Ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν… παρών απών για 39’ και 54’’, αλλά με ένα κλέψιμο και δύο βολές στα τελευταία 6’’ της αναμέτρησης ήταν από τους καθοριστικούς παίκτες της νίκης της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ επί του Απόλλων Carna (67-64)!

Η δεύτερη νίκη της Ένωσης στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ και στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Σάκοτα στον πάγκο της, μετά την επιστροφή του στην ΑΕΚ ύστερα από 11 χρόνια, ήρθε μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, που δικαίωσε τον τίτλο του Αγώνα της Εβδομάδας για την 6η αγωνιστική.

Οι «Φρουροί της Αχαΐας» πολύ εύστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα (8/17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο), προηγήθηκαν με 27-23 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και με 38-34 2’ και 18’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Ένωση, ωστόσο, με πέντε σερί πόντους (δύο βολές και ένα τρίποντο) του Νώντα Παπαντωνίου τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (39-38).

Με οκτώ σερί πόντους με δύο τρίποντα του Καρλ Ίνγκλις η ΑΕΚ ξέφυγε με 47-38 λίγο μετά το 22’, αλλά ο Απόλλων Carna σταμάτησε τον Καναδό σκόρερ και την επίθεση των γηπεδούχων με την άμυνα ζώνης ματς απ και με επιμέρους σκορ 15-1 με 9 πόντους του Μουχάμεντ Ελ-Αμίν προηγήθηκε με 53-48 στο 27’.

Με δύο σερί καλάθια του Ντελινικάϊτις, που μέχρι τότε ήταν πολύ άστοχος, η ΑΕΚ προσπέρασε με 62-60 1’ και 9’’ πριν το τέλος του αγώνα. Με 55’’ να απομένουν για την λήξη, ο Αργυρόπουλος είχε 1/2 βολές (62-61). Με 2/4 βολές των Ντελινικάιτις, Ίνγκλις, η Ένωση προηγήθηκε με 3 (64-61) 20’’ πριν το τέλος. Ο Αργυρόπουλος αυτή την φορά ήταν εύστοχος και στις δύο βολές (64-63) με 16’’ να απομένουν για την λήξη.

Στα 10’’ ο Ντελινικάιτις βρέθηκε ξανά στην «γραμμή της φιλανθρωπίας», ευστόχησε στην πρώτη (65-63), αλλά αστόχησε στην δεύτερη. Οι «Φρουροί της Αχαΐας» επιχείρησαν να περάσουν το κέντρο για να επιτεθούν, αλλά την πάσα του Γιάννη Μολφέτα, έκλεψε ο Κασελάκης, ο οποίος αμέσως κέρδισε δύο βολές. Ο 24χρόνος φόργουορντ, που μέχρι τότε δεν είχε σκοράρει στο ματς και είχε 0/3 τρίποντα, ευστόχησε στις δύο βολές (67-63) και η ΑΕΚ βρέθηκε… αγκαλιά με την νίκη.

Ο Παπαντωνίου, ωστόσο, έκανε αχρειάστο φάουλ στον στον Νίκο Αργυρόπουλο με σχεδόν 2’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Ο Σάκοτα έγινε έξαλλος με τον Παπαντωνίου, ο οποίος σχεδόν κλαίγοντας ζήτησε συγνώμη, γιατί νόμιζε ότι η διαφορά ήταν στους 2 πόντους. Ο κόουτς της ΑΕΚ βλέποντας τον παίκτη του απαρηγόρητο, τον φίλησε σε μια από τις συγκλονιστικές στιγμές του συναρπαστικού ματς!

Ο αρχηγός του Απόλλων Carna ευστόχησε στην πρώτη βολή (67-64), αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη, αλλά ο Κασελάκης πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και κράτησε την νίκη της Ένωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 39-38, 51-53, 67-64.

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλων Carna): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ και στον κόουτς για τη νίκη. Στο τεχνικό κομμάτι, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν διαφορετικό σε σχέση με τα υπόλοιπα. Μας κόστισαν οι λεπτομέρειες. Κοιτάμε πλέον το επόμενο παιχνίδι με τα Τρίκαλα. Σίγουρα μία ήττα πονάει αλλά πρέπει να μας κάνει πιο δυνατούς. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που πάλεψαν σε αυτό το παιχνίδι».

Γιάννης Γεωργαλής (μπασκετμπολίστας Απόλλων Carna): «Είδαμε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ. Πήγαμε με βάση το πλάνο που μας είχε ετοιμάσει ο προπονητής μας, αλλά κάποιες λεπτομέρειες μας στοίχισαν τη νίκη. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο τα Τρίκαλα».

Άγγελος Κορωνιός (συνεργάτης προπονητή ΑΕΚ): «Ξέραμε ότι ο Απόλλωνας είναι πολύ καλή ομάδα. Ο κόουτς Βετούλας έχει κάνει εξαιρετική δουλειά. Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Είμαστε τέσσερις μέρες στην ομάδα με τον κόουτς Σάκοτα και δεν μπορούν να γίνουν θαύματα. Ο αντίπαλός μας έπαιξε αρκετά άμυνα ζώνης και γι’ αυτό εκτελέσαμε αρκετά τρίποντα.

Στο τέλος ο Ντελινινκάιτις πέτυχε κάποια κρίσιμα καλάθια και έτσι κερδίσαμε. Η ομάδα είναι πολύ αγχωμένη. Αυτό που μετράει αυτή τη στιγμή είναι η νίκη και το σημερινό αποτέλεσμα θα λειτουργήσει θετικά στην ψυχολογία των παικτών. Βλέπουμε ότι η ομάδα είναι αγχωμένη. Πρώτη φορά είδα τον Ντούσαν Σάκοτα, που είναι ένα παιδί που σουτάρει καλά, να έχει 1/9 τρίποντα. Είναι φυσιολογικό όμως να συμβαίνει αυτό. Η αλλαγή προπονητή σε συνδυασμό με το γεγονός ότι βρισκόμαστε στην ΑΕΚ, η οποία ξέρουμε όλοι πόσο μεγάλη ομάδα είναι, δημιουργούν μία μεγάλη πίεση στους παίκτες. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την Κηφισιά.

Ξέρουμε ότι ο κόσμος θα είναι δίπλα μας τόσο στις καλές στιγμές όσο και στις κακές. Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να δουλέψουμε για να βελτιωθούμε και να γινόμαστε καλύτεροι από παιχνίδι σε παιχνίδι».

Νώντας Παπαντωνίου (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι λόγω και της πίεσης που υπάρχει. Δουλέψαμε πολύ καλά όλη την εβδομάδα και γνωρίζαμε τι θα αντιμετωπίσουμε. Δυστυχώς δεν ήμασταν εύστοχοι στα σουτ εναντίον της ζώνης. Πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε και αυτό είναι που μετράει ενόψει της δύσκολης συνέχειας».