Με «όπλο» την άμυνα του ο Προμηθέας επιβλήθηκε στην Πάτρα του Πανιωνίου Βίκος Cola (69-58) και παρέμεινε με αξιώσεις στην διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League.

Οι γηπεδούχοι με την εξαιρετική άμυνα τους ανάγκασαν τους «κυανέρυθρους» να σουτάρουν 1/21 τρίποντα και να κάνουν 12 λάθη. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Λάνγκστον Χολ με 13 πόντους και 8 ασίστ και ο Μουχάμεντ Φαγιέ, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση συνοδεύτηκε και από ρεκόρ. Ο Λευτέρης Μαντζούκας του Προμηθέα έγινε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με δύο βολές ο νεότερος σκόρερ στο επαγγελματικό πρωτάθλημα σε ηλικία 14 ετών, 7 μηνών και 6 ημερών.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε καλύτερα στην συνάντηση και με τρία τρίποντα των Φαγιέ, Χολ και Χρήστου Σαλούστρου προηγήθηκε με νταμπλ σκορ και διψήφια διαφορά (20-10), 2’ και 20’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Με νέο τρίποντο του Φαγιέ ο Προμηθέας ξέφυγε με 12 (28-16) στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Ο Πανιώνιος Βίκος Cola αντέδρασε και βελτιώνοντας την άμυνα του μείωσε σε 31-26 στο 18’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο καλάθια των Τουρέ Μάρι, Χολ και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +9 (35-26).

Με καλάθι του Σταύρου Τουτζιαράκη και γκολ φάουλ του Μίλαν Μιλόσεβιτς, ο Προμηθέας προηγήθηκε ξανά με 12 (40-28) στο 22’. Ο Χολ με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα ανέβασε την διαφορά στους 13 (45-32) τέσσερα λεπτά αργότερα. Με +15 (55-40), προηγήθηκε για πρώτη φορά η ομάδα της Πάτρας, με 7’ και 50’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης με καλάθια των Χολ, Μιλόσεβιτς, και διατήρησε τον έλεγχο έως την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 35-26, 51-40, 69-58.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Πανιωνίου Βίκος Cola): «Συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη δίκαιη νίκη του. Εμείς πριν από το παιχνίδι είχαμε έναν αμυντικό σχεδιασμό απέναντι σε μια ομάδα με βάθος, ταλέντο, φιλοσοφία και αρχές στο παιχνίδι της. Η προτεραιότητά μας ήταν ο έλεγχος του ρυθμού και των ριμπάουντ, γνωρίζοντας εξ αρχής την ικανότητα του Προμηθέα στα επιθετικά ριμπάουντ.

Είχαμε πει να ελέγξουμε τον ρυθμό, αποφεύγοντας, παράλληλα, τις βιαστικές επιθέσεις και τα λάθη. Σε γενικές γραμμές είχαμε συνέπεια στο πλάνο μας με εξαίρεση ίσως το α΄ 10λεπτο της αναμέτρησης, όταν ξεκινήσαμε νωθρά. Στην συνέχεια ήμασταν πιο επιθετικοί στην άμυνα, όμως παρόλα αυτά βρεθήκαμε σε κακή επιθετικά ημέρα.

Ο Προμηθέας έπαιξε με ψηλά σχήματα, με τον Σαλούστρο στο «2» και με τον Μιλόσεβιτς στο «3«», με αποτέλεσμα να μην βρούμε λύσεις. Είχαμε και χαμηλά ποσοστά στο μακρινό σουτ, κάτι που μας στοίχισε. Παρόλα αυτά παραμένουμε αισιόδοξοι για το μέλλον, η ομάδα θα ενισχυθεί και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε να σώσουμε την παρτίδα στο τέλος.

Είμαστε ενωμένοι και αποφασισμένοι, έχουμε τον κόσμο δίπλα μας και σε γενικές γραμμές είμαστε ένα υγιές σωματείο. Θυμίζω ότι στο ξεκίνημα της σεζόν είχαμε να αντιμετωπίσουμε και την καθυστέρηση στο χτίσιμο της ομάδας.

Εύχομαι καλή επιτυχία στον Προμηθέα στην συνέχεια του πρωταθλήματος. Τέλος, θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στον νεαρό μας αθλητή, Γιάννη Καρακεχαγιά, ο οποίος χωρίς να του δώσει κανείς κάποια οδηγία πήγε και έκανε φάουλ στον νεαρό αθλητή του Προμηθέα (σ. Μαντζούκα) για να τον στείλει στις βολές και να πετύχει τους πρώτους του πόντους στην Α1. Αυτό είναι το ήθος του Πανιωνίου γενικότερα».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Κάναμε ένα κακό επιθετικό παιχνίδι. Αυτό έχει να κάνει και με τον Πανιώνιο, ο οποίος χαμήλωσε τον ρυθμό της αναμέτρησης. Πήγαμε το παιχνίδι σε ατομικές προσπάθειες και αυτό δεν ήταν αυτό που έπρεπε να κάνουμε. Ελέγχαμε μεν το παιχνίδι, όμως χάναμε και κάποια καλάθια στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να ξεφύγουμε με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.

Είμαι ευχαριστημένος από την άμυνα. Είχαμε πει πριν από το παιχνίδι ότι πρέπει να εστιάσουμε πάνω στον Σακελλαρίου και στον Τσούπκοβιτς. Κάναμε μια νίκη ακόμη και συνεχίζουμε. Ευχαριστούμε και τον κόσμο της Πάτρας, ο οποίος παρά τις ιδιαιτερότητες της ημέρας μας βοήθησε. Απομένουν, πλέον, 10 αγωνιστικές και θα πάμε για τη νίκη σε κάθε παιχνίδι.

Ειλικρινά εύχομαι στον Πανιώνιο να επιτύχει τους στόχους του. Ο Βαγγέλης (σ. Ζιάγκος) είναι ένα αξιόλογο παιδί, μιας νέας γενιάς προπονητών, ο οποίος δουλεύει σκληρά και έχει αλλάξει την ομάδα του Πανιωνίου προς το καλύτερο. Προσωπικά θεωρώ ότι δύσκολα θα περάσει ομάδα από τη Νέα Σμύρνη. Η Α1 χρειάζεται τον Πανιώνιο.

Σε ό,τι αφορά τον Λίποβι, δεν αγωνίστηκε σήμερα καθώς χθες ανέβασε πυρετό και νοσηλεύεται στο Νοσοκομείο. Αναφορικά με την συμμετοχή των Σκούφη και Μαντζούκα ταυτόχρονα στο τέλος, θέλω να επαναλάβω ότι τους πιστεύουμε και αυτούς, αλλά και άλλους νεαρούς μας παίκτες. Το θέμα είναι να μπαίνουν στο μέλλον και όταν θα καίει το παιχνίδι, δείχνοντας ότι μπορούν να βοηθήσουν και τότε. Πάνω σε αυτό δουλεύουμε καθημερινά με τα νέα παιδιά της ομάδας μας».