Το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας εξασφάλισε ο Ολυμπιακός με την εντός έδρας νίκη του επί της Αναντολού Έφες (89-82) σε αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Πρωταγωνιστής της νίκης των «ερυθρόλευκων», που ήρθε πιο δύσκολα από ότι φαινόταν αρχικά, ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 17 πόντους και 8 ασίστ. Τον αρχηγό του Ολυμπιακού ακολούθησαν σε απόδοση ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος με τους 20 πόντους που πέτυχε έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο πρώτο δεκάλεπτο (30-15) με την άμυνα τους να λειτουργεί εξαιρετικά και τον Σπανούλη να σκοράρει και να δημιουργεί κυρίως για τον Μιλουτίνοφ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο σταδιακά η άμυνα του Ολυμπιακού χαλάρωσε, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η τουρκική ομάδα, η οποία με τον Κρούνισλαβ Σιμόν να φτάνει τους 10 πόντους μείωσε σε 45-40, 1’ και 39’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Μπροκ Μότουμ, η Έφες πλησίασε στο καλάθι (51-49) λίγο μετά την συμπλήρωση τριών λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Μιλουτίνοφ, Σπανούλη και Παπαπέτρου και επιμέρους σκορ 18-4, ξέφυγαν με 69-53 στο 29’.

Ο Ολυμπιακός, όμως, πάλι χαλάρωσε αμυντικά και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 στο τέταρτο δεκάλεπτο (72-68 στο 33’ και 80-76 στο 37’). Με δύο βολές του Σιμόν η Έφες πλησίασε στους 3 (85-82), με 1’ και 25’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, στην συνέχεια και έως το τέλος δεν επέτρεψαν στην τουρκική ομάδα να πετύχει πόντο και με τρίποντο του Σπανούλη (89-82, 31’’ πριν την λήξη) «σφράγισαν» τη νίκη και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 49-42, 70-57, 89-82.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 2, Παπαπέτρου 17 (1), Σπανούλης 17 (1 τριπ., 8 ασίστ), Μιλουτίνοφ 20 (8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 7 (1), Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 11 (8 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 4 (4/4 βολές), Τόμπσον.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚάλουμ 6, Μπαλμπάι, Μπράουν 10 (1), Μπατούκ, Ντεμίρ, Μότουμ 7 (1), Ουίμς 14, Στίματς 10, Μουσταφά, Ντάγκλας 5, Ντάνστον 10, Σιμόν 18 (1 τριπ., 8 ασίστ).