Τρεις μέρες μετά την πρόκριση του στους «32» του Eurocup, ο «Δικέφαλος» επέστρεψε στις νίκες και στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ νικώντας με άνεση στο Λαύριο την τοπική ομάδα με 78-62. Παρών σε αυτό το παιχνίδι ήταν ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ Γιώργος Χαλβατζάκης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικά στο παρκέ του κλειστού του Λαυρίου επιβάλλοντας από τα πρώτα λεπτά το ρυθμό του. Έτσι έπειτα από τρία λεπτά ήταν μπροστά με 8-3 και με τον Μαργαρίτη να φτάνει τους 10 προσωπικούς πόντους, ξέφυγε με 16-3 στο 7΄. Με το τέλος ωστόσο της περιόδου και έπειτα από δύο διαδοχικές τεχνικές ποινές στους φιλοξενούμενους (στον Μάρκοβιτς και στον πάγκο), το Λαύριο μείωσε στους οχτώ πόντους (12-20).

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης στη δεύτερη περίοδο, στα μέσα της οποίας ήταν μπροστά με 12 (18-30). Τρία λεπτά πριν το τέλος της ξέφυγε με 15 (23-38) και στο 19΄ το σκορ ήταν 23-43 αφού οι γηπεδούχοι είχαν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα σουτάροντας με χαμηλά ποσοστά εντός παιδιάς ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν σχετικά ελεύθερα σουτ, με τη συμμετοχή του Σχορτσανίτη που τραβούσε πάνω του «νταμπλ τιμ». Έτσι στο δρόμο προς τα αποδυτήρια, ο ΠΑΟΚ είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι προηγούμενος με 43-27 και παίρνοντας 24 πόντους μέσα από τη ρακέτα έναντι μόλις 10 του Λαυρίου.

Ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ Γιώργος Χαλβατζάκης με τον πρόεδρο της ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο αφού ο ΠΑΟΚ φρόντισε να διατηρήσει μια απόσταση ασφαλείας από το Λαύριο. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά πήγε στους 21 (29-50) και στα μισά της περιόδου, με τον Μαργαρίτη να έχει 8/8 δίποντα, ο «Δικέφαλος» εξακολουθούσε να είναι μπροστά (39-56). Ο Γιανγκ προσπάθησε να αλλάξει τις ισορροπίες όμως αυτό έμοιαζε αδύνατο να συμβεί αφού ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες επιλογές και έτσι ξέφυγε ξανά με 21 στο 28΄ (41-62). Στο τέλος της τρίτης περιόδου το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί (44-64).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε στα ίδια επίπεδα τη διαφορά στα μισά της τελευταίας περιόδου (50-70) για να φτάσει στην τέταρτη νίκη της στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ με τελικό αποτέλεσμα το 78-62.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 27-43, 44-64, 62-78.

Σούλης Μαρκόπουλος (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Το Λαύριο παίζει με έναν τρόπο που προβληματίζει κάθε αντίπαλο και έπρεπε να είμαστε πολύ προσεκτικοί για τον αγώνα. Συγχαρητήρια στα παιδιά που παρά την κούραση, τις μετακινήσεις και τα συνεχόμενα παιχνίδια που είχαμε μπροστά μας, ήταν συγκεντρωμένοι, μπήκαν με προσοχή στο παιχνίδι κι αυτό μας έδωσε την ευκαιρία να πάρουμε μία διαφορά την οποία διαχειριστήκαμε καλά και πετύχαμε μία νίκη. Αυτό είναι, μία νίκη και τίποτα παραπάνω. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας, με την ίδια αφοσίωση και σκληρή δουλειά και στα επόμενα παιχνίδια. Θέλω να ευχηθώ σε όλους Χρόνια Πολλά, υγεία, ευτυχία και ότι θέλει ο καθένας».

Χρήστος Σερέλης (Προπονητής Λαυρίου): «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την πρόκριση του στο Eurocup, είναι μία πολύ μεγάλη επιτυχία. Για μένα είναι μεγάλη τιμή που βρίσκομαι δίπλα στον κόουτς Το δύσκολο είναι να κρατιέσαι στο προσκήνιο κι όχι να βρίσκεσαι απλά κάπου. Είναι τιμή που είναι δίπλα μου και ήρθε στο Λαύριο ο κ. Μαρκόπουλος. Δεν καταφέραμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Ήμασταν υγιείς στα άλλα παιχνίδια, με τον Παναθηναϊκό, τον Άρη και την ΑΕΚ, τους κοιτάξαμε όλους σα να είμαστε ίσιοι, χωρίς να είμαστε, αλλά δεν φοβηθήκαμε. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλά διαβασμένος. Είχαμε απουσίες, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για το πώς αντιμετωπίσαμε το παιχνίδια. Είναι πολύ σημαντικά τα παιχνίδια που ακολουθούν για μας και θα πρέπει να βρούμε τις λύσεις που θέλουμε για να μείνουμε στην κατηγορία».

Βαγγέλης Μαργαρίτης (Καλαθοσφαιριστής ΠΑΟΚ): «Παρόλο που ήταν το τρίτο παιχνίδι σε 6 μέρες για μας και είχαμε να αντιμετωπίσουμε αρκετή κούραση, νομίζω ότι ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι. Κι αυτό φάνηκε από τον τρόπο με τον οποίο μπήκαμε στο παιχνίδι, παίξαμε πολύ συγκεντρωμένα και δυνατά και καταφέραμε να πάρουμε μία διαφορά την οποία κρατήσαμε ως το τέλος. Είναι μία σημαντική νίκη για μας, γιατί θα μας βοηθήσει στην προσπάθεια που κάνουμε. Θέλουμε να κάνουμε καλές γιορτές, στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που θα έχουμε και θα πρέπει να συνεχίσουμε με την ίδια αφοσίωση σε προπονήσεις και αγώνες».

Όσο για τη συνέχεια: «Έχουμε μπροστά μας μία σειρά πολύ σημαντικών αγώνων, ξεκινώντας από το παιχνίδι της επόμενης Τετάρτης με τα Τρίκαλα στο γήπεδό μας και αμέσως μετά με το παιχνίδι του Κυπέλλου με τον Φάρο, σε έναν θεσμό που μας ενδιαφέρει πάρα πολύ και θέλουμε να φτάσουμε ως το τέλος. Ξέρουμε ότι θα συνεχίσουμε με πολλά παιχνίδια, αλλά μόνο ικανοποίηση μπορεί να μας προσφέρει το γεγονός ότι είμαστε στην επόμενη φάση του Eurocup και σιγά-σιγά θα προετοιμαζόμαστε για πολύ δύσκολα και σημαντικά παιχνίδια».

Γιάννης Καπώνης (Καλαθοσφαιριστής Λαυρίου):«Είχαμε προετοιμαστεί καλά για το παιχνίδι, παρά τις αντίξοες συνθήκες και τους τραυματισμούς που αντιμετωπίσαμε. Ξέραμε ότι ο ΠΑΟΚ ερχόταν από μεγάλη νίκη στη Λιθουανία, που του έδωσε καλό ρυθμό και ψυχολογικό αβαντάζ. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο σκορ και πήρε μία σημαντική διαφορά, εμείς προσπαθήσαμε να κυνηγήσουμε στο σκορ, αλλά δεν τα καταφέραμε. Συνεχίζουμε και βλέπουμε το ματς της Τετάρτης που είναι πολύ σημαντικό για μας»