Στο 250ό παιχνίδι του στα πλέι οφ από καταβολής Α1, ο Ολυμπιακός έκανε το “break” στο ΟΑΚΑ και το 2-0 στη σειρά των τελικών με τον Παναθηναϊκό. Αυτή είναι η 8η φορά στην ιστορία των τελικών της Basket League ΣΚΡΑΤΣ -από το 1992- στην οποία μία ομάδα κάνει το 2/2. Από τις επτά που προηγήθηκαν οι τέσσερις κατέληξαν σε “σκούπα” (3-0), δύο φορές η σειρά τελείωσε με 3-1 για την ομάδα που είχε βρεθεί στο 2-0 και μόνο σε μία περίπτωση υπήρξε ανατροπή, στους τελικούς του 2002 όταν ο Ολυμπιακός είχε κάνει το 2-0 αλλά η ΑΕΚ πήρε τον τίτλο με 3-2.

*Ηταν μόλις το τρίτο “διπλό” των ερυθρόλευκων επί του Παναθηναϊκού στις σειρές τελικών του πρωταθλήματος μετά 72-77 του τρίτου αγώνα της σειράς του 1993 και το περσινό 64-69 στον τρίτο τελικό.

*Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ένας εκ των κορυφαίων των νικητών με 17 πόντους ενώ με το ένα εύστοχο τρίποντο που είχε, έφτασε τα 135 με τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα και “έπιασε” στην 6η θέση της σχετικής λίστας τον Ντούσαν Βούκσεβιτς. Ακόμη ο διεθνής φόργουορντ με τα δύο αμυντικά ριμπάουντ που μάζεψε, ξεπέρασε τα 700 συνολικά στην καριέρα του στην κατηγορία.

*Ο Πρίντεζης κέρδισε τον άτυπο τίτλο του MVP του Ολυμπιακού με 17 βαθμούς στο ranking κάτι που είχε κάνει και στο αντίστοιχο παιχνίδι της κανονικής περιόδου με 20.

*Σε δύο προσωπικά επιτεύγματα προχωράει ο Βασίλης Σπανούλης. Σήμερα, με τις δύο εύστοχες βολές του έφτασε τις 389 με τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα και “έπιασε” στην 4η θέση της σχετικής λίστας τον Γιάννη Μπουρούση. Ακόμη ευστοχώντας τρεις φορές από τη γραμμή του τριπόντου, έφτασε τις 498 “βόμβες” στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ και μοιράζεται πλέον την 7η θέση της κατηγορίας με τον Μανόλη Παπαμακάριο.

*Από τα “κλειδιά” της ερυθρόλευκης νίκης ήταν ο Τρεμέλ Ντάρντεν με 14 πόντους (5/7 σουτ εντός παιδιάς) που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση του στο πρωτάθλημα, μετά τους 15 που είχε στο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής με τον Πανελευσινιακό και την 24η με τον Παναθηναϊκό και πάλι στο ΟΑΚΑ!

*Για 111η φορά έπαιξε στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Μπρεντ Πέτγουεϊ προσπερνώντας τους Αντρέ Χάντσον, Αντρές Γκίμπερτ και Σάσα Χούπμαν για να βρεθεί στην 44η θέση της σχετικής λίστας.

*Δεν έχει ιδιαίτερη αξία όμως ο Ολυμπιακός σημείωσε σήμερα τη χειρότερη εκτός έδρας επίδοση του με τα 17 αμυντικά ριμπάουντ που είχε, αφού η προηγούμενη ήταν τα 19 κόντρα στην ΑΕΚ. Ακόμη το σημερινό παιχνίδι ήταν μόλις το δεύτερο φέτος για τους ερυθρόλευκους στο πρωτάθλημα, στο οποίο δεν έκαναν ούτε μία τάπα. Το ίδιο είχε συμβεί μόνο στο εκτός έδρας παιχνίδι με τα Τρίκαλα BC Aries.

