Με τον Μάρκους Πόσλεϊ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε ο Κόροιβος επικράτησε με 79-76 στο κλειστό της Ήλιδας του Κολοσσού H Hotels για την τρίτη αγωνιστική, υποχρεώνοντας την ομάδα της Ρόδου στην πρώτη της φετινή ήττα.

Με τον Κουέντον Ντεκόζι να μπαίνει «ζεστός» στο παιχνίδι και να σημειώνει 11 πόντους με 4/5 δίποντα, στην πρώτη περίοδο, ο Κόροιβος κατάφερε από το ξεκίνημα της αναμέτρηση να πάρει το προβάδισμα και να χτίσει διαφορές που έφτασαν ακόμα και το +10 (22-12) ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Η απάντηση ωστόσο των Ρόδιων ήταν άμεση. Τρέχοντας ένα σερί 10-0 έφεραν το παιχνίδια στα ίσια (22-22) στο 12:30 βάζοντας και πάλι την αναμέτρηση σε νέα βάση.

Ο Κόροιβος αντέδρασε και με ένα δικό του σερί 6-0 προσπέρασε και πάλι με 28-22 με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν και πάλι σε απόσταση αναπνοής στο 16' όταν ο Τζόουνς μείωσε σε 32-31. Ο Κόροιβος συνέχισε ωστόσο να έχει το προβάδισμα ενώ πέντε πόντοι του Ντεκόζι στο φινάλε του πρώτου μέρους έδωσε προβάδισμα στον Κόροιβο στο ημίχρονο με 43-35.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Μπρέι με πέντε δικούς του πόντους μείωσε για τους Ρόδιους σε 46-42 ενώ ένα δικό του τρίποντο στο 27' έφερε την ομάδα του σε απόσταση τριών πόντων (49-46). Η ομάδα της Ήλιδας διατήρησε το προβάδισμά της και ξέφυγε εκ νέου με +8 στο 29' όταν ο Πόσλεϊ με τρίποντο έκανε το σκορ 57-49, όμως η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους. Τρέχοντας ένα σερί 9-0 προσπέρασαν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με 58-57.

Ο Μπρέι με τρίποντο στο 34' έστειλε τον Κολοσσό για πρώτη φορά στο +4 (59-63) ενώ ο Πρόστραν απάντησε στο τρίποντο του Πόσλεϊ για το 62-66 στο 35'. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως στο φινάλε έλαμψε ο Πόσλεϊ. Με 2/2 βολές στα 33'' για το τέλος ισοφάρισε σε 76-76 ενώ 2'' πριν από το φινάλε με δικό του τρίποντο έκανε το σκορ 79-76 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στην τελευταία φάση του αγώνα ο Χάρις αστόχησε υπό πίεση σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-35, 57-52, 79-76.

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού Η Hotels): «Συγχαρητήρια στον Κόροιβο, ήταν ένα παιχνίδι που είχε δύο ημίχρονα και για τις δύο ομάδες. Εμείς στο πρώτο ημίχρονο δεν τίποτα απ’ ότι είχαμε πει, δεν κάναμε την τακτική μας. Το συζητήσαμε και στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαμε πιο συγκεντρωμένοι, πήγαμε σετ το παιχνίδι, βάλαμε μεγάλα σουτ και γενικότερα στο 2ο ημίχρονο κυριαρχήσαμε και είχαμε ευκαιρίες να κερδίσουμε αλλά δεν έγινε. Συνεχίζουμε στο πρωτάθλημα».

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κοροίβου): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την νίκη μας έτσι όπως έγινε. Κερδίσαμε μία καλή και δεμένη ομάδα με καλό προπονητή. Χαιρόμαστε λοιπόν που τα καταφέρνουμε απέναντι σε ικανούς και σκληρούς αντιπάλους και χαιρόμαστε που τα καταφέραμε.

Συμφωνώ ότι κάθε ομάδα είχε από δύο ημίχρονα , ήταν και θέμα τύχης, αλλά έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με πολλές φάσεις. Αυτή η νίκη μας δίνει δύναμη, γιατί είμαστε καινούργια ομάδα με πολλά νέα παιδιά και θέλουμε να γεμίσουμε το οπλοστάσιό μας για να συνεχίσουμε, γιατί το υπόλοιπο πρωτάθλημα θα είναι σκληρό και δύσκολο.  Ήταν πραγματικά σήμερα μία μεγάλη νίκη αυτό το παιχνίδι για εμάς».