Σπουδαία νίκη στην Μαδρίτη επί της Ρεάλ με 80-79 πέτυχε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Σπουδαία όχι μόνο λόγω του «μεγέθους» του αντιπάλου, αλλά και από βαθμολογικής άποψης, καθώς ήταν η δεύτερη των «ερυθρόλευκων» επί της «Βασίλισσας» στην φετινή σεζόν. Συνεπώς ο Ολυμπιακός έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία επί της Ρεάλ Μαδρίτης και έκανε «άλμα» στην προσπάθεια του να κατακτήσει μια θέση στην πρώτη τετράδα της τελικής βαθμολογίας της κανονικής περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο της συνάντησης από την αρχή έως το τέλος, χάρις στην εξαιρετική άμυνα τους και την σπουδαία επιθετική παρουσία του Γιώργου Πρίντεζη.Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-20 στην πρώτη περίοδο. Στην δεύτερη Γουίλτζερ και Παπανικολάου έδωσαν βοήθειες στον Γιώργο Πρίντεζη, ο Σπανούλης οργάνωνε υποδειγματικά και όποτε η Ρεάλ προσπαθούσε να πλησιάσει στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν την απάντηση. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-39 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Το μόνο πρόβλημα που είχαν οι Πειραιώτες στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν τα αμυντικά ριμπάουντ καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε πολλές δεύτερες επιθέσεις και ευκαιρίες για νέα σουτ. Παρόλα αυτά, όμως, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα (65-62) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τελευταίου δεκάλεπτου, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους στα επιθετικά ριμπάουντ και με συνεχόμενα τρίποντα και επιμέρους σκορ 9-2, η Ρεάλ προσπέρασε στο 34’. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +6, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και προσπέρασαν με 75-73, ύστερα από σερί 8-0.

Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Ολυμπιακός άντεξε στην προσπάθεια αντεπίθεσης της «Βασίλισσας» και με 1/2 βολές στο τέλος του Γιάνις Στρέλνιεκς και σπουδαία άμυνα στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ πήρε τη νίκη με 80-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-45, 62-65, 79-80.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 8, Ραντλ, Ράντολφ 4, Ράντονσιτς, Ντόνσιτς 27 (1), Ρέγιες 7 (1), Καμπάτσο, Κάρολ 6, Ταβάρες 2, Τόμπκινς 20 (5), Τέιλορ 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 5, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης, ΜΙλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς 11 (1τριπ, 7ασ), Πρίντεζης 21 (2),  Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 5 (1), Γουίλτζερ 12 (3), Τόμπσον 7 (1).