Με εμφανή τα προβλήματα της απουσίας ομοιογένειας και ρυθμού, η Εθνική μας ομάδα των ανδρών μπήκε με ήττα στα ματς της «φούσκας» του Σαράγεβο, που ήταν και η πρώτη της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ. Ηττήθηκε από τη Λετονία με 66-77 έπειτα από μία απογοητευτική εμφάνιση, κυρίως από τα τέλη της πρώτης μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου είχε μπει στα προκριματικά με δύο νίκες στα δύο πρώτα της παιχνίδια του περασμένου Φεβρουάριο όταν είχε επιβληθεί στην Πάτρα της Βουλγαρίας (73-63) και στην Τούζλα της Βοσνίας (65-70) οπότε μετά το σημερινό αποτέλεσμα βρίσκεται πια στο 2-1 και την Κυριακή (29/11, 19:00) θα αντιμετωπίσει τη Βουλγαρία, ασφαλώς χωρίς άλλο περιθώριο απωλειών. Σε κάθε περίπτωση τα ματς του Φεβρουαρίου με τη Βοσνία και τη Λετονία θα κρίνουν την ελληνική προσπάθεια.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 15 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 10 πόντους ήταν αυτοί που προσπάθησαν για την ελληνική ομάδα που είχε εκτέλεσε με μόλις 42,1% στα δίποντα και 28% στα τρίποντα ενώ η Λετονία είχε καλύτερα ποσοστά (48,8% στα δίποντα, 39,1% στα τρίποντα).

Η Εθνική μας μπήκε στο παιχνίδι με σαφή προσανατολισμό να «ακουμπήσει» την μπάλα στον Καββαδά μέσα στη ρακέτα και να πιέσει στην άμυνα, ωστόσο μετά από επτά λεπτά υπήρχε ισοπαλία στους επτά πόντους. Στη συνέχεια μέσα από κλεψίματα και βρίσκοντας σκορ από κοντά, με σερί 7-0 η Εθνική προηγήθηκε με 21-14. Οι Λετονοί όμως απάντησαν με ένα 6-0 και με ένα τρίποντο στην εκπνοή για το 21-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η γρήγορη απάντηση της Λετονίας της έδωσε ψυχολογία ενώ από την άλλη πλευρά η Εθνική μας είχε κακό πρόσωπο στη δεύτερη περίοδο. Έδειχνε αδυναμία μέσα στη ρακέτα (αμυντικό ριμπάουντ και μαρκαρίσματα) και είχε μεγάλη δυσκολία στην επίθεση, απόρροια της έλλειψης αυτοματισμών. Η Λετονία από την άλλη πλευρά έβγαζε συνεργασίες, έβρισκε εύκολα σκορ και κατάφερε να βρεθεί στο τέλος του ημιχρόνου μπροστά με διψήφια διαφορά (30-42) φτάνοντας το σερί του από τα τέλη της πρώτης περιόδου, στο 28-9!

Η ελληνική ομάδα έψαχνε μία γρήγορη αντίδραση αλλά αντί αυτής ήρθε η διεύρυνση του λετονικού προβαδίσματος. Με τον Λάκσα να μην χάνει ούτε σουτ (είχε 3/3 βολές, 2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα) η Λετονία έστειλε τη διαφορά ακόμη και στους 20 (38-58 στο 25') και η Εθνική μας το μόνο που κατάφερε ως το τέλος της τρίτη περιόδου, ήταν να μειώσει στους 14 (50-64).

Στην τέταρτη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, είχε ευκαιρίες για να μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά έτσι ώστε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, όμως είχε βιαστικές επιλογές στην επίθεση, δεν βρήκε τα σουτ που έψαχνε και έτσι συμβιβάστηκε με την ιδέα της ήττας. Μείωσε στους εννιά (66-75) όταν πια ήταν αργά (1:20 πριν το τέλος).

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 30-42, 50-64, 66-77.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Γ.Αγραβάνης 6, Αθηναίου 6 (2), Γκίκας 9 (1), Κατσίβελης 4, Μαργαρίτης 10 (2), Δ.Αγραβάνης 15 (1), Καββαδάς 3, Λούντζης 9 (1), Μάντζαρης 2, Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Στελμάχερς): Ατε 3 (1), Λόμας 6, Μέιερς 13, Μέγερις 14 (2), Σκέλε 10, Μπέρζινς, Κάβαρς, Φρεϊμάνις 5, Γκούλμπις, Λάκσα 19 (4), Βίτολς 4 (1), Ζόρικς 3 (1).