Εξαιρετική εμφάνιση στις δύο πλευρές του παρκέ πραγματοποίησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους.

Το αμυντικό πρόβλημα της πρώτης αναμέτρησης συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της δεύτερης για τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR που βρέθηκε πίσω με 28-20. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε για τα καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν βελτίωσαν για τα καλά την άμυνα τους με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να δίνει πολύτιμες λύσεις κι επιθετικά ο Κώστας Σλούκας έδωσε το σύνθημα, ώστε οι «πράσινοι» να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 31-11 με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγηθούν με 51-39.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σερί 5-0 στη τρίτη περίοδο ανεβάζοντας τη διαφορά στους 17 πόντους (56-39). Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο από τη στιγμή που ο Όντετ Κάτας επιστράτευσε άμυνα ζώνης η Μακάμπι μείωσε στους πέντε (71-66) στο 31’. Σ’ εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση του «τριφυλλιού», με συνέπεια να κάνει επιμέρους σκορ 11-4 και να μπει μπροστά με 82-70 στο 36’, μετά από εύστοχο τρίποντο του Παπαπέτρου. Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία αφού οι «πράσινοι» πήρα τη νίκη φέρνοντας τη σειρά στα ίσια.

Tα δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79