Ο Ολυμπιακός παρά τις απουσίες των τραυματιών Βασίλη Σπανούλη, Μπρεντ Πέτγουεϊ και Μιχάλη Τσαϊρέλη και το πρόβλημα του Μπράιαντ Ντάνστον, που αγωνίστηκε με πυρετό, πάλεψε στην Βιτόρια, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες επηρεασμένος από την κόπωση, από την Λαμποράλ Κούτσα (74-73) για την 11η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Η κούραση φάνηκε στο τέλος και ιδιαίτερα στις δύο χαμένες βολές 41’’ πριν την λήξη της συνάντησης του κορυφαίου απόψε των «ερυθρολεύκων» Γιώργου Πρίντεζη. Ο Ολυμπιακός είχε μια ακόμη ευκαιρία να πάρει την νίκη, αλλά το τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ με 5’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Η ομάδα του Πειραιά με την αποψινή ήττα υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του Ομίλου F του Top 16, πίσω από τις Φενέρμπαχτσε, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που ισοβαθμούν στην πρώτη θέση.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου με αξιόλογη ομαδική λειτουργία και στις δύο πλευρές του γήπεδου (χαρακτηριστικό είναι ότι έδωσε 10 ασίστ στο πρώτο μέρος) και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γιώργο Πρίντεζη, Οθέλο Χάντερ.

Με σερί 6-0 στα τελευταία 2’ και 13’’ του πρώτου δεκάλεπτου, οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν την πρώτη περίοδο στο +4 (23-19). Με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 7 (28-21) 7’ και 20’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως, η Λαμποράλ Κούτσα με σερί 6-0 κατέβασε την διαφορά στον πόντο (30-29) με 3’ και 51’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Πειραιά με την άμυνα του να βελτιώνεται και τους Πρίντεζη, Χάντερ να δίνουν επιθετικές λύσεις, ωστόσο, δεν επέτρεψε στην ισπανική ομάδα να προσπεράσει και τελείωσε το πρώτο μέρος με ισχνό προβάδισμα (38-36).

Με καλάθι του Τόρνικε Σενγκέλια και κάρφωμα του Κόλτον Άϊβερσον, η Λαμποράλ Κούτσα προηγήθηκε με 40-38 λίγο μετά το πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με καλάθι του Πρίντεζη και τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ, προσπέρασε με 48-44 3’ και 29’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου και κράτησε το προβάδισμα έως την λήξη της περιόδου (55-53) παρότι λίγο πριν το 29’ ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο ισοφάρισε με τρίποντο σε 52-52.

Με νέο τρίποντο του Αγραβάνη, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 5 (58-53) στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου, αλλά στην συνέχεια δέχθηκαν επιμέρους σκορ 10-1 από τους γηπεδούχους με πρωταγωνιστή τον Φαμπιέν Κοζέρ και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4 (63-59) με 5’ και 57’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Με δύο σερί καλάθια του Πρίντεζη και τρίποντο του Λαφαγιέτ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 66-63 4’ και 23’’ πριν την λήξη του αγώνα, αλλά βιαστικές επιθέσεις του και επτά σερί πόντοι (καλάθι, τρεις βολές και άλλες δύο βολές) του Μάικ Τζέιμς, που άρχισε την φετινή σεζόν στον Κολοσσό H Hotels, τον έφεραν πίσω στο σκορ με 70-66 με 2’ και 35’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Ο Χάντερ με άλει ουπ κάρφωμα από ασίστ του Κώστα Σλούκα μείωσε σε 70-68, αλλά πάλι ο Τζέιμς έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Λαμποράλ Κούτσα (72-68) σχεδόν δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Με γκολ φάουλ του Σλούκα, οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στον πόντο (72-71 με 1’ και 48’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης), αλλά ο Ντέιβις Μπέρτανς με μακρινό σουτ στο τρανζίσιον ανέβασε την διαφορά για τους γηπεδούχους στους τρεις (74-71) 1’ και 7’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με φόλοου κάρφωμα του Χάντερ (74-73) περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της συνάντησης. Στα 41’’ πριν την λήξη του ματς, ο Πρίντεζης αστόχησε σε δύο βολές και μετά το άστοχο σουτ του Κιμ Τιλί, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νέα ευκαιρία να πάρουν την νίκη, αλλά ο Λαφαγιέτ αστόχησε τρίποντο με 4’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-38, 53-55, 74-73.

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Ναβάρο): Άνταμς, Τζέιμς 17 (1), Άιβερσον 5, Κοζέρ 13 (1), Σενγκέλια 5 (1), Τιγί 5, Μπέγκιτς 6, Σαν Εμετέριο 8 (2), Μπέρτανς 15 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14, Ντάνστον 4, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 7, Πρίντεζης 15 (1), Αγραβάνης 7 (2), Μάντζαρης 4, Καββαδάς 2, Λαφαγιέτ 8 (2), Ντάρντεν 3 (1), Λοτζέσκι 7 (1).

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν κάτι παραπάνω στο τέλος για νικήσει απόψε στην Βιτόρια την Λαμποράλ Κούτσα όπως παραδέχθηκε ο προπονητής του, Γιάννης Σφαιρόπουλος: «Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πήγαμε το ματς εκεί που θέλαμε, κρατήσαμε τη Λαμποράλ Κούτσα εννιά πόντους κάτω από τον εντός έδρας μέσο όρο της. Στο τέλος είχαμε 3-4 φορές την ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι, αλλά αστοχήσαμε σε βολές, ελεύθερα σουτ και έτσι χάσαμε τις ευκαιρίες και το ματς. Αυτό είναι το μπάσκετ, είχαμε τις ευκαιρίες μας, αλλά στο τέλος χρειαζόμασταν το κάτι παραπάνω. Συγχαρητήρια στη Λαμποράλ Κούτσα».

«Παλέψαμε σήμερα χωρίς 3-4 παίκτες μας, παλέψαμε, όμως, καλά θεωρώ», απάντησε ο Σφαιρόπουλος σε ερώτηση πόσο επηρέασαν τους «ερυθρόλευκους» οι απουσίες και εξήγησε: «Είχαμε αρκετές απώλειες αλλά νομίζω πως παίξαμε καλά. Οι παίκτες που λείπουν είναι πολύ σημαντικοί για εμάς, αλλά όπως λέω πάντα, οι παίκτες του Ολυμπιακού είναι μαθημένοι να παλεύουν σε κάθε γήπεδο απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο».

«Δεν κοιτάμε σε ποια θέση θα τερματίσουμε, αλλά να έχουμε κάνει το καλύτερο δυνατό στο τέλος του Top 16», τόνισε ο προπονητής του Ολυμπιακού για την συνέχεια και σημείωσε: «Θέλουμε σε κάθε προπόνηση, σε κάθε ματς να γινόμαστε καλύτεροι και στο τέλος θα δούμε τι έχουμε καταφέρει».