Με δύο νίκες επί της Γιουβέντους Ουτένα η ΑΕΚ προκρίθηκε στους «16» του Basketball Champions League. Ύστερα από την επικράτηση της στην Λιθουανία (78-77), η Ένωση... σφράγισε την πρόκριση με επιβλητική νίκη στο ΟΑΚΑ με 75-54. Στην επόμενη φάση η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την Μονακό, που τερμάτισε στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου της αρχικής φάσης, στον οποίο πήρε μέρος ο Άρης. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη (28/2) στο ΟΑΚΑ και ο επαναληπτικός στο πριγκιπάτο την Τετάρτη 8 Μαρτίου.

Η ΑΕΚ μπήκε στην αναμέτρηση με ενέργεια και συγκέντρωση. Από την πιεστική άμυνα της βρήκε ρυθμό στην επίθεση και τελείωσε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 16 πόντους (25-9) με τους Τσινεμέλου Ελόνου, Ντούσαν Σάκοτα να έχουν πετύχει από έξι πόντους, ο αρχηγός της Ένωσης με δύο τρίποντα.

Με νέο καλάθι του Ελόνου, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 18 (27-9) με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Σάκοτα έδωσε προβάδισμα 20 πόντων (33-13) στην Ένωση, 12’ και 39’’ μετά την έναρξη του αγώνα. Η ΑΕΚ, ωστόσο, στην συνέχεια χαλάρωσε και η Γιουβέντους με επιμέρους σκορ 14-4 και πρωταγωνιστή τον Τζαμάρ Ντιγκς μείωσε στους 10 (37-27) με την λήξη του πρώτου μέρους.

Με επτά σερί πόντους με ένα τρίποντο του Μάικλ Ντίξον, η Ένωση ανέβασε την διαφορά στους 15 (44-29) στο πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 17 (53-36) στο 29’ μετά από σερί 6-0 σε διάστημα δύο λεπτών.

Ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με καλάθι και τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 22 (60-38) στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου. Η Ένωση προηγήθηκε μέχρι και με 26 πόντους (67-51), 6’ και 10’’ πριν την λήξη της συνάντησης, ύστερα από τρίποντο του Κώστα Βασιλειάδη και επιτυχημένη προσπάθεια του Ντόνι ΜακΓκραθ.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-27, 55-38, 75-54.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 3 (1), ΜακΓκραθ 8 (1), Ελονού 14 (6 ριμπ., 4 κοψ.), Σάκοτα 10 (2), Βασιλειάδης 9 (3), Χαριτόπουλος 11 (1), Ντίξον 14 (2), Λαρεντζάκης 2, Νιούλεϊ, Μαυροειδής 2, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 2.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Σιρέϊκα): Ντιγκς 10, Πάρκερ, Μπιτσκάουσκις 3, Σιρουταβίτσιους 7 (1), Μπεστ 4, Τσεπουκάιτις 9 , Σαλένγκα 3 (1), Βασίλιους 3, Γκάλντικας 11, Σούλσκις 4 (11 ριμπ.).