Η Εθνική ομάδα αν και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στις τρεις πρώτες περιόδους, ηττήθηκε από την Ρωσία (74-69) στο Σινάν Ερντέμ της Κωνσταντινούπολης και έμεινε εκτός της πρώτης τετράδας του 40ου Ευρωμπάσκετ. Στην ελληνική ομάδα κόστισαν τα λάθη και οι κακές επιλογές των τελευταίων λεπτών, όπως, επίσης, οι 10 χαμένες βολές στις 20 συνολικά.

Η Εθνική άρχισε εξαιρετικά την αναμέτρηση με εξαιρετικούς τους Νικ Καλάθη, Γιώργο Πρίντεζη και Κώστα Παπανικολάου και προηγήθηκε με 35-22, 5’ και 32’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με την ίδια... συνταγή συνέχισε στην τρίτη περίοδο και ξέφυγε με 49-39 με 4’ και 29’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου. Η ελληνική ομάδα κράτησε το προβάδισμα (σκορ τρίτης περίοδου 51-49) παρά την αντεπίθεση της Ρωσίας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, δεν άντεξε και βρέθηκε στο -6 (65-59), 6’ και 30’’ πριν την λήξη του ματς ύστερα από σερί 7-0 των Ρώσων. Η Εθνική κατάφερε με υπερπροσπάθεια του Καλάθη να μειώσει στο -2 (68-66) με 2’ και 41’’ να απομένουν για το τέλος, αλλά στην συνέχεια έχασε τρεις ευκαιρίες να περάσει μπροστά ή να ισοφαρίσει (δύο άστοχα τρίποντα των Καλάθη, Σλούκα και ένα χαμένο λέι απ του Μπουρούση) και η Ρωσία δεν έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 25 (8/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπουρούσης 10 (7 ριμπάουντ), Σλούκας 7 (1)), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19, Παπανικολάου 6 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο.

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 26 (5/11 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 5 ασίστ, 7 λάθη), Φριτζόν 11 (1), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Κβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15 (10 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 8 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντ. Κουλάγκιν 7 (1), Κουρμπανόφ.