Την όγδοη φετινή του νίκη στην Stoiximan Basket League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 98-78 στο ΣΕΦ του Απόλλωνα Oscar για την 10η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-1 ενώ η ομάδα της Πάτρας έχει πλέον 4-5 και βρίσκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Σακίλ Μακ Κίσικ με 22 πόντους ηγήθηκε στη νίκη του Ολυμπιακού, ενώ καλή απόδοση είχαν οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13π.), Λίβιο Ζαν Σαρλ (10π., 7 ριμπ.) και Κώστας Σλούκας 10π., 6 ασ.), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει σκορ απ' όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε. Για τον Απόλλωνα Oscar που φάνηκε ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα ο Γιώργος Τσαλμπούρης τελείωσε με 18 πόντους, ο Ντεζόν Ντέιβις είχε 17π. και ο Ορλάντο Κόουλμαν 14π.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο τρίλεπτο προηγήθηκαν με 10-2 ενώ στο πεντάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Βεζένκοφ να κάνει με τρίποντο το 17-5. Συνεχίζοντας, δε, στον ίδιο ρυθμό έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με double score, 26-13. Δύο τρίποντα από τους Μακ Κίσικ και Λαρεντζάκη έστειλαν τη διαφορά στους 18 πόντους με το σκορ 38-20 στο 13' και πέντε λεπτά αργότερα έφτασε για πρώτη φορά στους 20 πόντους (48-28). Οι πατρινοί όμως αρχικά με σερί 7-0 και συνολικό επιμέρους 10-3 στο επόμενο δίλεπτο, μείωσαν σε 51-38 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Απόλλων Oscar συνέχισε να κρατά τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους μειώνοντας σε 61-50 στο 25' με τον Ολυμπιακό όμως να βρίσκεται σταθερά σε απόσταση ασφαλείας. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους στο +15 (76-61) με τους Πατρινούς να συνεχίζουν να προσπαθούν να κατεβάσουν τη διαφορά μειώνοντας σε 82-70 στο 33' με τρίποντο του Τσιακμά. Ο Διαμαντάκος έκανε το σκορ 84-74 στο 35' ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντέιβις διαμόρφωσε το 89-78. Στα τελευταία τρία αγωνιστικά λεπτά όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν δίχως σκορ με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός σερί 9-0 και να φτάσει στην επικράτηση με 98-78.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 51-38, 76-61, 98-78.