Ο Κολοσσός H Hotels άντεξε στο Βενετόκλειο στον καταιγισμό τριπόντων από το Ρέθυμνο Cretan Kings (15/43), ξεπέρασε την αστοχία του στις βολές (13/28) και την απουσία του τραυματία Τρέβορ Ρέλεφορντ, ήταν πιο εύστοχος από τον αντίπαλο του έξω από τα 6,75 μέτρα (9/16) και γενικά καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε σε 1-1 με νίκη με 78-73, την σειρά της πρώτης φάσης των πλέι οφ της STOIXIMAN.GR Basket League. Έτσι η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί οριστικά στην Κρήτη την προσεχή Τετάρτη (26/4, 17:00).

Στον πρώτο αγώνα η κρητική ομάδα είχε επιστρέψει από το -17 και πήρε τη νίκη στην παράταση. Σήμερα (23/4), οι «θαλασσί» ανέτρεψαν την διαφορά των 10 πόντων στο 19’ και των 8 στο 27’, και έφτασε στην πολύτιμη επικράτηση. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, τον οποίο ακολούθησαν σε απόδοση οι Τζέσε Τσούκου, Λάνγκστον Χολ, ενώ καθοριστικός ήταν στο τέλος ο Ρουπ Άχονεν.

Στο πρώτο ημίχρονο τον έλεγχο είχε το Ρέθυμνο Cretan Kings χάρις στην πολύ καλή άμυνα του και τον εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση. Η κρητική ομάδα τελείωσε το πρώτο μέρος με 10/23 τρίποντα και προβάδισμα επτά πόντων (39-32).

Με τέσσερα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (δύο από τον Γκάρι Τάλτον, και από ένα των Χριστόφορου Ραζή, Μιχάλη Καμπερίδη), το Ρέθυμνο Cretan Kings προηγήθηκε με 16-12, με 2’ και 41’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου.Ο Κολοσσός H Hotels με τρίποντο του Τζέσε Τσούκου και κάρφωμα του Ερλ Ουότσον προσπέρασε με 19-17, 2’ και 17’’ μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου και τέσσερις νέους πόντους του Ουότσον προηγήθηκε με 23-20, με 5’ και 55’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο επόμενο πεντάλεπτο, όμως, η κρητική ομάδα κυριάρχησε στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 19-6 με τους Χάρη Γιαννόπουλο, Ανδρέα Χριστοδούλου να πετυχαίνουν από δύο τρίποντα και τον Ρο Σάφτενααρ ένα, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (39-29), 52’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γιάννη Γεωργαλλή διαμορφώθηκε το αποτελέσμα του πρώτου ημιχρόνου (39-32).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 11-6 στο πρώτο πεντάλεπτο με έξι πόντους του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και τρίποντο του Ρουπ Άχονεν μείωσαν στο καλάθι (45-43). Το Ρέθυμνο Cretan Kings, ωστόσο, απάντησε με δύο τρίποντα των Τόαρλιν Φιτζπάτρικ, Γιαννόπουλου και ένα καλάθι του Ρόμπερτ Άρνολντ και ξέφυγε με 8 (53-45), 3’ και 17’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε βρει ρυθμό, όμως, και με πέντε πόντους του και δύο βολές του Χρήστου Σαλούστρου, ο Κολοσσός H Hotels πλησίασε στον πόντο (53-52) με 1’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Οι «θαλασσί» συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με τρίποντο του Λάνγκστον Χολ και δύο βολές του Τσούκου, προσπέρασαν με 57-56, 57’’ πριν το τέλος της περιόδου.

Με καλάθια των Τάλτον, Άρνολντ, η κρητική ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με τρεις (60-57) στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου. Ο Τάλτον με τρίποντο έδωσε την δυνατότητα στο Ρέθυμνο Cretan Kings να ξεφύγει με τέσσερις (63-59) στο 31’. Ο Κολοσσός H Hotels, ωστόσο, με σερί 6-0 σε διάστημα δύο λεπτών με τέσσερις πόντους του Τσούκου, προσπέρασε ξανά (65-63), με 6’ και 26’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν. Με τρεις βολές του Καμπερίδη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 66-65, στο 35’.Οι «θαλασσί» ανέκτησαν το προβάδισμα και ξέφυγαν με 6 (72-66), 2’ και 44’’ πριν το τέλος του αγώνα ύστερα από σερί 7-0 σε διάστημα σχεδόν δύο λεπτών, με δύο καλάθια του Σαλούστρου και τρίποντο του Άχονεν.

Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του 27χρονου Φινλανδού γκαρντ, ο Κολοσσός H Hotels προηγήθηκε με 7 (75-68), με 2’ και 13’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Με τρίποντο του Γιαννόπουλου και δύο βολές του Καμπερίδη, το Ρέθυμνο Cretan Kings έγινε πάλι απειλητικό (75-73), 1’ και 32’’ πριν το τέλος της συνάντησης.Στην συνέχεια και έως το τέλος, ωστόσο, η κρητική ομάδα αστόχησε σε τρία τρίποντα, σκόραραν μόνο οι «θαλασσί» με καλάθι του Βασιλόπουλου (77-73 20’’ πριν την λήξη) και μια βολή του Σαλούστρου και πήραν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 32-39, 57-58, 78-73.

Νίκος Βετούλας (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Σήμερα έγινε το αντίθετο από το πρώτο παιχνίδι. Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος και έχασε και εμείς σήμερα ήμασταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά χάσαμε. Αυτό έγινε, γιατί ο Κολοσσός έπαιξε με μεγαλύτερη ενέργεια στο επιθετικό κομμάτι και στα ριμπάουντ, καθώς είχε εύκολα σουτ τριών πόντων.

