Η Εθνική ομάδα επιβλητική στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε εύκολα στην νίκη επί του Βελγίου (75-54) στην Λιλ και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ!

Είναι η πρώτη πρόκριση της «επίσημης αγαπημένης» σε «χιαστί» αναμέτρηση μετά το 2009 και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Πολωνίας και από αυτή την άποψη η σημερινή νίκη, αν και δεν ήταν δύσκολη, έχει ιστορική σημασία. Στους «οκτώ» η Εθνική θα αντιμετωπίσει την προσεχή Τρίτη (15/9) τον νικητή της αναμέτρησης Ισπανία - Πολωνία, που γίνεται, επίσης, σήμερα (ώρα έναρξης 19:30).

Η Εθνική ομάδα «χτύπησε» στην επίθεση στο αδύνατο σημείο του Βελγίου, μέσα στην ρακέτα με τους Κώστα Κουφό, Γιάννη Μπουρούση, ενώ η άμυνα λειτούργησε εξαιρετικά στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα η «επίσημη αγαπημένη» να ξεφύγει στο σκορ και να μετατρέψει το τέταρτο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία.

Ρόλο «κλειδί» για να βρει η Εθνική ρυθμό έπαιξε το χαμηλό σχήμα, που δοκίμασε ο Φώτης Κατσικάρης με τα τρία γκαρντ (Καλάθης ή Μάντζαρης, Σλούκας και Σπανούλης ή Ζήσης) και τον Αντετοκούνμπο στην θέση «τέσσερα». Μοναδικό σημείο που η «επίσημη αγαπημένη» έχασε τον έλεγχο ήταν η δεύτερη περίοδος, όταν λάθη στην επίθεση έδωσαν την δυνατότητα στο Βέλγιο να πλησιάσει στο σκορ.

Η Εθνική με σερί 7-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ζήση, ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με διαφορά οκτώ πόντων (23-15) λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Η «επίσημη αγαπημένη» έκανε λάθη στην επίθεση και έδωσε την ευκαιρία στο Βέλγιο με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Τάμπου να μειώσει στο καλάθι (23-21) στο 14’. Ο Ζήσης απάντησε με τρίποντο (26-21) λίγο πριν το 15’, όμως, το Βέλγιο με δύο καλάθια των Βαν Ρόσομ, Τούμπα πλησίασε στον πόντο (28-27) με 2’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στην Εθνική που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό.

Με δύο βολές του Σπανούλη 3’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους η «επίσημη αγαπημένη» πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +3 (34-31). Η Εθνική μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πιο συγκεντρωμένη και με το σχήμα με τους τρεις κοντούς βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με τέσσερις σερί πόντους του Σλούκα ξέφυγε με 44-36 λίγο μετά το 24’. Με σερί 6-0 με καλάθια των Καλάθη, Σπανούλη και δύο βολές του Πρίντεζη, η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με διψήφια διαφορά (53-41) με 2’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η ελληνική άμυνα είχε σταματήσει τους Βέλγους και με δύο καλάθια των Πρίντεζη, Μπουρούση μέσα στην ρακέτα η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Εθνική στο +15 (57-42) μετά από επιμέρους σκορ 23-11.

Με νέο καλάθι του Πρίντεζη και έξι πόντους με ένα τρίποντο του Μπουρούση, η «επίσημη αγαπημένη» ανέβασε την διαφορά στους 23 πόντους (65-42) στα πρώτα 4’ και 14’’ της τελευταίας περιόδου και όλα κρίθηκαν στον δεύτερο αγώνα της φάσης των «16» του Ευρωμπάσκετ. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 27 (71-44) στο 37’.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Χιμένεθ (Ισπανία), Ζάστσουκ (Ουκρανία).

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-31, 57-42, 75-54.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 14, Ζήσης 6, Σπανούλης 7 (6 α), Καλάθης 4 (5 α), Περπέρογλου 2, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 1, Κουφός 13 (9 ρ), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 10 (10 ρ)

ΒΕΛΓΙΟ (Κάστεελς): Μπόσκο 2, Βαν Ρόσομ 13, Ερβέλ 2, Μουεμά, Ταμπού 6, Σερόν, Μουκούμπου, Ζιλέτ 14, Ντε Ζέου, Τουμπά 2, Σαλουμού 5, Λοτζέσκι 10.