Πρώτη και αήττητη τερμάτισε η Εθνική ομάδα στο διεθνές τουρνουά της Ξάνθης μετά την νίκη της επί της Ρωσίας με 80-65 για την τελευταία ημέρα της διοργάνωσης και τον «άτυπο» τελικό της.

Η «επίσημη αγαπημένη» βρήκε ρυθμό από την άμυνα στα τελευταία 12’ του αγώνα και με επιμέρους σκορ 30-13 έφτασε σε επιβλητική νίκη στο μέχρι τώρα πιο σοβαρό τεστ στην προετοιμασία της για το Ευρωμπάσκετ του επόμενου μήνα (5-20/9). Από την Εθνική ξεχώρισαν ο Κώστας Κουφός, που έκανε νταμπλ νταμπλ (14 πόντοι και 11 ριμπάουντ), οι Γιάννης Μπουρούσης, Γιώργος Πρίντεζης, ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος σκόραρε (11 πόντοι) και δημιούργησε (5 ασίστ) και ο Νίκος Ζήσης. Εκτός δωδεκάδας έμειναν σήμερα οι Γιάννης Αντετοκούνμπο, Δημήτρης Αγραβάνης.

Η Εθνική ομάδα άρχισε τον αγώνα με ενέργεια στην άμυνα και με τέσσερις πόντους του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο. Η Ρωσία με την άμυνα ζώνης, ωστόσο, ανέκοψε τον ρυθμό της «επίσημης αγαπημένης», που, επίσης, χαλάρωσε στην άμυνα. Η ρωσική ομάδα με σερί 12-0 με 10 πόντους με δύο τρίποντα του Σεργκέι Αντόνοφ, πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-7 με 4’ και 22’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Η Εθνική ομάδα βελτιώθηκε αμυντικά και προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα ζώνης των Ρώσων μέσα από την ρακέτα. Με 6 πόντους του Γιάννη Μπουρούση και ένα καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη η «επίσημη αγαπημένη» βρέθηκε πίσω με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17).

Με τον Μπουρούση να συνεχίζει στο δεύτερο δεκάλεπτο από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο, η Εθνική ανέκτησε το προβάδισμα (21-18 λίγο πριν το 12’). Με τον Κώστα Κουφό να παίρνει την… σκυτάλη από τον Μπουρούση, η «επίσημη αγαπημένη» προηγήθηκε με 25-20 6’ και 15’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Εθνική με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και τους ψηλούς της (Κουφό, Πρίντεζη), να κυριαρχούν, συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της και προηγήθηκε μέχρι και με 7 (37-30) με 1’ και 8’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους.Ο Αντόνοφ συνέχισε να είναι η βασική επιθετική απειλή της Ρωσίας και με πέντε πόντους του με ένα τρίποντο στα τελευταία 52’’ της δεύτερης περιόδου, η τελική διαφορά του πρώτου μέρους περιορίστηκε στους 4 πόντους (39-35).

H «επίσημη αγαπημένη» άρχισε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα. Οι αλληλοεπικαλύψεις δεν ήταν καλές και με νέο τρίποντο του Αντόνοφ και καλάθι του Ζούμπκοφ, η Ρωσία προσπέρασε με 42-41 με 6’ και 40’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Το ματς κύλησε στον ίδιο ρυθμό μέχρι 2’ και 24’’ πριν το τέλος της περιόδου, όταν η Ρωσία με καλάθι του Νικίτα Κουρμπάνοφ προηγήθηκε με 52-50. Από εκείνο το σημείο και μετά η Εθνική ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και οι αλληλοεπικαλύψεις βελτιώθηκαν. Από την άμυνα η «επίσημη αγαπημένη» έβγαλε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και ήταν πολύ αποτελεσματική με καλές συνεργασίες απέναντι σε οργανωμένη άμυνα.

Με σερί 6-0, η «επίσημη αγαπημένη» προηγήθηκε με 56-52 με 47’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Ζήση και τέσσερις πόντους του Πρίντεζη, η Εθνική ανέβασε την διαφορά στους 9 (63-54) πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου. Όσο περνούσε ο χρόνος, η ελληνική ομάδα κυριαρχούσε στο παρκέ και με νέο σερί 6-0, αύξησε την διαφορά στους 13 (71-58) 4’ και 42’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η Ρωσία δεν κατάφερε να αντιδράσει, η «επίσημη αγαπημένη» συνέχισε στον ίδιο καλό ρυθμό και η διαφορά έφτασε μέχρι τους 16 (79-63) με 1’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παπαπέτρου, Μητσόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-35, 56-54, 80-65.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 11, Σπανούλης 11 (5 α.), Καλάθης, Περπέρογλου 1, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 3, Κουφός 14 (11 ριμπ.), Γιάνκοβιτς, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Μάντζαρης.

ΡΩΣΙΑ (Πασούτιν): Ζούμπκοφ 10, Μπαμπούριν, Πατέεφ 4, Φρίντζον, Βιάλτσεφ 1, Αντόνοφ 27, Μόνια 2, Κβοστόφ 4, Πονκρασόφ 5, Βοροντσέβιτς 6, Αντίποφ, Κουλάγκιν Ντ, Κουλάγκιν Μ, Ντεσιατνίκοφ 2, Κουρμπανόφ 4.