Ο ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ “ΑΓΓΙΞΕ” ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΡΕΚΟΡ

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν συγκλονιστικός κρατώντας κάποιες στιγμές μόνος του τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι όπως και στον πρώτο τελικό του ΣΕΦ. Σημείωσε 28 που είναι η δεύτερη μεγαλύτερη επίδοση για παίκτη του Παναθηναϊκού σε τελικό των πλέι οφ, πίσω μόνο από εκείνη του Νίκου Οικονόμου στον 4ο αγώνα της σειράς του 1996 όταν σημείωσε 29 πόντους.

*Ακόμη οι 28 πόντοι αποτελούν ατομικό ρεκόρ στη σεζόν για τον διεθνή φόργουορντ αφού η προηγούμενη ήταν εκείνη των 23 πόντων του 2ου προημιτελικού με τον Κολοσσό H Hotels και του πρώτου τελικού με τον Ολυμπιακό.

*Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 12/16 δίποντα, “αγγίζοντας” την κορυφαία φετινή επίδοση εύστοχων σουτ μέσα από τη γραμμή των 6,75 που είναι τα 13 δίποντα που είχε ο Δημήτρης Μαυροειδής στο εκτός έδρας παιχνίδι της ΑΕΝΚ Δημούλας με τον Απόλλωνα Carna.

*Αυτό ήταν το 8ο παιχνίδι του Παναθηναϊκού στα φετινά πλέι οφ και ο Μαυροκεφαλίδης κέρδισε τον άτυπο τίτλο του MVP της ομάδας -βάσει του ranking- για 7η συνεχόμενη φορά.

*O Δημήτρης Διαμαντίδης δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά τον Παναθηναϊκό μένοντας χωρίς εύστοχο σουτ εντός παιδιάς (0/1 δίποντα, 0/4 τρίποντα) για πρώτη φορά έπειτα από 14 συνεχόμενα παιχνίδια τελικών. Η τελευταία φορά που τυπικά έγινε κάτι ανάλογο ήταν στον 5ο τελικό του 2011 όταν όμως έπαιξε μόνο 1:10 και δεν πήρε προσπάθεια. Στην πραγματικότητα ο αρχηγός των “πράσινων” έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ εντός παιδιάς για πρώτη φορά σε αγώνες τελικής φάσης, από τον πρώτο του 2009 όταν κόντρα στον Ολυμπιακό είχε 0/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

*Ωστόσο ο Διαμαντίδης είναι από σήμερα ο 2ος ριμπάουντερ στην ιστορία του επαγγελματικού πρωταθλήματος. Με τα τέσσερα που μάζεψε στον δεύτερο τελικό, έφτασε τα 1.855 και ξεπέρασε τον Στόγιαν Βράνκοβιτς. Η πρώτη θέση όμως είναι μακριά αφού σε αυτήν βρίσκεται ο Κώστας Τσαρτσαρής με 2.159.

*Στην 39η θέση της λίστας των παικτών με τις περισσότερες συμμετοχές στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ανέβηκε ο Αντώνης Φώτσης. Ο διεθνής φόργουορντ συμπλήρωσε 283 συμμετοχές και ξεπέρασε τον Βασίλη Ξανθόπουλο.

*100 παιχνίδια έφτασε στην κατηγορία ο Λευτέρης Μποχωρίδης.

*Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σήμερα τις χειρότερες εντός έδρας επιδόσεις του με τα πέντε κλεψίματα (όσα είχε και στα παιχνίδια με τον Πανιώνιο και τον Κολοσσό H Hotels στα πλέι οφ) αλλά και μένοντας χωρίς τάπα κάτι που έγινε μόνο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με την ΑΕΝΚ Δημούλας.

*Μπορεί το αποτέλεσμα να ήταν αρνητικό και να έκανε πολύ δύσκολη την προσπάθεια διατήρησης των σκήπτρων του όμως το σημερινό παιχνίδι είχε ιστορική χροιά για τον Παναθηναϊκό αφού ήταν το 1.500ό του για το πρωτάθλημα από καταβολής Α' Εθνικής κατηγορίας. Οι “πράσινοι” μετρούν 1.206 νίκες και 294 ήττες.