Η Εθνική ομάδα βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη επί της Ισλανδίας (90-61) στην «Ελσίνκι Αρίνα» για την πρεμιέρα του 40ου Ευρωμπάσκετ και τον Α’ Όμιλο της πρώτης φάσης της διοργάνωσης. Η «επίσημη αγαπημένη» έχει αύριο Παρασκευή (1/9) ρεπό και μεθαύριο Σάββατο (2/9) στις 16:30 αντιμετωπίζει την Γαλλία για την δεύτερη αγωνιστική του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ο Νίκος Παππάς, που ήταν ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας με 20 πόντους, πετυχαίνοντας 11 πόντους με ένα τρίποντο σε περίπου τρία λεπτά... έσπρωξε την Εθνική να ξεφύγει με διαφορά 19 πόντων (29-10) στο 11’, ύστερα από σερί 15-2 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (11-8 το σκορ στο 7’). Δύο λεπτά αργότερα, στο 13’, με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη, η «επίσημη αγαπημένη», προηγήθηκε με 18 (32-14), αλλά στην συνέχεια έχασε την συγκέντρωση (έκανε 12 λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο) και τον προσανατολισμό της.

Η Ισλανδία που έδωσε γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, πλησίασε στο καλάθι (33-31) με 1’ και 14’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες της Εθνικής... αφυπνίστηκαν και μπήκαν στο δεύτερο μέρος αποφασισμένοι να μην πέσουν στην «παγίδα» της πρεμιέρας. Με πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη, Κώστα Παπανικολάου, η «επίσημη αγαπημένη» έκανε σερί 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου, ξέφυγε με 13 (46-33) και με την επιστροφή των Παππά, Θ. Αντετοκούνμπο στο παρκέ, κυριάρχησε μέχρι το τέλος και έφτασε με άνεση στη νίκη με διαφορά 29 πόντων, που είναι η έκτη ευρύτερη στην ιστορία της σε Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Εκτός από τον Παππά, από την Εθνική ξεχώρισαν, επίσης, ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που με την ενέργεια που έδωσε σε άμυνα και επίθεση, συνέβαλε στην ολοκληρωτική επικράτηση της «επίσημης αγαπημένης» στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-37, 45-61, 61-90.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Πέντερσεν): Χέρμανσον 7, Στέιναρσον, Άκοξ 7, Μπέρινγκσον 7, Στέφανσον 7, Φρίντρικσον, Βίλιαλμσον 7(1), Ερμολίνσκι 3(1), Πάλσον 21(4), Χλίνασον 2, Μπιόρνσον.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 9 (1), Μπουρούσης 7 (8 ριμπ., 4 ασ.), Σλούκας 5(1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 17(6/8 δίπ., 1/1 τρ., 5 ριμπ.), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 8 (2), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 9 (3/3 δίπ., 3/3 βολ.)