Στην επόμενη φάση των πλέι οφ όπου πλέον θα αντιμετωπίσει τον Άρη με μειονέκτημα έδρας, προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ που νίκησε το Λαύριο DHI και στην έδρα του με 78-68 και έκανε το 2-0 στη σειρά και εξασφάλισε την πρόκριση. Άρης και ΠΑΟΚ θα διεκδικήσουν μία θέση στα ημιτελικά της STOIXIMAN.GR Basket League.

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα των γηπεδούχων (έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 30-15) ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος να επιβάλλει το ρυθμό του φτάνοντας στη νίκη.

Το Λαύριο DHI στο πρώτο του παιχνίδι για τα πλέι οφ στην ιστορία του, στο γήπεδό του βρήκε γρήγορα ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (13-3) από τα μέσα κιόλας της πρώτης περιόδου. Στο πρώτο πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ είχε ευστοχήσει μόλις σε ένα τρίποντο με τον Πέινερς κάνοντας αρκετά λάθη και αστοχώντας σε διαδοχικές επιθέσεις. Με τον Γκρέι να έχει αρχίσει ζεστός το Λαύριο προηγήθηκε με +14 στο 9' (23-9), έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (25-13), ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (στο 12') με τρίποντο του Γκρέι από τη γωνία έφτασε σε double score κάνοντας το σκορ 30-15. Με τέσσερις σερί πόντους από τον Άσκα και άλλους πέντε από τον Κόνιατη, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 34-26 έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά ενώ στο 19' ο Πέινερς με τρίποντο έκανε το σκορ 38-32 πριν ο Μπολντς με 1/2 βολές γράψει το 39-32 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Και στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει στη δύναμη, με τις δύο ομάδες να παίζουν με ένταση, αλλά πλέον ο ΠΑΟΚ είχε βρει ρυθμό με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να προστατεύσουν το προβάδισμά τους. Αυτό το κατάφεραν ως και το 25' καθώς σε εκείνο το σημείο ο Μαργαρίτης έβαλε για πρώτη φορά τους «ασπρόμαυρους» μπροστά στο σκορ με 46-45. Το Λαύριο DHΙ με τρίποντο του Νίξον ισοφάρισε σε 55-55 στο 29' όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Σόμπι απάντησε με τον ίδιο τρόπο με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα. Μάλιστα στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου πήγε για πρώτη φορά στο +6 όταν μετά από 2/2 βολές του Κλάντον, ο Άσκα έκλεψε στην επαναφορά και σε «νεκρό χρόνο» έκανε το σκορ 56-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πήγε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (60-70 με τον Κλάντον στο 33') ενώ συνεχίζοντας το σερί του απέναντι στο άστοχο Λαύριο DHI έφτασε και στο +16 (60-76) 2'21'' πριν από το φινάλε. Στο τελευταίο δίλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 78-68 και την πρόκριση για την επόμενη φάση. Στο Λαύριο DHI στη δεύτερη σεζόν του στη λίγκα, ολοκλήρωσε στην 8η θέση!

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 39-32, 56-62, 68-78

Σούλης Μαρκόπουλος (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Καλησπέρα θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Λαυρίου είναι μία πολύ καλή ομάδα και η θέση που πήρε πιστεύω ότι την αξίζει πάρα πολύ, ξέραμε ότι αυτό το παιχνίδι θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο και η έδρα του Λαυρίου είναι πάρα πολύ δυνατή μαζί με τα αποτελέσματα που έχει φέρει μέχρι σήμερα, από ότι θυμάμαι εγώ αν εξαιρέσεις το Ολυμπιακό –Παναθηναικό –ΑΕΚ έχει κερδίσει μόνο η ομάδα του Κολλοσού με ένα φόλοου κάρφωμα στο τέλος, και ξέραμε ότι το παιχνίδι θα είναι δύσκολο έτσι και έγινε.

Εμείς μπήκαμε στο παιχνίδι περιμένοντας την ίδια άμυνα που έπαιξε στην Θεσσαλονίκη το Λαύριο, το Λαύριο ήταν πιο δυνατό σήμερα ήταν αποφασισμένο να παίξει πιο σκληρή άμυνα σε όλους τους χώρους, μας δημιούργησε πρόβλημα γιατί δεν περιμέναμε μας πήραν την μπάλα από παγίδες μας έβαλαν ορισμένα καλάθια κλέβοντας την μπάλα από την μέση του γηπέδου και αυτό μας δημιούργησε πρόβλημα, μας έβγαλε έξω από τη λειτουργία την επιθετική μας.

Σιγά σιγά όμως βρήκαμε τα πατήματα μας και περάσαμε την μπάλα κοντά στο καλάθι και είχαμε σίγουρα πλεονέκτημα αλλά πάω από όλα νομίζω ότι στο 2ο ημίχρονο λειτούργησε πιο καλά η άμυνα μας η οποία μας έδωσε την εμπιστοσύνη να κάνουμε αυτά στην επίθεση. Κανένας παίχτης δεν παίρνει μέσα στο γήπεδο αν δεν το αξίζει ο ίδιος, αυτό που άξιζε ο ΠΑΟΚ αυτό πήρε».

Σε ερώτηση αναφορικά την κενή θέση του προπονητή στην Εθνική Ελλάδος μπάσκετ αν υπάρχει επιθυμία εκ μέρους του να αναλάβει: «Πιστεύω πως όλοι οι προπονητές είναι τιμή για αυτούς να πάνε στην Εθνική ομάδα, αυτό τα λέει όλα».

