Δύο από τις παραδοσιακές δυνάμεις του ελληνικού μπάσκετ θα αναμετρηθούν στην Πάτρα (6/5, 17:00) όπου ο Απόλλων Carna θα υποδεχτεί για 15η φορά στην ιστορία της Basket League ΣΚΡΑΤΣ τον Πανιώνιο. Οι φιλοξενούμενοι έχουν το προβάδισμα σε αυτές τις αναμετρήσεις αφού έφυγαν από την πρωτεύουσα της Αχαΐας με τη νίκη εννιά φορές και έχασαν πέντε.

Ακόμη οι κυανέρυθροι έχουν και το ρεκόρ μεγαλύτερης διαφοράς αφού την περίοδο 2006-2007 επιβλήθηκαν του αντιπάλου τους με 88-59. Στον αντίποδα η πιο ευρεία νίκη του Απόλλωνα Carna ήταν εκείνη της σεζόν 1998-1999 όταν επικράτησε με 89-70. Οι γηπεδούχοι πάντως έχασαν στα τρία τελευταία παιχνίδια που έδωσαν στην έδρα του με τον Πανιώνιο, τη μία από αυτές με δραματικό τρόπο. Ηταν για την περίοδο 2012-2013 όταν επιστρέφοντας στην κατηγορία έπειτα από έξι χρόνια, οι κυανέρυθροι επικράτησαν μετά από δύο παρατάσεις με 99-93.

Το ρεκόρ περισσότερων πόντων αυτών των αγώνων έχει από το παιχνίδι της σεζόν 2003-2004 ο Τζαμέλ Τόμας που είχε σημειώσει 38 πόντους για τους γηπεδούχους με 12/13 βολές, 4/9 δίποντα και 6/13 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά το “κοντέρ” του Χένρι Τέρνερ είχε δείξει “32” στο ματς της σεζόν 1993-1994.

Αναλυτικά τα 14 παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων στην Πάτρα και οι πρωταγωνιστές τους...

ΑΠΟΛΛΩΝ CARNA

* Δύο ασίστ ψάχνει ο Μάριος Μπατής προκειμένου να φτάσει τις 600 στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

* Εξι εύστοχα δίποντα χρειάζεται ο Νίκος Αργυρόπουλος για να συμπληρώσει τα 400.

* 34 πόντους μακριά από τους 500 είναι ο Γάιος Σκορδίλης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

* Δύο κλεψίματα θα είναι αρκετά για τον Δημήτρη Βεργίνη προκειμένου να τα κάνει 100 στην κατηγορία.

* 21 πόντους χρειάζεται ο Βασίλης Ξανθόπουλος για να συμπληρώσει 600 με τον Πανιώνιο στο πρωτάθλημα.

* Ενα αμυντικό ριμπάουντ μακριά από τα 100 βρίσκεται ο Γιάροσλαβ Κορόλεφ.