Στην επιστροφή του Κώστα Παπανικολάου στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας του Αρκαδικού με 60-103 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 23 πόντους και 9/9 σουτ σε μόλις 13 λεπτά συμμετοχής.

Ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του από το ξεκίνημα του αγώνα καθώς μετά τα πρώτα περίπου πέντε λεπτά (8-7) πάτησε γκάζι και έχτισε διαφορά ασφαλείας. Πρίντεζης, Λοτζέσκι και Μάντζαρης ήταν οι κύριοι εκφραστές της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου που έκανε 0-13 σερί και προηγήθηκε με 8-20. Βασίστηκε κυρίως στο υψηλό επίπεδο συνεργασίας και φυσικά στις εννιά τελικές πάσες που είχε στο τέλος της πρώτης περιόδου. Από την άλλη πλευρά, ο Αρκαδικός υπέπεσε σε πέντε λάθη, δεν μπορούσε να βρει σκορ μέσα από τη ρακέτα ενώ έξω από τα 6,75 είχε 0/6 προσπάθειες τριών πόντων (10-25, 10’).

Ανάλογη εικόνα παρουσίασε και η δεύτερη περίοδος. Σπανούλης και Οντομ έδωσαν σκορ στον Ολυμπιακό που διατήρησε την καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ ο Αρκαδικός συνέχισε να κάνει εύκολα το λάθος λόγω της υψηλής πίεσης που του άσκησαν οι Πειραιώτες. Ως εκ τούτου, η διαφορά έφθασε στα επίπεδα των 23 πόντων (15-38) πριν τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 23-51.

Οι δύο ομάδες ήταν αναποτελεσματικές στα πρώτα πέντε λεπτά της 3ης περιόδου (29-57). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σουτάρουν με άσχημα ποσοστά ευστοχίας έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ομοίως και ο Ολυμπιακός ο οποίος δεν έβγαλε την ενέργεια που τον χαρακτήρισε στο πρώτο ημίχρονο. Βέβαια, δεν άλλαξε κάτι ως προς τα δεδομένα του αγώνα καθώς οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τη μεγάλη διαφορά. Ο Αρκαδικός μείωσε σε 36-62 λίγο πριν τη συμπλήρωση 27 λεπτών αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με 0-10 σερί (36-72). Η περίοδος έκλεισε με σκορ 39-75.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75 και η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 41 πόντων (47-88, 35’). Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα τελευταία πέντε λεπτά που είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 23-51, 39-75, 60-103.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού) «Παίξαμε σοβαρά σε ακόμη ένα παιχνίδι στο ελληνικό πρωτάθλημα. Προερχόμασταν από ένα κακό αποτέλεσμα στην Ευρωλίγκα. Θέλαμε να είμαστε σοβαροί απέναντι σε έναν αντίπαλο που παλεύει κάθε ματς, ειδικά στην έδρα του. Όλοι οι παίκτες είχαν την απαιτούμενη σοβαρότητα και πήραμε μια εύκολη νίκη. Θέλαμε να είμαστε σοβαροί. Και αυτό κάναμε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Αρκαδικό για τις συνθήκες τέλεσης του ματς και θέλω να πω συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνουν στον Αρκαδικό και τους εύχομαι να μείνουν στην κατηγορία γιατί η Α1 χρειάζεται τέτοιες ομάδες όπως ο Αρκαδικός».

Σε ερώτηση για το τι κερδίζει ο Ολυμπιακός από ένα τέτοιο ματς πέρα από τη νίκη, ο κόουτς των «ερυθρόλευκων» απάντησε: «Κερδίζουμε παραστάσεις, ως ομάδα που θα μας βοηθήσουν να παίξουμε καλύτερα ως ομάδα. Υπάρχει ένα σκεπτικό, μέσα από αυτό το παιχνίδι να έχουμε μια διδασκαλία που θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα».

Ματ Λοτζέσκι (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού):  «Πιστεύω ότι από το ξεκίνημα είχαμε συγκέντρωση και αντιμετωπίσαμε το παιχνίδι σωστά. Ήταν ένα παιχνίδι από το οποίο θέλαμε να πάρουμε αυτοπεποίθηση και να επιστρέψουμε ως ομάδα μετά την ήττα στη Μαδρίτη. Παίξαμε καλά, παίξαμε όλοι μαζί και βρήκαμε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό».

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Αρκαδικού): «Όπως πολύ σωστά είπε και ο Χριστόφορος, δεν έχουμε να πούμε πολλά για το ματς. Να τους ευχηθούμε καλή συνέχεια σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα. Δεν υπάρχει λόγος να πούμε πολλά, έχει έρθει η ώρα για έργα. Τα παιδιά το δείχνουν αυτό καθημερινά στην προπόνηση παρόλο που οι συνθήκες ψυχολογικά δεν μας βοηθάνε. Θέλω να πω ότι έχουμε κάποιες απώλειες παικτών που δεν έχουν καλυφθεί. Υπάρχει εμπιστοστύνη στους παίκτες, θα υπάρξουν προσθήκες και όπως βλέπω την ομάδα και το πρωτάθλημα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχωνόμαστε. Πιστεύω στη δουλειά που κάνουμε, ψυχραιμία, ανασύνταξη και προχωράμε όλοι μαζί. Στο τέλος θα πετύχουμε τον στόχο μας και είμαι βέβαιος για αυτό.

Ο Λίτζιον νομίζω είναι πρόωρο να κριθεί. Η παρουσία του στα προηγούμενα χρόνια δείχνει πως είναι σκόρερ αυτός δείχνει τον καλύτερο του εαυτό και ελπίζω και αυτός να μπει στην ομάδα σύντομα. Θα αποκτήσουμε έναν παίκτη που αγωνίζεται στην περιφέρεια και ένα παίκτη στη θέση των ψηλών. Νομίζω ότι αυτό, αν μας έχει επηρεάσει, μας έχει επηρεάσει ως τώρα. Ίσως φαίνεται δύσκολο σε πολλούς και φαίνεται πως θα λυγίσουμε. Το δύσκολο κομμάτι είναι να το πιστέψεις και όχι να το κάνεις.

Πηγαίνουμε βήμα-βήμα, το σημαντικό είναι να κάνουμε την επόμενη νίκη που θα μας βοηθήσει στο να κάνουμε την επόμενη και την επόμενη. Ένα βήμα τη φορά. Πρέπει να ξεπεράσουμε τους εαυτούς μας και να δώσουμε ό,τι καλύτερο έχουμε».

Χριστόφορος Στεφανίδης (μπασκετμπολίστας Αρκαδικού): «Δεν αντέχει το ματς σε κριτική. Είμαστε σε άλλο επίπεδο από τον Ολυμπιακό. Ήταν ένα παιχνίδι γιορτή και ελπίζω ο κόσμος να το χάρηκε. Το πρωτάθλημα τώρα ξεκινάει για τον Αρκαδικό. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε μια διαφορετική ομάδα από το επόμενο Σάββατο. Τίποτα δεν έχει κριθεί, θα κάνουμε τα πάντα για να σώσουμε την ομάδα. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και καλή συνέχεια στο παιχνίδι που έχει κόντρα στην Κίμκι την Παρασκευή».