Βαγγέλης Μαργαρίτης (Παίκτης ΠΑΟΚ): «Στο πρώτο ημίχρονο το Λαύριο μας δημιούργησε προβλήματα σε όλους τους χώρους, μας πίεσε σε άμυνα και επίθεση και έτσι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να ανεβάσουμε την απόδοση μας και να ανατρέψουμε το εις βάρος μας σκορ παίζοντας καλά σε άμυνα και επίθεση, παίξαμε αρκετά καλά, διαβάσαμε καλά τα miss match που μας έδινε η ομάδα του Λαυρίου και βρήκαμε τα miss match, βάλαμε και τα σουτ και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη, και αφιερώνουμε τη νίκη στο κόουτς για τις 700 συμμετοχές του στην Α1».

Χρήστος Σερέλης (Προπονητής Λαυρίου): Είχαμε προσπαθήσει να πείσουμε τα παιδιά να δώσουν πολύ μεγάλη ενέργεια μεγάλη δύναμη διότι ο ΠΑΟΚ ξέρει πάρα πολύ καλά να παίζει στα playoff. Τα καταφέραμε πάρα πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, επηρεάσαμε και το ΠΑΟΚ με την δύναμη που δείξαμε αλλά δυστυχώς και η απειρία μας στο να συνεχίσουμε να είμαστε τόσο δυνατοί ίσως και η ενέργεια μας ήταν τόσο μεγάλη στο πρώτο ημίχρονο που στην ουσία στο δεύτερο δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε, η δύναμη που έβγαλε ο ΠΑΟΚ στα δύσκολα που μας έβαλε να μπορέσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί ώστε να διεκδικήσουμε το παιχνίδι μέχρι το τέλος.

Αυτά για το παιχνίδι, όλη η χρονιά είναι πολύ πετυχημένη για εμάς, είναι μία χρονιά πέραν των προσδοκιών θα έλεγα, θέλω να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους στην ομάδα όλους του παίχτες, το σταφ, τους φροντιστές και τους συνεργάτες μας που έχουμε κάνει μία πάρα πολύ μεγάλη προσπάθεια από τις 20 Αυγούστου περίπου, και στην ουσία καταφέραμε να κάνουμε τη πιο πετυχημένη χρονιά στο Λαύριο και θα έλεγα να γεμίσουμε με προσδοκίες για τις επόμενες χροιές τους εαυτούς μας και τον κόσμο.

Να ευχηθώ καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ είναι πολύ σημαντικό επίτευγμα του Σούλη Μαρκόπουλου είναι ένας προπονητής που εμπνέει στον χώρο είναι πάρα πολλά χρόνια στον χώρο και στα γήπεδα, και να κλείσω όπως έκλεισα και στο παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης αν και δεν απαλύνει τον πόνο των ανθρώπων του Φίλιππα όλη ομάδα όπως για άλλη μία φορά οφείλει να δώσει συλλυπητήρια στη οικογένεια του ήταν πραγματικά ένα τραγικό γεγονός το οποίο έχει επηρεάσει όλη την ομάδα αν και έχουν περάσει 5 μέρες».

Σε ερώτηση για το αν θα παραμείνει στο Λαύριο και την επόμενη χρονιά: «Ο Χρήστος Σερέλης είναι εδώ 12 χρόνια, και θα πρέπει πρώτα από όλα να μην τον θέλει η ομάδα, ή κάτι στην ομάδα να είναι πολύ άσχημο για να φύγει από την ομάδα, έχει κάτσει στην ομάδα σε πολύ δυσκολότερες συνθήκες αυτό μάλιστα με πολύ μεγάλο προσωπικό κόστος, όταν είχε συμβεί, συνεπώς δεν υπάρχει κάτι για το αν συνεχίζουμε ή δεν συνεχίζουμε απλά θα περιμένουμε λίγο καιρό να το δούμε».

Σάκης Γιαννακόπουλος (Παίκτης Λαυρίου DHI): «Καλησπέρα και από εμένα, εγώ θα ήθελα να ξεκινήσω με ένα θλιβερό γεγονός που είχαμε στην οικογένεια του Λαυρίου, με το θάνατο του Φίλιππου Κεσκινίδη, είμαστε όλοι σοκαρισμένοι, ήμασταν 3 χρόνια μαζί, τα συλλυπητήρια μου στην οικογένεια του τα έχουμε πει και από κοντά, είναι κάτι που δεν μπορούμε να το ξεπεράσουμε.

Για το παιχνίδι δεν θέλω να μιλήσω τακτικά νομίζω ο ΠΑΟΚ ήταν έτοιμος για αυτά τα παιχνίδια, εμείς πετύχαμε τον στόχο μας που ήταν να σωθούμε, βάλαμε ένα δεύτερο στόχο να μπούμε στα playoff και τα καταφέραμε, δεν καταφέραμε να κάνουμε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ είχαμε μία καλή εικόνα για 20 λεπτά, ο ΠΑΟΚ ήρθε έτοιμος για το παιχνίδι και κατέκτησε δίκαια τη νίκη, να του ευχηθώ καλή συνέχεια, και να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους που ήταν κοντά στην ομάδα φέτος, από τον πιο απλό φίλαθλο μέχρι τον Πρόεδρο που βοήθησαν ώστε να καταφέρουμε αυτά που καταφέραμε φέτος»