Νίκη με διαφορά τριών πόντων πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» επί της Τενερίφης (66-63) στην πρώτη αναμέτρηση των δύο αντιπάλων για την πρόκριση στους «οκτώ» του Basketball Champions League. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές στην δεύτερη και τρίτη περίοδο, όπως επίσης, πέντε λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης, αλλά δέχθηκε δύο τρίποντα από τον Καναδό φόργουορντ Άαρον Ντόρνεκαμπ στο 38’ και στην εκπνοή του αγώνα και η νίκη του περιορίστηκε στους τρεις πόντους. Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη Τετάρτη, 8 Μαρτίου στην Ισπανία.

Ο ΠΑΟΚ με σερί 11-0 με δύο καλάθια του Ανδρέα Γλυνιαδάκη, στα πρώτα τρεισίμιση λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, ξέφυγε με 27-16, και με καλάθι του Νέναντ Μιλιένοβιτς με 12 (29-17) στο 14’. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, αντέδρασαν και με σερί 10-0 μείωσαν στο καλάθι (29-27) στο 18’.

Με επιμέρους σκορ από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, 14-8 η Τενερίφη προσπέρασε με 44-42 στο 25’. Ο «Δικέφαλος του Βορρά»... αφυπνίστηκε και με σερί 11-0 στα τελευταία 2’ και 17’’ της τρίτης περιόδου, με τρίποντα των Λίνου Χρυσικόπουλου, Ζάνις Πέϊνερς και Θαντ ΜακΦάντεν, τελείωσε το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (57-46).

Με πέντε σερί πόντους του Μάριους Γκριγκόνις, η ισπανική ομάδα μείωσε στους 6 (57-51) στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τελευταίας περιόδου. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με πρωταγωνιστή τον Χρυσικόπουλο και προηγήθηκε με 10 (63-53) στο 35’, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο σκόραρε μόλις τρεις πόντους, και αυτούς από βολές (δύο του Πέϊνερς και μια του ΜακΦάντεν), δέχθηκε 10 με δύο τρίποντα του Ντόρνεκαμπ, και η υπέρ του διαφορά περιορίστηκε στους τρεις πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-30, 57-46, 66-63.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 11 (1), Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, ΜακΦάντεν 9 (2), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 4, Πέινερς 15 (1), Κλάντον 13.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Σαν Μιγκέλ 8 (2), Ρικότι, Νιανγκ 2, Μπάσας 2, Χέινλι 4, Κιρκσέι, Γκριγκόνις 12 (1), Βάσκεθ 4, Αμπρομάιτις 3, Μπόγρης 6, Γουάιτ 3, Ντόρνεκαμπ 19 (5).