Η Ισπανία επέστρεψε ύστερα από τέσσερα χρόνια στον «θρόνο» της Ευρώπης με την εύκολη νίκη της επί της Λιθουανίας (80-63) στον τελικό του Ευρωμπάσκετ στο Πιέρ Μορουά της Λιλ μπροστά σε 27.372 θεατές, προσέλευση που αποτελεί νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ για κλειστό γήπεδο.

Η «Φούρια Ρόχα» κατέκτησε το 8ο μετάλλιο στα τελευταία εννέα Ευρωμπάσκετ! MVP της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Πάου Γκασόλ ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της Εθνικής Ισπανίας.

Η Ισπανία κυριάρχησε γιατί με την άμυνα της, ζώνη αρχικά, έβγαλε την «Λιέτουβα» εκτός επιθετικού ρυθμού και διότι κέρδισε κατά κράτος τις «μάχες» της ρακέτας με τον Γκασόλ να κάνει νταμπλ νταμπλ (25 πόντοι και 12 ριμπάουντ), μετά τους 40 πόντους που πέτυχε στον ημιτελικό κόντρα στην Γαλλία.

Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στα πρώτα δώδεκα λεπτά του αγώνα. Η «Φούρια Ρόχα» με την άμυνα ζώνης του Σκαριόλο αιφνιδίασε τους Λιθουανούς, τους έβγαλε εκτός ρυθμού και με πολύ καλή ομαδική λειτουργία, ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων μόλις στο 12' του τελικού (25-10).

Η «Λιέτουβα» προσπάθησε να αντιδράσει και με πρωταγωνιστή τον Γιόνας Ματσιούλις κατέβασε την διαφορά στους 8 (41-33) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ισπανία μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο και με μπροστάρηδες τους Γκασόλ, Ρούντι Φερνάντεθ, ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (52-35) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η «Φούρια Ρόχα» έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν και με 18 (60-42) με περίπου ένα λεπτά να απομένει για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε αποθέωση των νέων πρωταθλητών Ευρώπης, της Εθνικής ομάδας της Ισπανίας.Το χάλκινο μετάλλιο του Ευρωμπάσκετ κατέκτησε η Γαλλία, που νίκησε στον μικρό τελικό την Σερβία με 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 41-33, 60-43, 80-63.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ 25 (12 ριμπ.), Φερνάντεθ 11, Ροντρίγκεθ 4, Χερναγκόμεζ, Ρίμπας 5, Ρέγιες 8, Κλαβέρ 7, Σαν Εμετέριο, Γιουλ 12, Αγκιλάρ, Μίροτις 8, Βίβες.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 13, Γκαϊλιους 1, Ματσιούλις 8, Σεϊμπούτις 14, Σαμπόνις, Καβαλιάουσκας 4, Γιανκούνας 3, Γιαφτόκας, Βαλαντσιούνας 10 (9 ριμπ.), Κουζμίνσκας 8, Μιλάκνις 3, Λεκαβίτσιους.