Νίκη που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει για την πρόκριση της στα πλέι οφ της STOIXIMAN.GR Basket League πέτυχε η Κύμη στην Χαλκίδα επί του ΠΑΟΚ (88-85) σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση με πολλές ανατροπές. Οι γηπεδούχοι πήραν τους δύο βαθμούς στην συνάντηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της κανονικής περιόδου, χάρις στην μεγάλη ευστοχία τους έξω από τα 6,75 μέτρα (11/24 τρίποντα) και τα τέσσερα παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (14-10) που πήραν. Έτσι υπερκάλυψαν τα 20 λάθη, τα οποία έκαναν έναντι 13 του «Δικέφαλου του Βορρά».

Η Κύμη είχε, επίσης, πέντε παίκτες, που τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, τον Λένζελ Σμιθ, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ (22 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και τους Θάντους ΜακΦάντεν (18 με 4/7 τρίποντα), Σωτήρη Μανωλόπουλου (14 με 4/8 τρίποντα), Τέντι Οκερεαφόρ (11 πόντοι) και Ανδρέα Γλυνιαδάκη (10 πόντοι).

Ο ΠΑΟΚ με σερί 8-0 σε διάστημα περίπου δυόμιση λεπτών, ξέφυγε με 27-21, 7’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, όμως, οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Κάμερον Τζόουνς με την εκπνοή του δεκάλεπτου μείωσαν σε 27-24. Στην δεύτερη περίοδο η Κύμη βρήκε πολύ καλό ρυθμό και με 4/5 τρίποντα, προηγήθηκε με διαφορά επτά πόντων (51-44), με 49’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Εύβοιας στο +5 (51-46), ύστερα από δύο βολές του Φιλ Γκος.

«Εκρηκτική» ήταν η είσοδος της Κύμης στο δεύτερο ημίχρονο. Με τρία σερί τρίποντα, δύο από τον Μανωλόπουλο και ένα από τον ΜακΦάντεν, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων (60-46) στα πρώτα 2’ και 20’’ της τρίτης περιόδου. Αμέσως μετά, ωστόσο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με 12 πόντους με 2 τρίποντα του Αντώνη Κόνιαρη, προσπέρασε με 66-64, 26’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, ύστερα από επιμέρους σκορ 20-4.

Ο ΠΑΟΚ αύξησε το προβάδισμα του στα πρώτα 2’ και 5’’ της τέταρτης περιόδου, στους 8 (73-65) με τρίποντο του Κόνιαρη, καλάθι του Νταρνέλ Τζάκσον και δύο βολές του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου. Η Κύμη αντέδρασε και με σερί 9-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μανωλόπουλου, ανέκτησε το προβάδισμα (74-73) στο 35’. Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του ΜακΦάντεν και δύο βολές του Σμιθ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέντε (83-78), 1’ και 24’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», ωστόσο, με δύο βολές του Θοδωρή Ζάρα και κλέψιμο και καλάθι του Δημήτρη Κατσίβελη, αμέσως μετά, μείωσε στον πόντο (83-82), με 45’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Με τρεις βολές, μια του ΜακΓκι και δύο του Τέντι Οκερεαφόρ, η Κύμη προηγήθηκε με 86-82, 24’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Λάκι Τζόουνς με τρίποντο μείωσε στον πόντο για τον ΠΑΟΚ (86-85), με 17’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ο Σμιθ ήταν ψύχραιμος από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» (88-85), 13’’ πριν το τέλος του αγώνα και η Κύμη πήρε τη νίκη ύστερα από το άστοχο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκος και το κόψιμο του Οκερεαφόρ στον Χαραλαμπόπουλου στην νέα προσπάθεια για τρίποντο, με 3’’ να απομένουν για την λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 65-66, 88-85.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στον κόουτς Καστρίτη και στην Κύμη για τη νίκη τους. Έγινε ένα παιχνίδι σήμερα πολύ όμορφο, πολύ συναρπαστικό για τον κόσμο, με πολλές εναλλαγές στο σκορ , με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, με όμορφες φάσεις και πολύ καλό επίπεδο μπάσκετ και από τις δύο πλευρές.

