρκετά καλά δουλεμένη, ξέρει καλά που να χτυπήσει και ποιον. Είχαμε τον πλήρη έλεγχο θεωρώ πλην του πρώτου πενταλέπτου στο πρώτο δεκάλεπτο. Ξεκινήσαμε καλά το δεύτερο ημίχρονο, αλλά κάπου εκεί στους 16 πόντους πιστέψαμε ότι το ματς τελείωσε, χαλαρώσαμε κάπως αμυντικά, ο Άρης έβαλε κάποια μακρινά σουτ και εύκολους πόντους και μείωσε στο καλάθι. Αλλά και πάλι εκεί είχαμε καλές επιθετικά επιλογές, βελτιώσαμε την άμυνα μας και φτάσαμε στη νίκη. Είναι μια καλή νίκη και τίποτα παραπάνω. Συνεχίζουμε. Καλή συνέχεια στον Άρη και τον κόουτς.

Δεν ξέρω αν είναι χαμηλότερο το επίπεδο του πρωταθλήματος από εκείνο της Ευρωλίγκας, η έλλειψη ενέργειας και συγκέντρωσης, είναι βασικό θέμα για την ομάδα μας. Οι παίκτες είναι επαγγελματίες και πρέπει να είναι έτοιμοι ανά πάσα στιγμή και εμείς να τους έχουμε έτοιμους ανά πάσα στιγμή. Να είμαστε έτοιμοι και να παίζουμε σωστά, με ενέργεια, πάθος και ομαδικότητα ανά πάσα στιγμή. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες,  το πρόγραμμα είναι δεδομένο, δεν αλλάζει, οπότε με αυτό πρέπει να πορευτούμε».

Ντάνιελ Χάκετ (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Πιστεύω πως ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς απόψε. Παίξαμε σε μια από τις δυσκολότερες έδρες της Ευρώπης και τα καταφέραμε. Μείναμε συγκεντρωμένοι, ακολουθήσαμε το πλάνο μας και κάναμε αρκετά καλή προσπάθεια, εκτελέσαμε το αμυντικό μας πλάνο πολύ καλά και καταφέραμε να κρατήσουμε μια πολύ καλή επιθετικά ομάδα στους 63 πόντους».

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του. Έπαιξε καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα. Έπαιξε αρκετά δυνατά. Εμείς είχαμε ένα καλό αμυντικά δεύτερο ημίχρονο, το οποίο μας έδωσε την δυνατότητα ότι μπορούμε να πλησιάσουμε. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό αμυντικά για εμάς. Επιθετικά ήταν καλύτερο, αλλά αμυντικά ήμασταν πολύ κακοί.

Καλώς ή κακώς αυτό πρέπει να τελειώσει τώρα εδώ και να σκεφτόμαστε το παιχνίδι με την Μπάνβιτ. Δυστυχώς δεν έχουμε χρόνο. Είναι κρίμα που παίζουμε μέσα σε δύο μέρες. Η ομάδα είναι εξαντλημένη και πάρα πολύ κουρασμένη και σε λιγότερο από 48 ώρες θα πρέπει να παίξουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για το Basketball CL εναντίον της Μπάνβιτ. Δεν υπάρχει χρόνος για συναισθήματα. Πρέπει κατευθείαν να μπούμε στην διαδικασία του επόμενου παιχνιδιόυ.

Ο Μπάκνερ έκανε νωρίς φάουλ, ήταν εκτός ρυθμού. Νομίζω πως και η άμυνα του Ολυμπιακού έτσι όπως έκλεισε μέσα όταν παίζαμε με μια συγκεκριμένη 5άδα, δεν του έδωσε την δυνατότητα να βάλει τα καλάθια που βάζει συνήθως στο ύψος της στεφάνης. Χρειάζεται χρόνο και πρέπει σίγουρα να βελτιωθεί και εκείνος και άλλοι... Δεν είναι μόνο ο Μπάκνερ.

Οι προσπάθειες του Κάμινγκς ήταν λόγω τακτικής γιατί αν παρατηρήσατε οι αντίπαλη άμυνη έκανε αλλαγή στο σκριν στην μπάλα, έπεφτε ψηλός πάνω στον Cummings και σύμφωνα με την πίεση του χρόνου, έπρεπε να παίξει ένας εναντίον ενός απέναντι στον ψηλό.

Τα 19 λεπτά συμμετοχής του Τζένκινς ήταν λίγα; Εγώ θεωρώ πως είναι αρκετά για να δείξει κάτι. Νομίζω ότι έπαιξε αρκετά. Πόσο να παίξει;».

Σπύρος Μούρτος (αρχηγός Άρη): «Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καλή αμυντική λειτουργία, ειδικά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό που μας κράτησε στο παιχνίδι ήταν η πολύ καλή άμυνα που παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Κρατήσαμε τον Ολυμπιακό πολύ χαμηλά. Πιστεύω πως αυτό που μας κόστισε τη νίκη ήταν κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ συνεχόμενα, αλλά και κακές επιλογές στο τέλος του παιχνιδιού. Δεν έχουμε χρόνο να σκεφτούμε περισσότερο αυτό το ματς. Ακολουθεί το παιχνίδι με την Μπάνβιτ την Τετάρτη, που είναι πάρα πολύ σημαντικό και θέλουμε να παρουσιαστούμε 100% έτοιμοι».