Η ΑΕΚ έκανε στο Αλεξάνδρειο το 2-0 επί του Άρη (91-85) στην σειρά των συναντήσεων πλέι οφ για την 3η θέση της τελικής βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League, ύστερα από αναμέτρηση ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα.

Η Ένωση έφτασε στην επικράτηση «επιστρέφοντας» από το -10 του 18’ και με πρωταγωνιστές τους Γιαννούλη Λαρεντζάκη, Λουκά Μαυροκεφαλίδη, που πέτυχαν από 19 πόντους, ενώ είχε άλλους τρεις παίκτες (Τσιμενέλου Ελόνου 12, Μάικλ Ντίξον 11+9 ασίστ και Μπραντ Νιούλεϊ 10), οι οποίοι τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Από τους ηττημένους προσπάθησαν περισσότερο ο Βλάντο Γιάνκοβιτς (18 πόντοι και 12 ριμπάουντ), Σπύρος Μούρτος (18 πόντοι) και Μιχάλης Τσαϊρέλης (17 πόντοι με 4/7 τρίποντα).

Το πρώτο ημίχρονο στο Αλεξάνδρειο είχε δύο όψεις. Η ΑΕΚ άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και με 6 πόντους του Γιαννούλη Λαρεντζάκη και πέντε με ένα τρίποντο του Μπραντ Νιούλεϊ προηγήθηκε με 16-11, με 3’ και 18’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Άρης ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και δεν επέτρεψε στην Ένωση να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι με κάρφωμα του Σπύρου Μούρτου από ασίστ του Βλάντο Γιάνκοβιτς 28’’ πριν το τέλος του δεκάλεπτου, οι «κίτρινοι» μείωσαν στον πόντο (22-21 σκορ πρώτης περιόδου).

Η ΑΕΚ με δύο σερί καλάθια των Κώστα Βασιλειάδη, Ντούσαν Σάκοτα, προηγήθηκε με 26-21 στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά ο Άρης αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 26-11, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων (47-37) στο 18’. Πρωταγωνιστές στο ξέσπασμα των γηπεδούχων ήταν ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, που πέτυχε 9 πόντους με ένα τρίποντο σε αυτό το διάστημα και ο Σπύρος Μούρτος, ο οποίος σκόραρε 8 πόντους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «κίτρινους» στο +8 (51-43).

Με 5’ και 29’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περίοδου, οι διαιτητές Σχινάς, Μπήτης και Μαγκλογιάννης καταλόγισαν φάουλ στον Βασίλη Καββαδά και αμέσως μετά τεχνική ποινή που ήταν η δεύτερη, για διαμαρτυρία στον Δημήτρη Πρίφτη, προπονητή του Άρη, ο οποίος αποβλήθηκε. Η Ένωση με τρεις βολές (συν εκείνη της τεχνικής ποινής) και καλάθι του Λουκά Μαυροκεφαλίδη πλησίασε στους τρεις πόντους (55-52) με 4’ και 48’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Η ΑΕΚ συνέχισε την αντεπίθεση της, βελτιωμένη στην άμυνα και με δύο βολές του Λαρεντζάκη και καλάθι του Μαυροκεφαλίδη ισοφάρισε σε 56-56 στο 26’. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με επιμέρους σκορ 6-2 σε διάστημα ενός λεπτού προηγήθηκαν με 65-60, με 1’ και 27’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Η Ένωση προσπέρασε για πρώτη φορά μετά την δεύτερη περίοδο, με σερί 6-0 στα πρώτα ενάμιση λεπτά του τελευταίου δεκάλεπτου με τρίποντο του Μπραντ Νιούλεϊ και τρεις πόντους του Τσινεμέλου Ελονού (69-68). Η ΑΕΚ στην συνέχεια είχε τον έλεγχο με πολύ καλή άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μαυροκεφαλίδη (7 πόντοι με ένα τρίποντο), Ελονού (5 πόντοι) και Λαρεντζάκη (5 πόντοι με ένα τρίποντο) και με 1’ και 2’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, προηγήθηκε με 87-82.

Ο Βασίλης Καββαδάς με μια βολή μείωσε σε 87-83, 51’’ πριν το τέλος του αγώνα, αλλά ο Λαρεντζάκης στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο του Μάικλ Ντίξον, «σφράγισε» τη νίκη της Ένωσης διαμορφώνοντας το 89-83, με 22’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 51-43, 68-63, 85-91.

