Με ήττα της ΑΕΚ από τους Σκάϊλαϊνερς Φρανκφούρτης με σκορ 80-63 ολοκληρώθηκε το 5ο διεθνές τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», το οποίο διοργάνωσε η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings για πρώτη φορά στο κλειστό του Κλαδισού Χανιών.

Η Ένωση δεν άρχισε καλά τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (22-12). Στην δεύτερη και τρίτη περίοδο προσπάθησε να ανακάμψει, πλησίασε στους 6 (63-57) με έξι λεπτά να απομένουν για το τέλος της συνάντησης, αλλά στα τελευταία λεπτά έμεινε από δυνάμεις και η διαφορά ανέβηκε στην τελική των 17 πόντων.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Μαγκλογιάννης, Κατραχούρας

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 32-39, 46-57, 63-80

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 5 (1), Κάρτερ 10 (2), Σκραμπ 6, Ουόρεν 7 (1), Χέρστον, Σάκοτα 8 (2), Κατσίβελης 8 (1), Σαρικόπουλος 4, Mιλόσεβιτς 8 (1), Όρτον 6, Μαυροκεφαλίδης 1.

ΣΚΑΪΛΑΪΝΕΡΣ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ (Γκόρντον Χέρμπερτ): Κλάιν, Όλτενμπουργκ 4, Μερτς 2, Ζιμπ, Βόιγκτμαν, Ρίχτερ 5 (1), Ρόμπερτσον 15 (1), Μόρισον 14, Τέοντορ 12, Ντόρνεκαμπ 11 (3), Ντίσμα 16 (4), Λίτλ.