Μετά από τρεις σερί ήττες (από Ρεάλ, Βαλένθια στο ΣΕΦ και από την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη) ο Ολυμπιακός ξέσπασε στα περίχωρα της Μόσχας! Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν την όγδοη νίκη τους σε συνολικά 16 αναμετρήσεις στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν και την πέμπτη εκτός έδρας, επί της Χίμκι με το εμφατικό 105-88.

Έτσι έκλεισαν με χαμόγελα τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους για το 2020 και ισοφάριση ρεκόρ.Τα 16 (στα 29) τρίποντα που πέτυχαν ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Ο Ολυμπιακός είχε ευστοχήσει σε 16 τρίποντα στις 27 Οκτωβρίου 2016 στην νίκη στην Βιτόρια επί της Μπασκόνια (95-90).

Η ομάδα του Πειραιά ήταν εξαιρετικά εύστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα (ποσοστό 55,2%) με τον Κώστα Σλούκα να έχει 5/7 (και συνολικά 25 πόντους ενώ έδωσε και 5 ασίστ), τον Άαρον Χάρισαν 3/5 (12 πόντοι) και τον πολύ καλό Σάσα Βεζένκοφ 3/6 (19 πόντοι και 6 ριμπάουντ), αλλά την διαφορά απέκτησε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν έπαιξε άμυνα.

Ο Τσάρλς Τζένκινς περιόρισε την δράση του Αλεξέι Σβεντ, ο Οκτάβιους Έλις «έδεσε» την άμυνα, πήρε τα ριμπάουντ (8) και πέτυχε και συνολικά 15 πόντους στην επίθεση, όλοι οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 27-14 μέτρεψαν το 51-50 του πρώτου ημιχρόνου σε 78-64 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με τρίποντο του Σλούκα, η διαφορά ανέβηκε στους 17 (81-64) και το ματς ουσιαστικά κρίθηκε εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 50-51, 64-78, 88-105.

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 22 (3 τριπ., 9 α.), ΜακΚόλουμ 6, Ζάιτσεφ 4, Βιάλτσεφ 17 (5), Μόνια 6 (2), Γιόβιτς 3 (1), Μπούκερ 10, Μπέρτανς 3 (1), Μίκι 17 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (3), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σπανούλης 9 (1), Σλούκας 25 (5), Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 19 (3), Πρίντεζης 6 (2), Τζένκινς 3 (1), Έλις 15 (8 ριμπ.), ΜακΚίσικ 2.