Εμείς ήμασταν μονοδιάστατοι στην επίθεση. Επηρεαστήκαμε από το καλό ποσοστό στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και δεν παίξαμε έξυπνα στο δεύτερο. Θεωρώ ότι οι διαιτητές έκαναν περισσότερα λάθη από την ομάδα μου, αλλά αυτό δεν μειώνει τη νίκη του Κολοσσού. Όμως, θεωρώ ότι ήταν πιο ευαίσθητοι στα σφυρίγματα εναντίον μας, σε καθοριστικούς παίκτες. Το θέμα είναι ότι χάσαμε. Έχουμε ένα ακόμη παιχνίδι την Τετάρτη μπροστά μας. Ξέραμε ότι η σειρά θα ήταν δύσκολη και ελπίζω να κερδίσουμε».

Γκάρι Τάλτον (μπασκετμπολίστας Ρεθύμνου Cretan Kings): «Η ομάδα μας μπήκε δυνατά, αλλά γνωρίσαμε μία δύσκολη ήττα. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν. Εμείς προσπαθήσαμε να τελειώσουμε τη σειρά, αλλά δεν τα καταφέραμε».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Η αλήθεια είναι το τελευταίο διάστημα οι λεπτομέρειες δεν είναι με το μέρος μας. Ο τρόπος που χάθηκε το πλεονέκτημα έδρας, ο τρόπος που χάσαμε το διπλό στο Ρέθυμνο, ο τραυματισμός του Ρέλεφορντ. Είναι αρκετοί οι παράγοντες εναντίον μας. Αλλά, το DNA που έχουμε χτίσει κατά τη διάρκεια της σεζόν είναι πολύ δυνατό. Οτιδήποτε και να λέει κάποιος δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από τον Θεό τον ίδιο.

Ήταν μία πολύ σημαντική και δύσκολη ψυχολογικά νίκη. Όταν παίζεις με μία ομάδα που είναι εύστοχη από το τρίποντο δεν γυρνάει εύκολα το ματς. Είχαμε θέληση, αλλά και σωστές επιλογές. Βρήκαμε ρυθμό στις βολές, που εδώ και ενάμιση μήνα έχουμε ψυχολογικό πρόβλημα. Δείξαμε ότι θέλαμε τη νίκη και την πήραμε. Πάμε στο τρίτο ματς για να διεκδικήσουμε τις πιθανότητές μας να νικήσουμε».

Για τον Ρέλεφορντ: «Αυτή τη στιγμή είναι 50-50 να παίξει στο τρίτο παιχνίδι. Ο Τρέβορ είναι καλύτερα, αλλά δεν είναι απόλυτα έτοιμος να αγωνιστεί. Αυτή την απόφαση, όμως, θα την πάρει ο ίδιος. Αν αισθανθεί ότι είναι έτοιμος να παίξει, θα τον χρησιμοποιήσω. Πιστεύω ότι θα τον έχουμε μαζί μας».

Για το αν περίμενε καλύτερους διαιτητές στη σειρά: «Δεν μπορώ να διαχωρίσω τους διαιτητές σε καλούς και κακούς. Όμως, ο τρόπος που διεξάγεται αυτή η σειρά και αντιμετωπίζεται γενικότερα… Έχουν γίνει δύο πολύ όμορφα παιχνίδια και δεν υπήρχε τηλεοπτικά κάλυψη… Δύο ματσάρες.

Το σκεπτικό είναι ότι όλοι οι διαιτητές είναι καλοί και ικανοί. Εμείς μπορεί να γκρινιάζουμε μέσα στην πίεση του παιχνιδιού. Έγιναν λάθη σήμερα, αλλά εκατέρωθεν. Δεν νομίζω ότι έπαιξε ρόλο η διαιτησία για τη μία ή την άλλη μεριά. Είναι το πώς αντιμετωπίζεται αυτή η σειρά από όλους… Από ‘κει και πέρα, εμείς έχουμε τα δικά μας κίνητρα. Εμείς θέλουμε να πάμε να παίξουμε».

Για τον κόσμο στο Βενετόκλειο: «Έχω αποδεχθεί πλήρως την κατάσταση στη Ρόδο. Είμαι τρία χρόνια εδώ και είμαι γνώστης. Θέλω να ευχαριστήσω μέσα από την ψυχή μου εκείνους που είναι σταθερά εδώ και μας στηρίζουν. Θεωρώ ότι από την πλευρά μου και των παικτών μου, η ομάδα έχει κάνει ό,τι είναι δυνατό, ώστε κάθε Σάββατο να είναι γεμάτο το Βενετόκλειο.

Το γεγονός ότι ένα γήπεδο 1000 θέσεων δεν γεμίζει, με την ομάδα τρία χρόνια να έχει καταφέρει αυτά που έχει καταφέρει και με το μπάτζετ που έχει, αυτό πρέπει να προβληματίσει τον κόσμο».

Μιχάλης Λιάπης (μπασκετμπολίστας Κολοσσού H Hotels): «Είχαμε ένα απαιτητικό παιχνίδι με μία καλή ομάδα. Το χρωστούσαμε στους εαυτούς μας μία καλή εμφάνιση, αλλά και να πάρουμε τη νίκη. Είχαμε την ατυχία να χτυπήσει ο Τρέβορ (σ.σ. Ρέλεφορντ) στο πρώτο ματς, αλλά έπρεπε να δουλέψουμε και να φανούμε αντάξιοι των προσδοκιών. Νομίζω ότι τα καταφέραμε και συνεχίζουμε. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι την επόμενη Τετάρτη και πάμε να κερδίσουμε»