Αναντολού Έφες και Ρεάλ Μαδρίτης απέφυγαν τα… εμφράγματα στην δεύτερη «δόση» της πρεμιέρας του Top 16 της Ευρωλίγκας. Η τουρκική ομάδα νίκησε στην Κωνσταντινούπολη τον Ερυθρό Αστέρα με 85-84 με εύστοχο σουτ από πλάγια θέση του Ντάριο Σάριτς 3,2’’ πριν την λήξη του αγώνα, ενώ η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε στην Μαδρίτη της Μπάμπεργκ με επιμέρους σκορ 52-39 στο δεύτερο ημίχρονο και συνολικό 82-79.

Η Αναντολού Έφες απέφυγε να πέσει «θύμα» έκπληξης στο Αμπντί Ιπεκτσί από τον Ερυθρό Αστέρα στο… παρά ένα (85-84) με επιμέρους σκορ 24-12 στην τελευταία περίοδο, το εύστοχο σουτ του Ντάριο Σάριτς 3,2’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης και το φάουλ που δεν καταλογίστηκε στον Μάικ Ζίρμπες στην τελευταία επίθεση των φιλοξενουμένων. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπράιαντ Ντάνστον με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Με εκπληκτικό τον Μάλκομ Ντιλέινι, που τελείωσε την αναμέτρηση πετυχαίνοντας 31 πόντους με 4/5 βολές, 6/6 δίποντα και 5/9 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ (!) η Λοκομοτίβ Κουμπάν πέρασε εύκολα από το Ζάγκρεμπ (89-75) και μπήκε με το… δεξί στο Top 16.

Ερυθρός Αστέρας-Φενέρμπαχτσε

Εντυπωσιακή εκκίνηση στην δεύτερη φάση της Ευρωλίγκας έκανε η Λαμποράλ Κούτσα, η οποία «ισοπέδωσε» την Ζαλγκίρις στο Κάουνας (89-68). Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε από τα πρώτα λεπτά, καθώς η βασκική ομάδα ξέφυγε με διαφορά 22 πόντων (36-14) στις αρχές της δεύτερης περιόδου με πρωταγωνιστές τους Ντάριους Άνταμς (16 πόντοι με 4/7 τρίποντα), Ντάριους Σενγκέλια (12 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και Φαμπιέν Κοζέρ (13 πόντοι και 4 ασίστ).

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ νίκησε με τα… χίλια ζόρια στην Μαδρίτη την Μπάμπεργκ (82-79). Η πρωταθλήτρια Ευρώπης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 (40-30) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά με κορυφαίο τον Σέρχι Ροντρίγκεθ (22 πόντοι, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα) έκανε την ανατροπή στο δεύτερο. Ο Ροντρίγκεθ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Ρεάλ τριών πόντων (80-77) με 20’’ να απομένουν για την λήξη, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Μπράντλεϊ Ουαναμέικερ αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση, καθώς ο Πάμπλο Λάσο επέλεξε να μην κάνουν φάουλ οι γηπεδούχοι.