Εμείς είχαμε θέματα στην άμυνα μας στο πρώτο ημίχρονο και παρότι καταφέραμε να σκοράρουμε πολλούς πόντους ήμασταν πίσω στο σκορ. Παρόλο ότι μείναμε πολύ πίσω στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, είχαμε ένα καλό κομμάτι στην άμυνά μας και σε συνδυασμό με καλές επιλογές στην επίθεση περάσαμε μπροστά.

Στα τελευταία 6 λεπτά όμως δεν καταφέραμε να σκοράρουμε σε πάρα πολλά ανοιχτά σουτ που είχαμε, ενώ αντίθετα η Κύμη έβαλε κάποια μεγάλα σουτ και έσφιξε την άμυνα της. Το ματς πήγε στο τέλος και ένα μεγάλο σουτ του ΜακΦάντεν έδωσε το πλεονέκτημα στην Κύμη και τελικά τους έδωσε το παιχνίδι. Καλή συνέχεια στον κόουτς και στην ομάδα της Κύμης. Εμείς συνεχίζουμε».

Για το αν η ομάδα επηρεάζεται από τη συμμετοχή και την πολύ καλή πορεία στο Basketball Champions League: « Είναι ένα κομμάτι που σίγουρα είναι δύσκολο στη διαχείριση του. Θεωρώ ότι αυτό που μπορούμε να κάνουμε αυτήν τη στιγμή είναι να προσπαθούμε να παλεύουμε και στις δύο διοργανώσεις, να παίζουμε καλά, να βελτιώνουμε τα λάθη μας και να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη παρουσία και στο Ελληνικό Πρωτάθλημα και στο Champions League. Δεν είναι εύκολο, αλλά αυτή είναι η δουλειά μας».

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Κύμης): «Καταρχάς θέλουμε να ευχαριστήσουμε κόουτς Παπαθεοδώρου για τις ευχές του στην ομάδα μας. Με τη σειρά μου θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια και στον ίδιο και στην ομάδα του ΠΑΟΚ για την πρόκρισή τους στο Basketball Champions League, να τους ευχηθούμε καλή συνέχεια και επίσης πολλά συγχαρητήρια και για τη σημερινή πολύ καλή εμφάνιση.

Ομολογουμένως ήταν ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες προσπάθησαν απ την αρχή και έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό για τη νίκη. Είμαστε πολύ περήφανοι για τους παίκτες μας. Έχουμε κάνει και άλλες σημαντικές νίκες, αλλά η σημερινή ήταν ξεχωριστή γιατί ήταν απέναντι σε έναν πολύ μεγάλο αντίπαλο, που έπαιξε πολύ δυνατά, το σκορ είχε πολλές εναλλαγές και ίσως για πρώτη φορά φέτος καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε με τόσο καλό τρόπο σε ένα σημείο του παιχνιδιού που είχαμε μεγάλο ντεζαβαντάζ πόντων. Αυτό οφείλεται στην αντίδραση και στην ψυχή των παιδιών και για αυτό είμαστε περήφανοι για αυτούς.

Θέλω να αφιερώσω τη σημερινή νίκη στον κόσμο μας που συνεχίζει και μας στηρίζει και είναι συνεχώς δίπλα μας. Σήμερα ήταν μία πολύ δύσκολη μέρα και όμως το γήπεδο ήταν γεμάτο. Επιπλέον θα ήθελα να αφιερώσω την νίκη σε όλα τα μέλη της ομάδα μας, στον γιατρό, στον φυσιοθεραπευτή, στα παιδιά του γραφείου και σε όλους τους παίκτες φυσικά, γιατί είχαμε μία πολύ δύσκολη εβδομάδα που ψυχολογικά και πνευματικά δεν μας επέτρεψε να προετοιμαστούμε όπως θα θέλαμε. Γνωρίζαμε ότι έπρεπε να κάνουμε μια υπέρβαση, η υπέρβαση αυτή στο ψυχολογικό κομμάτι έγινε και για αυτό αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους».