Σε μία έδρα όπου παραδοσιακά έχει προβλήματα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σημειώσει την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Stoiximan.gr Basket League μετά από εκείνες επί του Ρεθύμνου Cretan Kings και του Άρη, επικρατώντας του Κολοσσού H Hotels στο «Βενετόκλειο» με 79-76 έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι. Τα κατάφερε μέσα από το υψηλό ποσοστό του στα τρίποντα (13/24) αλλά και κάποιες καθοριστικές άμυνες στο τέλος.

Οι νικητές πέραν από τα τρίποντα, έβγαλαν δημιουργία (15 ασίστ έναντι 10 των γηπεδούχων) ενώ ισορρόπησαν στο τέλος στα ριμπάουντ (34-32). Ο Κολοσσός H Hotels είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων όμως το βασικότερο πρόβλημα του ήταν η περιφερειακή άμυνα.

Ο Κολοσσός H Hotels άρχισε καλύτερα, με μεγαλύτερη ενέργεια και φρεσκάδα στο παιχνίδι του απέναντι στον ΠΑΟΚ που είχε θέματα στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού. Έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 3ο με 7-3 και 13-6 στο 6ο λεπτό. Η είσοδος των Κόνιαρη, Ζάρα και Κρουμπάλι σε συνδυασμό ε την καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν στο 17-17 στο 9΄ έχοντας 5/9 τρίποντα. Στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 20-17.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη συνέχισε να έχει τον έλεγχο παρότι αδυνατούσε να περιορίσει το περιφερειακό παιχνίδι του ΠΑΟΚ που στα μισά της δεύτερης περιόδου είχε 8/12 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με τη μέγιστη διαφορά των οχτώ πόντων στα χέρια τους (32-24 στο 15΄) όμως ο Δικέφαλος με σερί 8-0 ισοφάρισε στους 32 πόντους, 2:40 πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Με δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Γκος, το δεύτερο εκ των οποίων στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 39-36.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε 2/12 δίποντα αλλά 10/16 τρίποντα στο ημίχρονο!

Ο Κολοσσος H Hotels συνεχίζοντας να εμφανίζει κυριαρχία στα ριμπάουντ, μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 12-7 στο πρώτο του πεντάλεπτο, προσπέρασε με 48-46 όμως παρότι είχε ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμα του, δεν το έκανε εξαιτίας λαθών στην κυκλοφορία της μπάλας. Έτσι στο 30΄ όλα ήταν ανοιχτά (57-56).

Οι ομάδες μπήκαν νευρικά στην τελευταία περίοδο έχοντας κατά κανόνα άστοχα σουτ ενώ δεν απέφευγαν τα λάθη (60-58 στο 33΄). Ο Κολοσσός H Hotels βρέθηκε στο +5 (63-58) όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και προσπέρασε με 71-66 (37΄) με σερί 13-3.

Τα τελευταία 100΄΄ όμως αποδείχτηκαν… ατελείωτα. Με βολές του Κρουμπάλι έγινε το 68-73 στο 1:39, ο Μπρέι με τρίποντο έκανε το 71-73 στο 1:25 και μετά από άστοχο τρίποντο του Μαργαρίτη ο Μπρέι με μία βολή μείωσε ακόμη περισσότερο (72-73) όμως έχασε τη δεύτερη. Ο Λάκι Τζόουνς στα 55΄΄ με 1/2 βολές έκανε το 72-74 όμως ο Μαργαρίτης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και στη συνέχεια ένα φάουλ όμως κι αυτός είχε 1/2 (72-75).

Ο Μπρέι δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με τρίποντο και ο Γκος με μία βολή έκανε το 72-76. Ο Μάρβιν Τζόουνς μετά από επιθετικό ριμπάουντ «έγραψε» το 74-76 στα 23΄΄. Στα 12΄΄ έγινε φάουλ στον Γκος αφού οι Ροδίτες δεν μπόρεσαν να κλέψουν. Ο Αμερικανός έκανε το 74-78 και ο Μάρβιν Τζόουνς με «tip-in» μετά από άστοχο σουτ του Μπρέι μείωσε στο 76-78 στα 5΄΄. Ο Γκος κέρδισε φάουλ, έβαλε μόνο τη 2η βολή (76-79 στα 3΄΄) και ο Κολοσσός H Hotels είχε μια τελευταία ευκαιρία όμως ο ΠΑΟΚ έκλεψε την μπάλα και κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-39, 57-56, 76-79.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Ήταν μια ιδιαίτερα σημαντική νίκη για εμάς με μεγάλη βαθμολογική σημασία που έδωσε συνέχεια στα προηγούμενα παιχνίδια μας στο ελληνικό πρωτάθλημα. Νομίζω ότι, συνολικά, η εικόνα μας ήταν πάρα πολύ καλή σε όλο το παιχνίδι. Θεωρώ ότι η ψυχολογία μας ήταν πολύ ανεβασμένη μετά τη νίκη στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη και αυτό μας έδωσε τη δυνατότητα να είμαστε πάρα πολύ εύστοχοι στα μακρινά σουτ τριών πόντων που μας έδωσε ο Κολοσσός. Αντίστοιχα, είχαμε ένα μέτριο ποσοστό στα σουτ δύο πόντων, καθώς ο Κολοσσός επέλεξε να βάλει πάρα πολλά κορμιά κοντά στο καλάθι, κάτι που μας αλλοίωσε πάρα πολλές φάσεις. Εμείς αναγκαστήκαμε να βρούμε τα σουτ και είμαστε ευτυχείς που ευστοχήσαμε σε αυτά.

Ένα ακόμα σημαντικό κομμάτι για εμάς είναι ότι καταφέραμε να κατεβάσουμε το μέσο όρο πόντων που δεχόμαστε εκτός έδρας σε νούμερα τα οποία μπορούν να μας δώσουν νίκες επί αντιπάλων όπως ο Κολοσσός, που είναι μια εξαιρετική ομάδα, παίζει πάρα πολύ σωστό και στοχευμένο μπάσκετ και δεν είναι ποτέ εύκολο για τον ΠΑΟΚ να κερδίζει σε αυτό το γήπεδο.

Καλή συνέχεια στον κόουτς και στον Κολοσσό και πάρα πολλά  συγχαρητήρια στους παίκτες μας, γιατί βγάλαμε ένα πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα  με τέσσερα πάρα πολύ απαιτητικά παιχνίδια σε δέκα μέρες, στα οποία πετύχαμε σχεδόν το απόλυτο».

Άρης Λυκογιάννης (Προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη. Συγχαρητήρια και στη δική μας ομάδα. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι και διεκδικήσαμε με όλες μας τις δυνάμεις τη νίκη, απέναντι σε μία ομάδα, η οποία βρίσκεται σε καλή κατάσταση και έχει ένα γεμάτο ρόστερ. Νομίζω ότι οι μικρές λεπτομέρειες μας στέρησαν τη δυνατότητα να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Συνεχίζουμε τη δουλειά και την προσπάθειά μας στα επόμενα παιχνίδια που απομένουν».

Για το αν η διαιτησία έκρινε το ματς: «Δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο. Μίλησα για μπάσκετ, για τις μικρές λεπτομέρειες που καθόρισαν το παιχνίδι και δεν θέλω να πω κάτι άλλο. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα και δύσκολα παιχνίδια. Είμαι ευτυχής που δεν έχουμε κανένα άγχος αυτή την στιγμή. Η ομάδα έχει σωθεί και δεν κινδυνεύει. Με αξιοπρέπεια στα επόμενα παιχνίδια, μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος».