Στη δεύτερη του Eurocup για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πέρασε ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος» σημείωσε τη νίκη που χρειαζόταν στο Βίλνιους επί της Λιέτουοβος Ρίτας με 88-81. Στην επόμενη φάση θα παίξει με τη Βαλένθια, μία εκ των Αρμάνι Μιλάνο, Λιμόζ από την Ευρωλίγκα και μία εκ των Ολίμπια Λουμπλιάνας, Όλντενμπουργκ από το Eurocup.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του στην πρώτη περίοδο όμως επιτρέποντας στους αντιπάλους του να πάρουν πέντε επιθετικά ριμπάουντ, δεν κατάφερε να ξεφύγει. Ωστόσο μετά το αρχικό 8-4 της Ρίτας, «απάντησε» με σερί 7-0, προηγήθηκε με 11-8 και δεν έχασε το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 25-23 με τον Βασιλειάδη να σημειώνει 10 πόντους.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε με 27-23 στις αρχές της δεύτερης περιόδου όμως αντιμετώπισε προβλήματα από την συνύπαρξη δύο ψηλών της Λιέτουβος Ρίτας (Λαβρίνοβιτς, Καβαλιάουσκας). Οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 πήραν το προβάδισμα (30-27 στο 13΄) το οποίο έστειλαν ακόμη και στους επτά πόντους (43-36 στο 17΄) για να αναλάβει δράση ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης. Ο διεθνής σέντερ σημείωσε 11 διαδοχικούς πόντους κράτησε τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ που στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 50-45.

Παρότι βρέθηκε πίσω με επτά στις αρχές της τρίτης περιόδου (53-45), ο «Δικέφαλος» βελτιώνοντας την αμυντική του λειτουργία με σερί 7-0 μείωσε στον πόντο (53-52 στο 24΄), λίγο μετά ισοφάρισε στους 56 πόντους για να προσπεράσει με 60-56. Δεν «πάτησε» όμως πάνω στο μομέντουμ που είχε και αντιθέτως δέχτηκε σερί 12-0 για να βρεθεί ξανά πίσω με 68-60 στο 29΄. Στο τέλος της περιόδου η ελληνική ομάδα ήταν όμως ακόμη μέσα στη διεκδίκηση της νίκης (68-64).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικά στην τελευταία περίοδο με τον Χάτσερ να τον «κουβαλάει» στις πλάτες του. Ο Αμερικανός σημείωσε 10 συνεχόμενους πόντους για να ανακτήσει ο «Δικέφαλος» το προβάδισμα και να ξεφύγει με 77-70 με σερί 8-0. Λίγο μετά άνοιξε την «ψαλίδα» μέχρι τους 13 (75-88) για να «κλειδώσει» τη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-45, 68-64, 81-88

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Γκρόνσκι): Γιουσκεβίτσιους 15, Λουκάουσκις, Λαπροβίτολα 3, Λαβρίνοβιτς 18, Γκαίλιους 10, Όρελικ 10, Γιαναβίτσιους 5, Καβαλιάουσκας 10, Ρουνκάουσκας, Γκιεντράιτις 8, Γκουντάιτις.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 6, Βασιλειάδης 17, Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δεδας 3, Μαργαρίτης 3, Κώττας, Σχορτσανίτης 23, Ντούβνιακ 9, Μάρκοβιτς, Χάτσερ 18.