Με την… υπογραφή του Μουχάμεντ Ελ-Αμίν ο Απόλλων Πάτρας Carna πέρασε από την Ελευσίνα (72-71 τον Πανελευσινιακό) και πέτυχε την 7η συνολικά νίκη του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Ελ-Αμίν ήταν ο πρώτος σκόρερ και ηγέτης των «Φρουρών της Αχαΐας» με 26 πόντους (6/6 βολές, 7/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 4 ασίστ και 31 βαθμούς στο ράνκινγκ και εκείνος που έδωσε την νίκη στην ομάδα του με τρίποντο 29’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης που διαμόρφωσε το τελικό σκορ 72-71. Άξιος συμπαραστάτης του, ήταν ο Κέβιν Γκάλογουεϊ με 22 πόντους (2/5 βολές, 7/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα) και 4, επίσης, ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα των πρώτων λεπτών και με σερί 6-0 προηγήθηκαν με 26-21 λίγο πριν το 12’. Με πέντε πόντους του Γκάλογουεϊ (τρίποντο και λέι απ) και σερί 11-0 ο Απόλλων Carna προσπέρασε με 32-26 5’ και 39’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με δύο σερί καλάθια του Γκάλογουεϊ, το δεύτερο με κάρφωμα οι «Φρουροί της Αχαΐας» ξέφυγαν με 9 (37-28) με 3’ και 21’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με τον Απόλλων Carna στο +8 (38-30) μετά από βολή του 27χρόνου Αμερικανού γκαρντ.

Με τρίποντο του Μάριου Μπατή οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά με 9 (45-36) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της τρίτης περιόδου. Με επτά σερί πόντους με ένα τρίποντο του Νίκολα Μάρκοβιτς, ο Πανελευσινιακός πλησίασε στο καλάθι (45-43) λίγο πριν το 24’. Ο Απόλλων Carna απάντησε με τους Ελ-Αμίν, Γκάλογουεϊ και προηγήθηκε με 6 (49-43) λίγο πριν το 25’ και διατήρησε το προβάδισμα σε αυτά τα επίπεδα μέχρι 5’ και 34’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης, που οι «σταχυοφόροι» με πέντε σερί πόντους του Βίνσεντ Σίμπσον (καλάθι και τρίποντο) και λέι απ του Μάρκοβιτς πλησίασαν στον πόντο (62-61).

Με λέι απ του Ελάιζα Τζόνσον και δύο βολές του Μάρκοβιτς, ο Πανελευσινιακός προσπέρασε με 68-67, για πρώτη φορά μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, με 1’ και 6’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Ο Ελ-Αμίν έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους «Φρουρούς της Αχαΐας» (69-68) 49’’ πριν την λήξη της συνάντησης, αλλά ο Νεμάνια Μίτροβιτς με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στους «σταχυοφόρους» (71-69) με 46’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Την τελευταία… λέξη, ωστόσο, την «είπε» ο Ελ-Αμίν που με τρίποντο 29’’ πριν την λήξη του αγώνα έδωσε την νίκη στον Απόλλων Carna (72-71).

Τα δεκάλεπτα: 25-7, 48-29, 63-42, 80-58.

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλων Carna): «Θεωρώ πως έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και όποια ομάδα έπαιρνε την νίκη θα κέρδιζε δίκαια Σε κάθε αρχή ημιχρόνου η Ελευσίνα έμπαινε πολύ δυνατά και εμείς είχαμε κακή προσέγγιση στο αμυντικό κομμάτι. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγε σε μια κατοχή που έβαλε μεγάλο σουτ ο Μίτροβιτς όπως ίσως μεγάλο ήταν και το καλάθι του Ελ Αμίν.  Τώρα θα πρέπει να μπούμε σε ρυθμό γιατί θεωρώ ότι κατά διαστήματα είχαμε αγωνιστικό ρυθμό αλλά σίγουρα δεν είχαμε καλή διάρκεια  ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα βάσει της κακής αγωνιστικής και προπονητικής εβδομάδας που είχαμε. Καλή συνέχεια στην Ελευσίνα, είμαστε ομάδες με κοινή πορεία από την Β εθνική και εύχομαι να πετύχει τους στόχους της».

Κέβιν Γκάλογουέϊ (μπασκετμπολίστας Απόλλων Carna): «Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Εμείς δεν παρουσιαστήκαμε όπως θα θέλαμε, κάναμε λάθη, χάσαμε ριμπάουντ αλλά στο τέλος του σουτ του Ελ Αμίν ήταν αυτό που έκανε την διαφορά και μας έδωσε την νίκη».

Δημήτρης Κουστένης (προπονητής Πανελευσινιακού): «Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε σε ένα σουτ. Όπως συμβαίνει πάντα σε τέτοια παιχνίδια μια λεπτομέρεια, ένα λάθος,  είτε είναι προπονητικό είτε ενός παίκτη ή ακόμα και του διαιτητή μπορούμε να το συζητάμε για ώρες. Αυτό που μπορούμε να κρατήσουμε εμείς από αυτό το παιχνίδι είναι ότι πλέον μετά από καιρό δείξαμε ένα δυνατό πρόσωπο απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, ανεβάσαμε την άμυνα μας ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να μπορέσουμε να κρατήσουμε τον Απόλλωνα στους 70 πόντους περίπου και να κριθεί το παιχνίδι όπως κρίθηκε. Είναι σίγουρα δύσκολο να χάνεις με ένα πόντο και με τέτοιο τρόπο όμως εμείς δεν έχουμε παρά να κοιτάξουμε μπροστά, να δούμε τα λάθη μας και να εστιάσουμε στο επόμενο παιχνίδι με την Κηφισιά. Καλή συνέχεια στον Απόλλωνα και προχωράμε μπροστά».

Κερτ Λούμπι (μπασκετμπολίστας Πανελευσινιακού): «Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι. Εμείς κάναμε πολλά λάθη και αυτό που έχουμε να κάνουμε από εδώ και πέρα είναι το ξεχάσουμε. Θα κοιτάξουμε να τα διορθώσουμε όλα και να πάμε στο επόμενο παιχνίδι για να νικήσουμε».