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Με συγχωρείτε για τη φωνή μου, αλλά έπρεπε να είμαι εδώ. Έγινε ένα δύσκολο παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης έπαιξε πολύ καλύτερα, δεχθήκαμε 51 πόντους που οφείλονταν κυρίως σε κακές δικές μας επιθέσεις. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερο. Παίξαμε πολύ καλύτερη άμυνα και στην επίθεση εκτελέσαμε το πλάνο. Ήταν πολύ σκληρό παιχνίδι, συγχαρητήρια στον Άρη. Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για μας και θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες γιατί τα έδωσαν όλα».

Γιαννούλης Λαρεντζάκης (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Το παιχνίδι ήταν δυνατό, έτσι όπως το περιμέναμε. Ήταν διαφορετικό από το πρώτο, γιατί ο Άρης εδώ βγάζει πολλή ενέργεια, παίζει πιο δυνατά. Στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν όπως θα έπρεπε στην δύναμη και την συγκέντρωση, στο δεύτερο μας είπε ο κόουτς να δυναμώσουμε, να παίξουμε με το πλάνο μας και τα καταφέραμε. Κάναμε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και ήρθε η νίκη».

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους. Τους ζητώ συγγνώμη που δεν ήμουν μαζί τους σχεδόν στο μισό παιχνίδι.

Ό,τι κάνω εδώ και τρία χρόνια το κάνω με όλη μου την ψυχή, χωρίς να σκέφτομαι καν την επόμενη στιγμή. Και το ίδιο κάνουν και οι παίκτες. Ειδικά στο τέλος της χρονιάς όλοι μου οι παίκτες κάνουν το ίδιο πράγμα, εδώ και τρία χρόνια. Το ότι παλεύουν έτσι οι παίκτες σε ανούσιους αγώνες δείχνει κάτι για όποιον το βλέπει.

Για την διαιτησία έχω αγανακτήσει και έχω κουραστεί. Αν θέλουν να κρυφτούν πίσω από το γεγονός ότι μπορεί εγώ να είμαι γραφικός και ότι γκρινιάζω και ότι ο Άρης εδώ και τρία χρόνια γκρινιάζει, ας κρυφτούν πίσω από αυτό. Ας ασχοληθεί η ΚΕΔ και η Ομοσπονδία που είναι τα αρμόδια όργανα. Δεν έχω να πω κάτι. Ότι είχα να πω το είπα, έχω τελειώσει.

Έχω αποβληθεί μια ακόμη φορά στην καριέρα μου, πριν από πολλά χρόνια σε ένα παιδικό. Μη συζητάμε επιμέρους φάσεις… Τι να πω; Αν ξεκόλλησε ο σβέρκος του Καββαδά από την αγκωνιά και σφυρίχτηκε φάουλ; Ότι ο Κάμινγκς στην φάση που χρεώθηκε με φάουλ έσπασε το πλευρό του;».

Σπύρος Μούρτος (αρχηγός Άρη): «Σήμερα δώσαμε μια πολύ μεγάλη μάχη όλα τα παιδιά. Έγινε ένα παιχνίδι πολύ υψηλής έντασης, με πάθος. Στο δεύτερο ημίχρονο μείναμε και χωρίς τον Ουίλ και αυτό μας στοίχισε αυτό. Έχω την εντύπωση ότι αδικηθήκαμε λίγο σήμερα, αν και δεν θέλω να κάνω κάποιο σχόλιο για την διαιτησία. Πιστεύω πως ήταν άδικη και η αποβολή του κόουτς. Δεν μπορείς να μας αφήσεις σε εκείνο το σημείο χωρίς τον προπονητή μας. Πιστεύω πως δεν έγινε κάτι τόσο τρομερό ώστε να μας αφήνουν χωρίς προπονητή. Μόνο αυτό έχω να κάνω σαν σχόλιο για την διαιτησία. Τίποτα άλλο.

Το Σάββατο πάμε στην Αθήνα για να κερδίσουμε, δεν πάμε για να χάσουμε, να τελειώσει η σειρά. Θα πάμε να κερδίσουμε.

Είναι αλήθεια αυτό που λέει ο κόουτς. Δεν είναι κάτι παράλογο. Δεν υπάρχει αθλητής, ούτε προπονητής σε όλο τον πλανήτη, που να μπαίνει στις τέσσερις γραμμές για να χάσει. Είτε είναι ανούσια ματς, είτε οτιδήποτε. Έχουμε εγωϊσμό, είμαστε αθλητές και θέλουμε να κερδίζουμε πάντα. Εφόσον οι κανόνες του πρωταθλήματος είναι αυτοί τους ακολουθούμε και όταν μπαίνουμε στο παρκέ παίζουμε για να κερδίσουμε. Αυτή είναι η ουσία του πράγματος.

Εγώ πίστευα ότι δεν θα χάναμε σήμερα το παιχνίδι. Είμαι στενοχωρημένος, αλλά μέχρι εκεί. Όπως σας είπα το Σάββατο για να κερδίσουμε».