Ο Κόροιβος και η Κύμη Seajets είναι οι δύο ομάδες που συμπλήρωσαν την τετράδα εκείνων που προκρίθηκαν στην τρίτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Ήλιδας, που αγωνίστηκε χωρίς τους Ντέβον Βαν Όοστρουμ, Τζος Ρίτσαρτ, επικράτησε στην Πάτρα του Απόλλωνα Carna (88-82) στο πελοπονησσιακό ντέρμπι, ενώ οι «νεοφώτιστοι» στην Basket League νίκησαν στην Χαλκίδα το Ρέθυμνο Cretan Kings (87-77).

Ο Κόροιβος προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (78-67) με έξι λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, αλλά στο 38’ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 80-78. Η ομάδα της Ήλιδας, ωστόσο, με ανατροπή στην ανατροπή πήρε την νίκη με επιμέρους σκορ 10-2 στο τελευταίο δίλεπτο. Κορυφαίος των νικητών ο Κεν Μπράουν.

Στην Χαλκίδα, η Κύμη Seajets είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα των πρώτων τριών περιόδων, αλλά η κρητική ομάδα προσπέρασε με 74-71 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι, όμως, με επιμέρους σκορ 16-3 στο τελευταίο πεντάλεπτο έφτασαν στην επικράτηση. Καλύτερος της Κύμης Seajets ο Μουχάμεντ Ελ – Αμίν.